czwartek, 3 grudnia, 2020

jaka podstawa prawna?

Home Forum Sektory Samorządy jaka podstawa prawna?

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #16214
    agulek
    Uczestnik

    Witam.
    Tym razem mam pytanie dotyczące ujęcia w księgach rachunkowych faktury.
    Faktura została wystawiona z datą 27 marca natomiast została zaksięgowana pod datą 6 kwietnia i nie ujęta w sprawozdaniu Rb 28s za I kwartał. Została zapłacona 10 kwietnia, więc musiała do tego czasu dotrzeć do księgowości zatem odpada tłumaczenie że zostala dostarczona późno i nie mogła zostać zaksięgowana w marcu. I teraz pytanie jaką podstawę prawną podać jako uzasadnienie nieprawidłowości: czy wystarczy art. 20 ust. 1 ustawy o rachunkowości „do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym”. czy może art. 6ww ustawy? Czy jakieś inne propozycje?

    #16215
    terka
    Uczestnik

    Spokojnie, to wcale tak prosto nie jest. Wystawiona 27 a kiedy wpłynęła do jednostki? Bo to jest istotne – jednostka ma obowiązek sporzadzić sprawozdanie do 10 następnego miesiąca i je w tym dniu przekazać. Więc nie zawsze jest tak, że faktura z 27 poprzedniego miesiąca musi zostać zaksięgowana w dany miesiąc, bo po prostu zbyt późno wpłynęła.
    W większości jednostek jest tak, że w instrukcji obiegu zapisują że w dany okres sprawozdawczy księgują dokumenty, które wpłyną do księgowości do dnia (tu najczęsciej, choć nie zawsze 5 dnia kolejnego miesiąca).
    Sprawdź, czy niemają jakiś uregulowań wewnętrznych w tej sprawie, jeśli mają, to nie ma podstaw, by to kwestionować. Jeśłi nie mają, zasugeruj, by wprowadzili.
    Bo taka faktura po włynięciu do jednostki ma jeszcze spory obieg do wykonania (sprawdzenie merytoryczne w jednej komórce, pod względem f-r w innej, podpis głównego księgowego i zatwierdzenie przez kierownika).

    #16216
    agulek
    Uczestnik

    W wewnętrznych uregulowaniach jest zapis o dostarczaniu faktur do księgowości w ciągu 7 dni od jej otrzymania. Faktura została opisana 8 kwietnia a zapłacona 10. Na fakturze jest podpis osoby odbierającej i data 27 marca. Inną sprawą jest to że sprawozdania z tej jednostki są często dostarczane po terminie tyle ze ja wiem to powiedzmy nieoficjalnie 😉 i nie mogę tego napisać .
    Poza tym jednym ze sposobów obrony przed takimi zarzutami jak moje jest napisanie kiedy faktura wpłynęła, jeśli na tyle późno że nie mozna jej było ująć to jest to napisane i wtedy myślę ze jest to usprawiedliwione.

Oglądasz 3 wpisy - 1 z 3 (wszystkich: 3)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.