czwartek, 13 maja, 2021

Kierownik jednostki w starostwie

Home Forum Sektory Samorządy Kierownik jednostki w starostwie

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
 • Autor
  Wpisy
 • #5323
  Anonim
  Nieaktywny

  Witam Wszystkich Audytorów

  Właśnie wzięłam się za nowelizację procedur audytu. I nie wiem jak zinterpretować pojęcie: kierownika jednostki. We wcześniejszych procedurach plan był przygotowywany w porozumieniu z zarządem powiatu, ponieważ to on jest kierownikiem kolegialnym. W przepisach również była mowa tylko o kierowniku jednostki. Natomiast teraz rozporządzenie wskazuje kierownika jednostki, w któej jest zatrudniony audytor, czyli starostę – ponieważ audytor jest zatrudniony w starostwie. Nie wiem jak mam podejść do tego tematu. I w końcu komu składać plan, sprawozdania z zadania i z planu ????

  Może ktoś wie….., albo chociaż ma jakiś pomysł.

  Pozdrawiam
  Lainy

  #5326
  romb
  Uczestnik

  Cześć,
  na stronach MF poświęconych audytowi w zakładce „najczęściej zadawane pytania” ale jeszcze pod rządami poprzedniej ustawy o fp natknąłem sie na takie wyjaśnienie:
  „Należy przyjąć, że powiatem kieruje jego organ wykonawczy tj. zarząd powiatu” i dalej: „… rolę kierownika jednostki pełni zarząd powiatu. Powyższe oznacza,że audytor wewnętrzny w porozumieniu z zarządem powiatu przygotowuje plan audytu wewnętrznego i jemu też przedstawia sprawozdania z przeprowadzonego audytu oraz z wykonania planu audytu za rok poprzedni. Na dokumentach wymagających podpsu kierownika jednostki , w imieniu zarządu podpisuje sie przewodniczący zarządu”.
  Ja osobiście stosuję sie do tego wyjasnienia, bo, jest dla mnie zrozumiałe .
  Pozdrawiam.

  #5332
  Anonim
  Nieaktywny

  Dzięki za odpowiedz. Znam tą interpretację i do niej się stosowałam do tej pory. Dopiero teraz pojawiły mi się wątpliwości, ponieważ nowe akty dotyczące audytu raz mówią o „kierowniku jednostki”, a raz o „kierowniku jednostki, w któej jest zatrudniony audytor”. Nie wiem jak gdzie indziej jest, ale audytor jest zatrudniony w starostwie, więc tym drugim kierownikiem jest starosta, a tym pierwszym przeze mnie wymienionym – zarząd. Tak jest np. w przepisie par. 11 punkt 3 rozporządzenia. Poprostu wydaje mi się, że niepotrzebnie dodali do kierownika jednostki wyrażenie „w której jest zatrudniony audytor”, bo w przypadku starostw nie jest to takie proste. Wskutek tego nie wiem czy plan audytu ma podpisać kierownik jako przewodniczacy zarządu czy jako starosta….

  #5333
  romb
  Uczestnik

  Zgadzam się co do oceny jakości przepisów wnaszych podstawowych aktach prawnych. Często odnoszę wrażenie,że ich autorom brakuje dostatecznej wiedzy o funkcjonowaniu takich JSFP jak powiaty lub gminy. Wystarczy przypomnieć porowadzoną na forum dyskusję, czy audytor zatrudniony w starostwie powinien prowadzic audyt wyłącznie w starostwie , czy też w powiecie i jego jednostkach i stanowisko jakie zajęło w tej kwestii MF.

  #5334
  dorotab
  Uczestnik

  cześć. mając podobne watpliwości, wystąpiłam w styczniu do Mf o udzielenie wyjaśnienia „kto w świetle przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych jest kierownikiem jednostki w odniesieniu do jst jaką jest powiat?”
  I okazuje się, że nadal jest nim zarząd powiatu. Poniżej przedstawiam przedmiotowe wyjaśnienie
  „zgodnie z art. 50 ust. 2 ustawy (…) w jednostkach podsektora samorządowego zadania związane z kontrolą finansową i audytem wewnętrznym wykonuje kierownik jednostki. Ww. ustawa nie wskazuje wprost kto w jst /powiecie/ pełni funkcję jej kierownika. Odpowiedzi na tak postawione pytanie nie daje również wprost ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym.
  Biorąc pod uwagę rolę audytu wewnętrznego, jako narzędzia dostarczającego kierownikowi jednostki niezależnej i obiektywnej oceny funkcjonowania audytowanej jednostki – w tym przypadku powiatu, oraz przepisy ustawy o samorządzie powiatowym, a w szczególności art. 26 ust. 1, art. 32 ust. 2, art. 60 ust. 1 nalezy przyjąc, że w przepisach ustawy o finansach publicznych związanych z prowadzeniem audytu wewnętrznego rolę kierownika jednostki pełni zarząd powiatu”.

  #5338
  jadtra
  Uczestnik

  Witam DorotaB -już kiedyś pomogłaś mi w utwierdzeniu się co do kierownika jednostki w powiecie. Wież mi , że moi ościenni audytorzy powiatowi mają odmienne stanowisko, sprawozdania kierują do Starosty i w związku z tym mam prośbę do Ciebi : Czy mogłabyś poprosić MF aby ta interpretacjia znalazła się na stronach ” odpowiedzi na zadawane pyatnia” . Dawno już nic nowego tam nie zamieszczali. Teraz będziemy tworzyć na nowo nasze procedury i myślę że ta informacja jest b. istotna. Ponieważ już masz tą odpowiedź możesz zaseugerować taka procedurę MF. Zwracam się z tym także do „admina ” może nas czyta i pomoże to umieścić w internecie na stronach MF. Pozdrawiam

  #5477
  forsa
  Uczestnik

  [QUOTE BY= DorotaB] cześć. mając podobne watpliwości, wystąpiłam w styczniu do Mf o udzielenie wyjaśnienia „kto w świetle przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych jest kierownikiem jednostki w odniesieniu do jst jaką jest powiat?”
  I okazuje się, że nadal jest nim zarząd powiatu. Poniżej przedstawiam przedmiotowe wyjaśnienie
  „zgodnie z art. 50 ust. 2 ustawy (…) w jednostkach podsektora samorządowego zadania związane z kontrolą finansową i audytem wewnętrznym wykonuje kierownik jednostki. Ww. ustawa nie wskazuje wprost kto w jst /powiecie/ pełni funkcję jej kierownika. Odpowiedzi na tak postawione pytanie nie daje również wprost ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym.
  Biorąc pod uwagę rolę audytu wewnętrznego, jako narzędzia dostarczającego kierownikowi jednostki niezależnej i obiektywnej oceny funkcjonowania audytowanej jednostki – w tym przypadku powiatu, oraz przepisy ustawy o samorządzie powiatowym, a w szczególności art. 26 ust. 1, art. 32 ust. 2, art. 60 ust. 1 nalezy przyjąc, że w przepisach ustawy o finansach publicznych związanych z prowadzeniem audytu wewnętrznego rolę kierownika jednostki pełni zarząd powiatu”.[/QUOTE]

  #5549
  czerwus1
  Uczestnik

  Nie zgadzam się z interpretacją MF, że w starostwach funkcję kierownika jednostki pełni zarząd powiatu. Niech mi ktoś odpowie: kto ma zatwierdzić plan audytu jako kierownik jednostki -starosta jako przewodniczący zarządu, wicestarosta, a może którykolwiek z pozostałych członków zarządu (u nas w starostwie jest ich w sumie pięciu), kto ma podpisać upoważnienie do przeprowadzenia zadania audytowego, ta sama sytuacja wystąpi przy włączeniu kierownika jednostki do analizy ryzyka przy opracowaniu rocznego planu audytu. Nie wiem jak u Was ale u mnie starosta ma blade pojęcie o audycie, a pozostali członkowie zarządu nie mają nawet bladego pojęcia. Przecież to są stanowiska polityczne, a nie kończące się dyskusje przy rozpatrywaniu wielu błachych spraw – już to widzę przy zatwierdzaniu planu audytu albo omawianiu wyników poszczególnych zadań.

  #5551
  Anonim
  Nieaktywny

  U mnie w starostwie również jest 5 członków zarządu. I ja rozwiązałam to w ten sposób, że w imieniu zarządu wszystkie dokumenty wymagające podpisu kierownika jednostki podpisuje Przewodniczący (Starosta) np. upoważnienie. Co do planu to przyjmowany jest uchwałą zarządu powiatu, a na planie podpisuje się Przewodniczący. Sprawozdania z zadania przedstawiane są każdorazowo członkom zarządu na posiedzeniach.
  Co do analizy ryzyka – to włączam do niej priorytety nadane przez poszczególnych członków, a potem na potrzeby obliczeń – uśredniam je.

  U mnie też Starosta nie ma wielkiego pojęcia o audycie, nie wspominając o reszcie zarządu, no ale i tak trzeba dalej pracować i starać się „uczyć” audytu każego opornego… 😀

  Pozdrawiam
  Lainy

  #5552
  dorotab
  Uczestnik

  cześć. Nie mogę zgodzić się z czerwusem. audytor pomimo zatrudnienia w Starostwie jest audytorem w powiecie, w tego kierownikiem jest zarząd. Starosta natomiast jest jedynie kierownikiem Starostwa. Twój pogląd miałby uzasadnienie, gdyby audyt prowadzony był jedynie w Starostwie, bez jednostek organizacyjnych powiatu.
  u mnie podobnie jak i u lainy plan i sprawozdanie roczne przyjmowane są w formie uchwały. Sprawozdania z zadania – do informacji zarządowi na posiedzeniu.
  Równiez upoważnienie nadawane mam w formie uchwały. Mam więc i uchwałę podpisana przez wszystkich członków zarządu a pod nią upoważnienie podpisane przez przewodniczącego.
  Nie mam natomiast problemu z priorytetem, gdyż zarząd uzgodnienia scedował na sekretarza, a ten daje mi wolną rękę. Dyskusje toczymy jedynie co do komórek i jednostek mających zostać poddanych audytowi, nie jest to jednak dyskusja ograniczająca krąg audytowanych lecz nawet rozszerzająca.
  co do zainteresowania audytem ze strony kierownictwa – nie odbiegnę od średniej.

  #5595
  ewamich20
  Uczestnik

  Pismo MF wyjaśniające zapisy art. 49ust. 5 w powiecie zawiera stwierdzenie że „wlaściwym jest przyjęcie rozwiązania, zgodnie z którym audytor wewnętrzny zatrudniony w urzedzie jst … obejmuje zakresem prowadzonego audytu oprócz urzędu również te samorządowe jednostki ktore nie przekroczyły ww. kwot progowych” W związku z tą interpretacją zwróciłam się do starosty o podjęcie decyzji gdzie ma być prowadzony audyt. Starosta w porozumieniu z radca prawnym określił że postulat zawarty w ww. piśmie może i słuszny , nie ma zadnego oparcia w obowiązujących przepisach a jest jedynie prywatną opinią autora pisma.
  Radca prawny wydając opinię zwrócił uwagę że art. 49 ust.5 wyraźnie określa że jeżeli ujęte w budżecie jst gromadzaone środki publiczne (itd) przekroczą kwotę określoną w rozporzadzeniu , to audyt wewnętrzny prowadzi się w urzędzie danej jst. oraz wskazał że przepis ten dotyczy sytuacji gdy w żadnej jednostce organizacyjnej budżet nie przekracza granicznej kwoty, lecz łączny budżet ją przekracza, jeżeli oprócz tego budżet określonej jednostki organizacyjnej przekroczy graniczną kwotę to ta jednostka ma również obowiązek prowadzenia audytu i zatrudnienia audytora. Jednocześnie w opinii rp wskazuje że w art 51 ust. 12 uofp całkowicie wykluczył jednostki podsektora samorządowego z prowadzenia aw w jednostkach podległych i nadzorowanych przez audytora zatrudnionego w jednostce nadzorującej lub nadrzędnejza zgodą MF w uzasadnionych przypadkach.
  Na podstawie opinii rp starosta podjął decyzję że audyt wewnętrzny mam prowadzić w starostwie.

  #5599
  mama0454
  Uczestnik

  No i bardzo dobrze. Przynajmniej masz mniej roboty. 😆

  #5602
  kules
  Uczestnik

  Niby fajnie i tez bym się ucieszył, ale jak się dłużej zastanowię to jednak wybrałbym wolność 😀 – tzn. możliwość podróżowania po terenie powiatu i odwiedzania różnych naszych jednostek, a nie siedzenia w jednym budynku i zmieniania tylko pokoi.

  pa pa

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.