sobota, 19 września, 2020

Kompetencje GIAW wykonywane przez Prezydenta

Home Forum Sektory Samorządy Kompetencje GIAW wykonywane przez Prezydenta

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #3910
    meg
    Uczestnik

    Witam!
    Czy w związku z art.62 ust.5 ustawy o fin. publ.
    (kompetencje GIAW z wyłączeniem wyrażania zgody na rozwiązanie stosunku pracy z audytorem wewnętrznym wykonuja odpowiednio wójt, burmistrz , prezydent lub marszalak województwa) nie stosuje się art.56 ust.3.
    Chodzi mi o to , czy jak sam Prezydent dostaje sprawozdanie z przeprowadzenia audytu, to jeśli nie zostana podjęte działania mające na celu usunięcie uchybień, to Prezydent informuje o tym tylko audytora? czy również GIAW w myśl tego przepisu? I jak sie to ma do jego kompetencji, które posiada zgodnie z art. 62 ust.5

    Wg mojej interpretacji tej ustawy posiadając kompetencje GIAW nie informuje o tym GIAW tylko samego audytora.

    A Wy jak myślicie?
    Pozdrawiam

    #3918
    gabi
    Uczestnik

    Według mnie Prezydent nie musi informować GIAW-a o tym, że nie zostały podjęte działania mające na celu usunięcie uchybień stwierdzonych w trakcie audytu. Wystepuje on w podwójnej roli – jako kierownik jednostki i jako osoba wykonująca kompetencje GIAW dla swojej jednostki samorządu terytorialnego.
    Gdyby założyć, że musiałby poinformować o tym GIAW to należałoby pójść dalej i stwierdzić, że również plan roczny audytu, który audytor ustalił w porozumieniu z Prezydentem (jako kierownikiem jednostki) oraz sprawozdanie z wykonania tego planu też należałoby przesłać do GIAW.
    Moim zdaniem chyba nie o to chodziło ustawodawcy.
    Zastanawiając się co ustawodawca miał na myśli wprowadzając zapis Art. 62 ust. 5 dochodzę do dwóch wniosków:
    albo jest niedoróbka w przypadku gdy kierownikiem jednostki jest osoba, która wykonuje kompetencje GIAW-a, albo z premedytacją pozostawiono swobodę w tym zakresie dla jst. Skłaniałabym się raczej ku drugiemu wnioskowi.
    Pozdrawiam

    #3919
    mama0454
    Uczestnik

    Moje zdanie na ten temat jest podobne : wójt, burmistrz, prezydent miasta nie muszą informować GIAW o nie podjęciu żadnych czynności związanych z poprawą funkcjonowania jednostki w związku z uwagami i wnioskami przedstawionymi w sprawozdaniu z audytu. Zresztą byłoby to nielogiczne – GIAW musiałby się zapoznać z pełną dokumentacją audytu, aby ustosunkować się do informacji prezydenta.

    #3922
    jadtra
    Uczestnik

    Czytając na stronie MF http://www.mf.gov.pl dot. audytu odpowiedzi na „najczęściej zadawane pytania” uzyskasz pewną podpowiedź co do interpretacji na zadany temat. Podaję pytanie, które wraz z odpowiedzią można wydrukować: ” Czy na kierowniku jednostki sfp ciąży obowiązek poinformowania GIAW oraz audytora wewnętrznego o podjetych działaniach w celu usunięcia uchybień stwierdzinych w trakcie przeprowadzonego audytu, jeżeli działania te choć były właściwe, nie przyniosły oczekiwanego skutku?”

    #3926
    meg
    Uczestnik

    Dziękuję wszystkim za wypowiedzi w tym temacie.

    😀 Pozdrawiam

    #3927
    meg
    Uczestnik

    Dziękuję wszystkim za wypowiedzi w tym temacie.

    😀 Pozdrawiam

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.