piątek, 12 sierpnia, 2022

Jakie studia aby pracować w audycie?

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna Jakie studia aby pracować w audycie?

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #12660
  meser
  Uczestnik

  Witam,
  Moje pytanie jest następujące:
  Jakie studia wybrać aby kształcić i rozwijać się w kierunku przyszłej pracy w sektorze audytu?
  Jakie Wy macie wykształcenie, którzy pracujecie w tym momencie w audycie?
  Czy są jakieś dostępne kursy/szkolenia, które mógłbym ukończyć w czasie studiów (bo najbliższe lata spędze na studiowaniu)?

  Dziękuję za odpowiedź i rozwinięcie tematu.

  #12867
  nickkita
  Uczestnik

  PIKW czyli Polski Instytut Kontroli Wewnętrznej (www.pikw.pl) organizuje studia podyplomowe w kierunku audytu, ale to jest dla osób mających już wyższe wykształcenie. jeśli chodzi Ci też o studia magisterskie to takich z nastawieniem na audyt nie ma ale w zależności w jakiej jednostce chcesz pracować mogą to być np. studia o kierunku administracja państwowa, może być także ogólnie ekonomia a nawet studia prawnicze. jeśli chodzi zaś o podyplomowe to oprócz PIKW możesz poszukać na stronach internetowych uczelni w Twoim lub bliskim Ci mieście. są także kursy przygotowuące do egzaminu na audytora np. CIA i CGAP ale są bardzo kosztowne i ja osobiście nie zamierzam z nich korzystać. egzamin można zdać także po zapoznaniu się z podręcznikami o audycie. powodzenia w nauce.

  #12873
  wt
  Uczestnik

  Trudno powiedzieć, jakie studia byłyby najlepsze. Ja skończyłem matematykę, a w ostanich latach zdałem egzaminy CIA i CFSA. Pracuję w audycie kilka lat i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że te studia to był dobry wybór. Moi koledzy kończyli przeróżne inne kierunki, np. ekonomię, mechanizację rolnictwa, ogrodnictwo, górnictwo, politologię. Niektórzy później skończyli studia podyplomowe z audytu, ale nie tylko.
  W niektóych ogłoszeniach rekrutacyjnych widywałem wymóg ukończenia studiów ekonomicznych lub prawniczych.

  #23593057
  Jan
  Uczestnik

  Najlepsze studia czy szkolenia aby pracować w audycie to tylko studia prowadzone przez IIA Polska lub organizacje które IIA Polska uznaje, na przykład Ernst & Young Academy.

  Unikać należy wszelkie inne szkolenia prowadzone przez liczne małe organizacje, szczególnie takie które nadają różne jakieś tam swoje certyfikaty, które nie są uznawane przez żadną poważną organizację a takich jest wielu na rynku. Nie ufam żadnym komercyjnym organizacjom typu spółka handlowa których interes to tylko zarabianie pieniędzy a nie prawdziwa troska o jakość swoich produktów i o kształcenie profesjonalnych Audytorów. Sprawdzajcie, czy wykładowcy sami mają uznane przez IIA kwalifikacje i czy mają odpowiednie bieżące praktyczne doświadczenie udokumentowane zdobyciem odpowiedniego stanowiska w audycie. Unikajcie takich, którzy nie mają odpowiednie kariery i tylko żyją z uczenia innych tego co sami nie potrafią robić.

  #23593060
  Jan
  Uczestnik

  Postaw na szkolenia IIA Polska, rozwijaj swoje umiejętności i pogłębiaj wiedzę!

  Szkolenia IIA Polska prowadzone są przez doświadczonych i profesjonalnych wykładowców w formie wykładu, prezentacji oraz warsztatów.

  Zapoznaj się z całą ofertą szkoleń na stronie IIA Polska

  #23593073
  zenek
  Uczestnik

  Zgadzam się z opinią Kolegi „Jan”. Szkolenia kosztuję i nie można marnować pieniędzy na drugorzędne szkolenia różnych organizacji komercyjnych. Należy sprawdzić kwalifikacje profesjonalne osób kierujących komercyjnymi organizacjami ‚szkoleniowymi’ (czyli kto za nimi stoi) oraz ich wykładowców, czy oni maja odpowiednią bieżącą wiedze i odpowiednie doświadczenie. Niektóre organizacje promują także jakieś swoje własne „certyfikaty” i tytuły, które nie są uznane na rynku. Najlepiej więc szkolić się tylko w firmach dobrze znanych na rynku, szczególnie IIA Polska.

  #23593120
  eddie
  Uczestnik

  Z doświadczenia z Zachodu, najbardziej pożadane kwalifikacja na AW to szkolenie dla Biegłych Rewidentów/Audytorów Zewnętrznych.

  #23593296
  eddie
  Uczestnik

  Oprócz kwalifikacji KIBR. z pewnością, jedyne uznane, poważne kwalifikacje dla Audytorów Wewnętrznych w Polsce to desygnacje międzynarodowych organizacji The IIA jak CIA, CGAP itp. oraz kwalifikacje innych organizacje jak np., ISACA, The IIC dla specyficznych typów AW (np. do IT, do KW/KZ).

  Oczywiście kwalifikacje poważnych państwowych organizacji, np. MF (ale już je nie prowadzi), NIK są też znaczące. Jednak te powyżej są najważniejsze, najbardziej znaczące, a szkolenia prowadzą polskie jednostki tych organizacji w Polsce oraz taka poważna, szanowana organizacja jak EY,  która ma za sobą wsparcie swojej globalnej organizacji. UWAGA: EY tylko szkoli/przygotowuje osoby do egzaminów The IIA i jest przez IIA Polska uznana jako wiarygodny partner.

  Natomiast należy unikać (i nie marnować pieniędzy na) pseudo kwalifikacje komercyjnych firm szkoleniowych gdyż nie mają one uznania ani też programów czy wykładowców na poziomie tych globalnych organizacji.

  #23593306
  eddie
  Uczestnik

  Inna kwestia dotycząca znalezienia pracy w Audycie Wewnętrznym jest to, że mniejsze organizacje potrzebują AW z doświadczenie a nie tylko z jakimiś  kwalifikacjami po szkoleniach czy studiach, czyli AW którzy od razu mogliby efektywnie wykonywać zadania Audytora.

  Kluczowym wymogiem do pracy w AW jest przede wszystkim doświadczenie, gdyż tylko większe organizacje i administracja publiczna może sobie pozwolić na zatrudnienie kogoś bez doświadczenia i wyrabiać ich na skutecznych AW.

  Jednocześnie, te większe organizacje często potrzebują AW na wyższe (np. już kierownicze) stanowiska.

  Tak wiec przyszły AW powinien planować rozwój swojej kariery i nie myśleć, że same studia czy szkolenia mu wiele pomogą. Po drugie bardzo ważne jest jakie szkolenia czy studia należy wybierać. Najlepiej jest trzymać się tych renomowanych organizacji jak IIA Polska czy ISACA i unikać tych firm czysto komercyjnych , które przyznają swoje własne wymyślone niby profesjonalne kwalifikacje i certyfikaty.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.