środa, 24 kwietnia, 2024

komentarz do art. 4 ustawy PZP

Home Forum Sektory Wojskowe Jednostki Budżetowe komentarz do art. 4 ustawy PZP

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #16175
    ela
    Uczestnik

    witam
    mam serdeczną prośbę – potrzebuję komentarz do art. 4 a w szczególności do pkt 6) ustawy Prawo zamówień publicznych
    czy ktoś może mi pomóc? 😳

    #16176
    terka
    Uczestnik

    Czy masz na myśli to:
    6) zamówień na usługi udzielane innemu zamawiającemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1-3a, któremu przyznano, w drodze ustawy lub decyzji administracyjnej, wyłączne prawo do świadczenia tych usług;

    Tu masz:

    Czarnik Zbigniew
    glosa
    ST.2006.5.74
    Glosa do wyroku NSA z dnia 11 sierpnia 2005 r., II GSK 105/05. Teza nr 4
    51972/4

    Wprawdzie przepis [art. 4 pkt 6 Prawa zamówień publicznych] jest nieporadnym odzwierciedleniem wyrażonej w prawie unijnym zasady wyłączającej procedury zamówień do zlecania wykonania usług jednostkom administracji publicznej lub podmiotom publicznym, jednak daje podstawę do przyjęcia, że każda spółka jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli została utworzona do wykonywania zadań tej jednostki, jest podmiotem, któremu z ustawy przysługuje prawo wyłączności. Wyłączność taka realizuje się poprzez uprawnienie jednostki samorządowej do powołania struktury przejmującej realizację ustawowych zadań gminy, powiatu lub województwa samorządowego. Konsekwencją tego jest stwierdzenie, że zamówienia publiczne udzielone przez jednostkę samorządu terytorialnego na rzecz swojej osoby prawnej realizującej zadania użyteczności publicznej nie podlegają ustawie.

    Tyle na szybko znalazłam. Ale może sprecyzuj, co Cię gnębi? 😉

    #16180
    ela
    Uczestnik

    Terka dziękuję za odpowiedź 🙂
    gnębi mnie problem, czy wjb korzystając z usług firmy działającej w formie sp.zo.o. jako agent obsługi naziemnej (handlingowej) w zakresie obsługi naziemnej statków powietrznych powinna zawrzeć umowę, wartość usług w skali roku nie przekracza 60 tyś. zł dla każego agenta (jest ich kilku w różnych miejscach w kraju), ale ogółem wg kodu cpv wartość zakupów przekracza 14000 euro, no i nie da się tego połączyć aby był jeden dostawca usług ze względu na ich specyfikę i miejsce świadczenia,
    ponadto w regulaminie zamówień publicznych jest zapis, że do zakupów pow.5 tyś. zł sporządza się wniosek o wszczęcie zamówienia oraz sporządza umowę,
    czy to wystarczy aby zarekomendować w tej sytuacji przestrzeganie tego zapisu? czy może jest coś innego na co powinnam zwrócić uwagę?

    #16181
    terka
    Uczestnik

    no cóż, na wojskowych jednostkach budżetowych nie znam się zupełnie, więc może być tak, że jest coś, co ma ścisły związek z ich odmienną specyfiką, a ja o tym nie wiem, jednak wydaje mi się, że:
    jeżeli jest tak, jak piszesz, że nie da się tych zamówień połączyć, a nie przekraczają oddzielnie kwoty 14.000 euro, to nie ma potrzeby stosowania ustawy. Ale nie widzę żadnego powodu, by nie było umowy, a także wniosku, uzasadniającego wybór tego, a nie innego wykonawcy, Nawet, jesli byłby jeden wykonawca na danym terenie – wówczas we wniosku wskazuje się że jest to jedyny wykonawca na danym terenie.
    Jeśli jednostka ustaliła sobie regulamin, to powinna go przestrzegać.

    Nie wiem, czy Cię dobrze zrozumiałam, ale tak to widzę.

    #16184
    ela
    Uczestnik

    witaj
    sądzę, że dobrze mnie zrozumiałaś, ja myślę podobnie, ale czasami warto skonsultować i poznać opinię innej osoby,
    dziękuję serdecznie
    pozdrawiam

    #16193
    j
    Uczestnik

    jeśli jest umowa to powinny byc procedury

    #16202
    ela
    Uczestnik

    przepraszam „jędrek” czy możesz rozwinąć swoją myśl?
    zaczynam mieć wrażenie, że trochę się w tym wszystkim niestety pogubiłam 🙁
    pozdrawiam

    #16203
    stadyr
    Uczestnik

    [QUOTE BY= jędrek] jeśli jest umowa to powinny byc procedury[/QUOTE]
    chyba odwrotnie… jeśli są zapisy w regulaminie (do zakupów pow.5 tyś. zł sporządza się wniosek o wszczęcie zamówienia oraz sporządza umowę) to powinna być zawarta umowa… 🙂

    #16220
    j
    Uczestnik

    podpisanie umowy powinno by poprzedzone procedurami

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.