piątek, 19 kwietnia, 2024

Jaki jest koszt przeprowadzenia oceny zewnętrznej?

Home Forum Sektory Samorządy Jaki jest koszt przeprowadzenia oceny zewnętrznej?

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 50)
  • Autor
    Wpisy
  • #21722
    kkkrzysiu
    Uczestnik

    Jaki jest koszt przeprowadzenia oceny zewnętrznej audytu w jednoosobowej komórce audytu wewnętrznego urzędu gminy? Czy moglibyście kogoś polecić? Czy można za ocenę zewnętrzną uznać przeprowadzenie kontroli przez Najwyższą Izbę Kontroli, gdzie inspektor ds. kontroli w sprawozdaniu opisał ile zadań audytowych przeprowadziłem, ile wydałem rekomendacji, sprawdził moje kwalifikacje oraz podał datę od kiedy prowadzony jest audyt. Prosił również o wyjaśnienie dlaczego rozpoczęto go z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Czy za taką ocenę można uznać kontrolę kompleksową RIO, która również kontroluje audytora? NIK ma uprawnienia do końca tego roku do prowadzenia audytu.

    #21724
    mama0454
    Uczestnik

    A od kiedy to RIO kontroluje audytora ?

    #21728
    kkkrzysiu
    Uczestnik

    RIO podczas kontroli kompleksowej w mojej jednostce sprawdzało kartę audytu i procedury oraz plan audytu i sprawozdania z jego wykonania.

    #21729
    pietryka
    Uczestnik

    kkkrzysiu – moim zdaniem nie można, oczywiście w domyśle NIK, bo RIO tak jak mama0454 myślę – ich ocena nie ma się do niczego.
    Dyskusja na ten temat już tu była i… padły rzeczowe argumenty że NIK nie.
    A jaką podstawę prawną miała RIO ?

    #21730
    kules
    Uczestnik

    No to twoje RIO trochę się zapędziło za głęboko, moi sprawdzają tylko czy audyt jest i od kiedy. l na tym koniec, a nawet można wyraźnie wyczuć u nich zdecydowaną potrzebę trzymania się od sprawdzania audytora i procedur z daleka – zupełnie jakby po łapkach dostali kiedyś, albo mieli jasne wytyczne.

    #21731
    wacekservice
    Uczestnik

    tak sobie myślę, że czyje małpy, tego cyrk:
    pracujemy w sektorze fp
    standardy, z których wynika raz na 5 lat, opublikowane przez mf
    no to pytanie do kogo? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

    #21733
    pietryka
    Uczestnik

    Wacek Service – tak daleko ja bym nie sięgał. Co z tego, że pracujemy w sektorze fp ? A Urząd Kontroli Skarbowej ma prawo oceniać audytora w samorządzie /pomijam oczywiście projekty unijne co do których sobie ministerstwo zaklepało/? 😉
    Rozumiem, że zrobileś to trochę dla prowokacji, ale jak nie będziemy jasno się bronić i pokazywać gdzie czyje miejsce to biegły przy badaniu bilansu też oceni audytora a młody narybek uzna, że tak ma być. 😆
    Natomiast „starzy” audytorzy pamiętają w jakiej atmosferze te zmiany /rewolucja/ przebiegały i kto ich dokonał, a w miejsce poprzednich standardów „wrzucono” standardy wiadomo czyje.
    RIO mnie się w ogóle nie czepia a NIKowcowi w żartach zwrócilem uwagę – a on:
    Ja pana nie oceniam, przecież nie piszę czy pan zrobił dobrze audyt czy nie.
    I skończyło się na ten temat.

    #21734
    kkkrzysiu
    Uczestnik

    To będziecie zlecać zrobienie oceny zewnętrznej? A może już ktoś taką ocenę zlecił? Jaki był jej koszt?

    #21735
    pietryka
    Uczestnik

    Prawdopodobnie trzeba będzie zrobić postępowanie o zamówienie publiczne, mimo małej kwoty jaką chce się na to przeznaczyć. 😉
    Zgodnie z mf trzeba to uzgodnić z szefem. Nie ma wyjścia. :mrgreen:

    #21736
    kkkrzysiu
    Uczestnik

    Do mnie trafiła oferta HANDIKAP AUDYT, chcą 4.000 zł netto. Ale może są jakieś inne tańsze firmy? A może zrezygnować z przeprowadzania tej oceny zewnętrznej? Niewielkie konsekwencje.

    #21737
    pietryka
    Uczestnik

    Ustal to z szefem. Ja podobnie jak mama0454 – czekam. 😆

    #21738
    wacekservice
    Uczestnik

    kurczaczki pieczone (jak mój małolat mawia):
    a gdzie to jest powiedzane, że MY odpowiadamy za tą ocenę?
    I jeszcze jedno – wszak prawdziwa cnota krytyk się nie boi.
    Żadne RIO, NIK, MF, az, aw, audit, czy co tam kto tam powoła do inspekcji przenajświętszych, nie zagraża audytorowi, jeżeli ten działa, jak na audytora przystało.
    I jak w filmie: „niech się gorszy ten najgorszy” 😀

    #21739
    tomeks
    Uczestnik

    No a nie jest lepiej zebrać się w grupie i porobić te oceny we własnym gronie? Trzeba jedynie uważać, aby nie przegiąć i nie ukruszyć niezależności i obiektywizmu tych prac.
    Dopuszczalne jest przecież, że A robi ocenę zewnętrzną B, B ocenia C, a C ocenia A. :mrgreen:

    Edit: Teraz widzę, że osoba oceniająca musi mieć doświadczenie w ocenie zewnętrznej.
    A tak na marginesie to nie rozumiem dlaczego MF nic nie wspomniało o tzw. „samoocenie z niezależną walidacją”?

    #21740
    j
    Uczestnik

    wiwatIIA

    #21741
    andrzejm
    Uczestnik

    PIKW organizuje 1 dniowe szkolenie w zakresie oceny zewnętrznej 5x taniej niż iia. co myślicie o tym i czy daje to teoretyczne przygotowanie do prowadzenia oceny zewnętrznej ( w ramach samopomocy koleżeńskiej) o której jest mowa w interpretacji do standardu aw 1312? ( nie mówię o doświadczeniu, gdyż uważam, że takie posiadają tylko pracownicy DA MF ( myśle, że żartem byłoby gdyby osoby, które ukończyły 2 dniowe szkolenie iia w tym temacie obnosiły się posiadaniem nie tylko wiedzy teoretycznej ale także doświadczeniem) Pozdrawiam i proszę o opinie

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 50)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.