wtorek, 11 maja, 2021

Jednostki organizacyjne powiatu

Home Forum Sektory Samorządy Jednostki organizacyjne powiatu

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #6600
  malutki1
  Uczestnik

  Mam pytanie do kogoś kto prowadzi kontrole w starostwie , czy jednostkę budżetową pobierającą dochody własne z tytułów określonych w uchwale organu samorządu terytorialnego( powiat) obowiązują przepisy RMF z dnia 26 stycznia 2005 r w sprawie gospodarki finasnowej. Chodzi mi o terminy przyjmowania wpłat z tytułów dochodów własnych (§ 14 ust. 1).

  #6606
  miszaw
  Uczestnik

  Witam
  Uważam że nie dotyczy on obligatoryjnie samorządowych jb. Natomiast należy dążyć, aby środki uzyskane z tytułu dochodów własnych jak najszybciej trafiły na oprocentowany rachunek bankowy. Jeżeli nie jest możliwe aby tego samego dnia, to powinny być one odpowiednio przechowywane i raz na jakiś czas przekazywane na rachunek. Zresztą nie jest to sprzeczne z wyminionym przepisem (zdanie drugie).
  PS. Obecnie obowiązuje RMF z dnia 29 czerwca 2006 r. (Dz. U. Nr 116, poz, 783). W tym rozporządzeniu kwestie dotyczące przekazywania na rachunek dochodów własnych środków pieniężnych uregulowany jest w par. 17.
  Pozdrawiam Michał

  #6612
  szymonek123
  Uczestnik

  znam przypadki kiedy skarbnik powiatu wystosował pismo do jednostek organizacyjnych o terminowe przekazywanie dochodów. Tu sugestia, iż umozliwiaja to uzgodnienie sprawozdań rb 27 S każdej jednostki z wpływami na rachunek bankowy powiatu – zdażają się różnice (np.odsetki narastają na koniec m-ca) ale do 10-go następnego m-ca można uzgodnić czy to gra

  #6632
  malutki1
  Uczestnik

  Dzięki! jeżeli uda mi się ustalić jakieś konkrety odnośnie pobieranych dochodów podzielę się na forum. Jak dla mnie, pobierane dochody powinny być w tym samym dniu przekazywane na rachunek bankowy. Przecież w rachunkowości budżetowej księgowanie dochodów dokonywane jest na podstawie wyciągów bankowych (zasada kasowa). Jeżeli jednostka prowadzi gospodarkę kasową powinny być uregulowne kwestie pobierania środków publicznych w istrukcji kasowej włącznie z zabezpieczeniem gotówki w kasie. Pozdrawiam!

  #6637
  am
  Uczestnik

  Dzień dobry,
  chciałam dodać, że niedawno ww. rozporzadzenie Ministra Finansów z dnia 26 stycznia 2005 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz zasad i terminów rocznych rozliczeń i wpłat do budżetu (Dz. U. Nr 23, poz. 190) zostało zniesione i zastąpione rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno-prawną (Dz.U. Nr 116, poz. 783).

  #6666
  malutki1
  Uczestnik

  Witam! Tak, tak wiem. Tylko zakresy kontroli które wykonuję niejednokrotnie obejmują czasookres obowiązywania już nieaktualnych rozporządzeń, tzw. okresy porównawcze. Ale dalej mam wątpliwości czy § 17 ost. rozporządzenia można zastosować do jednostki, której organem prowadzącym jest powiat a nad działalnością czuwa kuratorium. To nie jest jednostka państwowa! Dlatego moża te kwestie uregulowaćć w wewnrznych procedurach danej jednostki. No chyba, że się mylę… z tymi państwowymi jedn. budżetowymi. Pozdawiam.

  #6684
  eo
  Uczestnik

  można a nawet trzeba by

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.