sobota, 24 września, 2022

Inwentaryzacja. Pilne

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #22720
  Anonim
  Nieaktywny

  Czy audytor wewnętrzny w jsfp może być przewodniczącym lub członkiem komisji inwentaryzacyjnej. Jeżeli nie to jaka podstawa prawna na to wskazuje.

  #22721
  adela
  Uczestnik

  Napewno nie. To jest działalność operacyjna jednostki, która podlega ocenie audytora. Audytor badając gospodarowanie mieniem, sprawdza też inwentaryzację mienia w jednostce – sposób zakres i terminowość jej przeprowadzania, oraz prawidłowość rozliczeń i ujęcia w księgach rachunkowych. Wszystkie jsfp obowiązują standardy audytu, które na podstawie ustawy o finansach publicznych wprowadził Minister Finansów. W standardzie 1000 określono cel, uprawnienia i odpowiedzialność audytu. Próba obarczenia audytora działaniami operacyjnymi, które z racji wykonywanych zadań podlegają jego ocenie jest moim zdaniem naruszeniem standardu 1100

  #22722
  Anonim
  Nieaktywny

  Też tak uważam, ale standardy nie przekonują mojego szefostwa, a w innych przepisach( ustawa o finansach i rozporządzenie ) nic konkretnego w tym temacie nie ma.

  #22723
  wacekservice
  Uczestnik

  w uofp jest, o ile zasady logiki działają:
  Art. 273. 1. Minister Finansów określi, w formie komunikatu, i ogłosi w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów standardy audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych, zgodne z powszechnie uznawanymi standardami audytu wewnętrznego.
  2. Audytor wewnętrzny, prowadząc audyt wewnętrzny, kieruje się wskazówkami zawartymi w standardach audytu wewnętrznego, o których mowa w ust. 1.
  A jak się nie kieruje, to znaczy zę uofp nie stosuje. 👿

  #22724
  adela
  Uczestnik

  Ale standardy to nie jest tylko prawo, które obowiązuje audytora. Minister na mocy ustawy wprowadził standardy dla jsfp, które w przeciwieństwie do standardów kontroli zarządczej nie są wskazówkami i wytycznymi, tylko obowiązującymi zasadami. I kierownik jednostki, który nakazuje audytorowi działania naruszające te zasady, łamie przepisy ustawy o finansach publicznych

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.