piątek, 12 sierpnia, 2022

Kompetencje GIAW wykonywane przez Prezydenta

Home Forum Sektory Samorządy Kompetencje GIAW wykonywane przez Prezydenta

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #3910
  meg
  Uczestnik

  Witam!
  Czy w związku z art.62 ust.5 ustawy o fin. publ.
  (kompetencje GIAW z wyłączeniem wyrażania zgody na rozwiązanie stosunku pracy z audytorem wewnętrznym wykonuja odpowiednio wójt, burmistrz , prezydent lub marszalak województwa) nie stosuje się art.56 ust.3.
  Chodzi mi o to , czy jak sam Prezydent dostaje sprawozdanie z przeprowadzenia audytu, to jeśli nie zostana podjęte działania mające na celu usunięcie uchybień, to Prezydent informuje o tym tylko audytora? czy również GIAW w myśl tego przepisu? I jak sie to ma do jego kompetencji, które posiada zgodnie z art. 62 ust.5

  Wg mojej interpretacji tej ustawy posiadając kompetencje GIAW nie informuje o tym GIAW tylko samego audytora.

  A Wy jak myślicie?
  Pozdrawiam

  #3918
  gabi
  Uczestnik

  Według mnie Prezydent nie musi informować GIAW-a o tym, że nie zostały podjęte działania mające na celu usunięcie uchybień stwierdzonych w trakcie audytu. Wystepuje on w podwójnej roli – jako kierownik jednostki i jako osoba wykonująca kompetencje GIAW dla swojej jednostki samorządu terytorialnego.
  Gdyby założyć, że musiałby poinformować o tym GIAW to należałoby pójść dalej i stwierdzić, że również plan roczny audytu, który audytor ustalił w porozumieniu z Prezydentem (jako kierownikiem jednostki) oraz sprawozdanie z wykonania tego planu też należałoby przesłać do GIAW.
  Moim zdaniem chyba nie o to chodziło ustawodawcy.
  Zastanawiając się co ustawodawca miał na myśli wprowadzając zapis Art. 62 ust. 5 dochodzę do dwóch wniosków:
  albo jest niedoróbka w przypadku gdy kierownikiem jednostki jest osoba, która wykonuje kompetencje GIAW-a, albo z premedytacją pozostawiono swobodę w tym zakresie dla jst. Skłaniałabym się raczej ku drugiemu wnioskowi.
  Pozdrawiam

  #3919
  mama0454
  Uczestnik

  Moje zdanie na ten temat jest podobne : wójt, burmistrz, prezydent miasta nie muszą informować GIAW o nie podjęciu żadnych czynności związanych z poprawą funkcjonowania jednostki w związku z uwagami i wnioskami przedstawionymi w sprawozdaniu z audytu. Zresztą byłoby to nielogiczne – GIAW musiałby się zapoznać z pełną dokumentacją audytu, aby ustosunkować się do informacji prezydenta.

  #3922
  jadtra
  Uczestnik

  Czytając na stronie MF http://www.mf.gov.pl dot. audytu odpowiedzi na „najczęściej zadawane pytania” uzyskasz pewną podpowiedź co do interpretacji na zadany temat. Podaję pytanie, które wraz z odpowiedzią można wydrukować: ” Czy na kierowniku jednostki sfp ciąży obowiązek poinformowania GIAW oraz audytora wewnętrznego o podjetych działaniach w celu usunięcia uchybień stwierdzinych w trakcie przeprowadzonego audytu, jeżeli działania te choć były właściwe, nie przyniosły oczekiwanego skutku?”

  #3926
  meg
  Uczestnik

  Dziękuję wszystkim za wypowiedzi w tym temacie.

  😀 Pozdrawiam

  #3927
  meg
  Uczestnik

  Dziękuję wszystkim za wypowiedzi w tym temacie.

  😀 Pozdrawiam

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.