środa, 18 maja, 2022

inwentaryzacja

Home Forum Sektory Samorządy inwentaryzacja

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #22739
  justp
  Uczestnik

  witam!
  Mam pytanie w zakresie czy zaniechanie rozliczenia spisu z natury w ramach zarządzonej przez Dyrektora jednostki inwentaryzacji zdawczo-odbiorczej w związku ze zmianą na stanowisku wicedyrektorów ma znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych w rozumieniu art. 18 ust. 1 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie ?
  Z góry dziękuje za wszelkie opinie 🙂

  #22740
  scypion
  Uczestnik

  Całkowicie zaniechał, czy tylko w określonym terminie jej nie przeprowadzi?
  Czy ma szansę rozpocząć inwentaryzację w ustawowym terminie, czy już za późno?

  #22742
  justp
  Uczestnik

  Dyrektor zarządził inwentaryzację, komisja spisała tylko część majątku a następnie w wyznaczonym terminie nie wyceniono majątku nie ustalono różnic inwentaryzacyjnych, nie rozliczono wyników spisu. Taki stan realizacji inwentaryzacji jednostka ma od dwóch lat. :mrgreen:

  #22744
  wojak
  Uczestnik

  Czy chodzi o inwentaryzację roczną (ustawową), czy o zarządzoną zdawczo-odbiorczą na okoliczność zmian osobowych?

  #22756
  stadyr
  Uczestnik

  Artykuł 18 pkt 1 u.d.f.p. odwołuje się bezpośrednio do ustawy o rachunkowości, nie dotyczy natomiast sytuacji, w której obowiązki związane z inwentaryzacją wynikają z innej podstawy prawnej (np. zmiana osoby odpowiedzialnej materialnie lub jej wniosek, zdarzenie losowe mające lub mogące mieć wpływ na zmianę składników majątku, żądanie odpowiedniego organu.

  Materialnoprawną podstawę odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych określone w art. 18 pkt 1 u.d.f.p. stanowią przepisy art. 26 i 27 u.o.r., regulujące obowiązek, częstotliwość i metody przeprowadzania inwentaryzacji (art. 26) oraz obowiązek udokumentowania jej przeprowadzenia i jej wyników, powiązania ich z zapisami ksiąg rachunkowych oraz wyjaśnienia i rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych (art. 27).

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.