czwartek, 28 marca, 2024

jak to zaksięgować?

Home Forum Sektory Samorządy jak to zaksięgować?

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Autor
    Wpisy
  • #10132
    ajuri
    Uczestnik

    Mam pytanie odnośnie księgowania:
    W 2005r. zaksięgowano (jednostka budżetowa podległa pod Urząd Marszałkowski) opłatę za zajęcie pasa drogowego następująco:
    Wn 221 Ma 760
    Wn 130 Ma 221
    Wn 222 Ma 130

    W 2006 SKO wydało decyzję o zwrocie tego dochodu. Jak to zaksięgować?
    Pozdrawiam

    #10152
    mareksp
    Uczestnik

    Chyba jedynym sensownym księgowaniem wydaje się być: Wn 750 Ma 130 rachunek dochodów. Na 750, bo jest to odpis z tytułu dochodów budżetowych. Nie wiem czemu w 2005 r. było to ujete na 760, gdyż opłaty za zajecie pasa drogowego dla zarządu dróg stanowią przychody bezpośrednio związane z działalnością operacyjną. 221 trzeba pominąć bo nie była to nalezność przypadająca do realizacji w tym samym roku byudżetowym.

    #10155
    ajuri
    Uczestnik

    Dziękuję za odpowiedź, co do użycia przez jednostkę konta 760 a nie 750 też mam wątpliwości. Nie jestem doświadczona jeśli chodzi o rachunkowość. W planie kont jednostki konto 750-Przychody i koszty finansowe ma następującą strukturę: 750-XXXX-XX
    człony:
    1. Paragraf 0920 Odsetki
    2. Rodzaj: 01 Dochody budżetowe
    02 Dochody własne
    03 Dochody własne – czynsze
    04 Dochody z f-szy strukt.

    konto 760- Pozostałe przychody i koszty ma następująca strukturę: 760-XXXX-XX
    człony:
    1. Paragfaf:
    0290 Odpis aktualizujący należności
    0690 Wpływy z różnych opłat
    0750 Dochody z najmu i dzierżawy
    0830 Wpływy z usług
    0840 Wpływy ze sprzedaży składników majątkowych
    0970 Wpływy z różnych dochodów
    2. Rodzaj:
    tak jak w przypadku konta 750

    Czy księgowanie opłat za zajęcie pasa drogowego na koncie 760 jest istotnym błędem?
    Wg mnie faktycznie powinno to być księgowane na 750, rozmawiając z księgową usłyszałam „przecież to wychodzi na to samo” Co mi poradzicie, czepić się tego czy nie?
    Pozdrawiam

    #10163
    mareksp
    Uczestnik

    Faktycznie wielkiego wpływu to na nic nie ma. Nie zmieni się wynik finansowy ani dane do sprawozdań Rb. Z drugiej strony jest to niezgodne z zasadmi funkcjonowania kont obowiązującymi jednostki budżetowe i może utrudniać czytelność zapisów księgowych. Plan kont okreslony rozporzadzeniem jest podstawą opracowania zakładowego i nie powinien być z nim sprzeczny. Z zasad funkcjonowania konta 750 wynika, że służy ono do grupowania operacji dotyczących przychodów z tytułu dochodów budżetowych.
    Najlepiej chyba przekonać gł. księgowego do potrzeby zmiany planu kont w trakcie audytu i nie umieszczać w sprawozdaniu zaleceń z tego tytułu.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.