poniedziałek, 14 czerwca, 2021

jednostki nadzorowane

Home Forum Sektory Samorządy jednostki nadzorowane

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 16)
  • Autor
    Wpisy
  • #18094
    justp
    Uczestnik

    Witam! Wykonuję kontrolę w samorządzie powiatowym już kilka lat i ciągle mam mieszane uczucia co do podstaw przeprowadzenia kontroli w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego oraz Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej, czy podstawą będzie art. 187 ustawy o finansach publicznych? Czy należy je traktować jako jednostki nadzorowane przez Zarząd Powiatu? Czy ktoś ma jednoznaczne odpowiedzi na powyższe wątpliwości, będę wdzięczna za wszystkie opinie. 😉

    #18096
    wojak
    Uczestnik

    a kto Cię wysyła na te kontrole? Jeśli NIK, to jest OK 😉

    #18097
    wojak
    Uczestnik

    a w Policji też kontrolujesz?

    #18101
    justp
    Uczestnik

    Wykonuję kontrolę z upoważnienia Starosty – Przewodniczącego zarządu Powiatu na podst art. 187 uofp. Dotychczas nie wykonywałam w tych jednostkach kontroli z uwagi na rózne interpretacje, ale nie chciałabym aby doszło do sytuacji niedopełnienia obowiązków w zakresie kontroli w PINB i Straży. ❓

    #18103
    wojak
    Uczestnik

    … zwątpiłem 😳

    #18104
    wojak
    Uczestnik

    Ustawa o sam.pow. – art. 33a.3 itd itp …
    niech powiatowcy się wypowiedzą, ja nie jestem… sorry 😳

    #18106
    terka
    Uczestnik

    Nie jestem powiatowcem, więc mogesię mylic, ale
    jeśli jednostki przez Ciebie wymienione mieszczą sie w definicji zawartej w art. 33 a ustawy powiatowej
    to i owszem, moim zdaniem.
    Tu artykuł:
    Art. 33a. 1. Kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży wykonują określone w ustawach zadania i kompetencje przy pomocy jednostek organizacyjnych – komend i inspektoratów.
    2. Jednostki organizacyjne stanowiące aparat pomocniczy kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży może tworzyć, przekształcać i likwidować wojewoda, na wniosek starosty, zaopiniowany przez właściwego kierownika zespolonej służby, inspekcji lub straży wojewódzkiej, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
    3. (40) Jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 2, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych Policji, są powiatowymi jednostkami budżetowymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014, z późn. zm.1)).

    Zwracam uwagę na treść ust. 3 cytowanego artykułu.

    a teraz to, co mówi MF (co prawda odnosi się to do audytu, ale jeśli do audytu, to tym bardziej do kontroli z art. 187 uofp):
    pytanie z zakładki – najczęściej zawane pytania:
    W których samorządowych jednostkach organizacyjnych audyt wewnętrzny może prowadzić audytor wewnętrzny zatrudniony w urzędzie jednostki samorządu terytorialnego?

    Odpowiedź:
    http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=7&dzial=489&id=160176

    #18111
    tomekn
    Uczestnik

    Dopuszczalne jest przeprowadzenie kontroli w powiatowych jednostkach budżetowych tj. PINB i Komendzie Powiatowej PSP w zakresie m.in. 5% wydatków oraz sprawdzenie przestrzegania procedur kontroli finansowej.
    Natomiast w przypadku kontroli obejmujących inne zagadnienia – uważam, że nie ma podstaw prawnych.
    Jednocześnie wątpliwe jest czy mozna uznać, że PINB i PSP są jednostkami organizacyjnymi powiatu.

    #18115
    terka
    Uczestnik

    [QUOTE BY= tomek.n]
    Jednocześnie wątpliwe jest czy mozna uznać, że PINB i PSP są jednostkami organizacyjnymi powiatu.[/QUOTE]

    Przepraszam, na czym opierasz swoje wątpliwości? Co mówi art. 33a ust. 3 ustawy powiatowej?

    jednostka budzetowa powiatu jest jednostką organizacyjną tej jednostki samorządu terytorialnego.

    #18122
    tomekn
    Uczestnik

    PINB i PSP są powiatową administracją zespoloną (art. 33b).
    Art. 33 Zarząd wykonuje zadania powiatu przy pomocy starostwa powiatowego oraz jednostek orhanizacyjnych powiatu, w tym powiatowego urzędu pracy.
    Art. 36 Organizację i zasady funkcjonowania jednostek organizacyjnych powiatu określają regulaminy organizacyjne uchwalone przez zarząd powiatu, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Status prawny pracowników starostwa powiatowego i jednostek organizacyjnych powiatu określa odrębna ustawa.

    Z postanowień ustawy o samorządzie powiatowym nie można jednoznacznie stwierdzić, że PINB i PSP są powiatowymi jednostkami organizacyjnymi, z uwagi na m.in. nie stosowania trybu uchwalania regulaminu organizacyjnego przez zarząd (nie ma takiej kompetencji), kierownicy powiatowych inspekcji i straży nie składają oświadczeń majątkowych na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym.

    Art. 33a w powiązaniu z art. 33b nie wskazuje, że PINB i PSP są powiatowymi jednostkami organizacyjnymi, lecz powiatowymi jednostkami budżetowymi.

    Jeżeli ustawa o samorządzie powiatowym uznała PINB i PSP za powiatowe jednostki organizacyjne wówczas kierownicy ww. jednostek byli uważani za kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych (obowiązek składania oświadczeń majątkowych).

    Tak więc, nie można stwierdzić, że PINB i PSP są powiatowymi jednostkami organizacyjnymi.

    #18180
    justp
    Uczestnik

    dziękuję Wszystkim za opinie! 🙂
    Kilka dni już drążę ten temat i nadal nie mam ostatecznego zdania. Nawet Zespół radców prawnych ma wątpliwości. Art. 187 ust.1 uofp wskazuje na możliwość kontroli w ramach ogólnego nadzoru nad realizacją określonych uchwałą budżetową dochodów i wydatków, przychodów i rozchodów budżetu jst. niemniej jednak możliwość podjęcia czynności kontrolnych była by tu znacznie okrojona. Jeśli ktoś z Państwa miałby jednoznaczne wytyczne w tej sprawie to proszę o kontakt. Jeszcze raz dziękuję za wypowiedzi 🙂

    #18185
    wojak
    Uczestnik

    justp, nie przejmuj się – kontroluj, jak Ci każą! A jak tamci nie zechcą się poddać kontroli, to powiedz tym, co Cię wysłali na kontrolę, że tamci, których miałeś skontrolować nie chcieli się poddać kontroli, bo nie miałeś odpowiedniego umocowania do przeprowadzenia kontroli! I już! :mrgreen:

    #18186
    justp
    Uczestnik

    dzięki za radę pewnie tak będzie 🙂 Niemniej jednak chciałabym być kompetentnym kontrolerem bez wpadek tego typu .

    #18187
    mk7
    Uczestnik

    Witam. U nas ostatnia kontrola zewnętrzna zakwestionowała , że nie robimy 5% w strazy pożarnej /w nadzorze budowlanym robiliśmy/ więc od tego roku robimy i tu.
    Miłego dnia.

    #18188
    justp
    Uczestnik

    MK17 mam pytanie czy podstawą do kontroli w PINB i straży jest art. 187 ust.2 uofp ? Ja mialam już kontrolę RIO i NIK i nikt mi nie kwestionował faktu, że kontrola nie jest robiona.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 16)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.