środa, 24 kwietnia, 2024

komputery

Home Forum Sektory Samorządy komputery

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #21342
    justp
    Uczestnik

    Mam dylematy w zakresie ewidencji majątku: nurtuje mnie kwestia zestawów komputerowych. Oczywistym jest, iż w przypadku sprzętu komp. za składnik majątku przyjmujemy zestaw jako kompletny, zdatny do użytkowania o przewidywanym okresie powyżej roku. Jednostka audytowana ma na stanie zarówno zestawy jako podstawowy środek trwały jak też zestawy komp. jako pozostały środek trwały. Niemniej obecnie kupuje się sprzęt i przyjmuje w ewidencji analitycznej osobno każdy element, uzasadniając iż nowo zakupiony asortyment nie zawsze da się połączyć w zestaw. Dlatego ewidencjonowany i oznaczany numerem inwentarzowym jest osobno monitor, jednostka centralna itd. Przyjęte wewnętrzne procedury nie wskazują na jednolite zasady klasyfikacji. w związku z czym czy można zapisać w wew. procedurach zapis, iż odrębnym składnikiem majątku będzie monitor, jednostka centralna? czy musi być to zestaw komputerowy ? 🙄

    #21343
    j
    Uczestnik

    wyjdz z pojecia srodka trwałego pozostały srodek trwały rózni się od tego na 011 tylko wartościa pozostałe zasady są te same

    #21347
    terka
    Uczestnik

    justp, były tu juz dyskusje w tym temacie, o ile pamietam. Wiem też, że KŚT nie zawiera innych, niż zestawy komputerowe, środków trwałychsprzętu komputerowego. Ale jest jeszcze zwykła, operacyjna działalność i niestety, zestawy komuterowe się nie sprawdziły w praktyce.
    U mnie, żeby nie robić fikcji, zapisano w polityce rachunkowości, że oddzielnie ewidencjonuj się monitory i stacje robocze. Moim zdaniem można tak zrobić, bo i tak ich łaczna wartość początkowa jest niższa niż 3.500 zł, to nie ma to znaczenia. A gospodarowanie tak ujętym skąłdnikiem majątku jest łatwiejsze i bardziej elastyczne.
    Wiem, że są przeciwnicy takiego postępowania, ale ja jestem zdania, że taki sposób pozwala na prawidłowe gospodarowanie składnikami majątku i nadzór nad majątkiem.

    #21354
    justp
    Uczestnik

    Podzielam Wasze zdania i dziękuję za opinię. Niemniej nadal trudno mi sie jest zdecydować na rozwiązanie. Jeśli wybierzemy rozwiązanie zestawów komputerowych to mamy problem w zakresie ruchu tych elementów (monitora, jednostki), a co jeśli kupowany jest sprzęt i z faktury nie da się określić zestawów, bo np. kupiono 10 monitorów a 9 jednostek? 😆 Natomiast jeśli wybierzemy opcje osobno ewidencjonowania każdego elementu zestawu to jak się to będzie miało do pojęcia środka trwałego? na ile zdatny i kompletny jest monitor a jednostka centralna? 😕 😉

    #21355
    adela
    Uczestnik

    Weż pod uwagę jeszcze Klasyfikację Środków Trwałych. Tam chuba nie ma zestawów komputerowych. A KŚT decyduje o podziale środków trwałych do poszczególnych grup. To z kolei wpływa na treść ekonomiczną bilansu.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.