niedziela, 28 listopada, 2021

Konflikt interesów?

Home Forum MF i GIAW MF i GIAW Konflikt interesów?

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Autor
    Wpisy
  • #19835
    terka
    Uczestnik

    Witajcie w nowym tygodniu zmagań w przyswajaniu przepisów ustawy i wyjaśnień DA:wink:

    Przeczytałam dziś na stronie MF następujące wyjaśnienia DA:

    Czy audytorem wewnętrznym lub usługodawcą może być osoba pełniąca funkcje kierownicze w innej jednostce sektora finansów publicznych?
    Zgodnie z art. 279 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240) usługodawcą w jednostkach sektora finansów publicznych może być osoba fizyczna, która spełnia warunki określone w art. 286 ustawy, tj. posiada kwalifikacje do prowadzenia audytu wewnętrznego wymienione w art. 286 ust. 1 pkt 5 przy jednoczesnym spełnieniu kryteriów określonych w art. 286 ust. 1 pkt 1-4.
    Z przepisów ustawy nie wynika zatem, iż istnieją przeszkody do pełnienia przez audytora wewnętrznego lub usługodawcę, funkcji kierowniczych w innej jednostce sektora finansów publicznych. Sytuacja ta powinna być jednak rozpatrywana z uwzględnieniem Międzynarodowych Standardów Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego, określonych przez Ministra Finansów Komunikatem Nr 1 z dnia 19 lutego 2009 r. jako standardy audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych (Dz. Urz. MF Nr 2, poz. 12). Zgodnie bowiem ze Standardem 1100 działanie audytu wewnętrznego powinno być niezależne, a audytor wewnętrzny powinien być obiektywny. Pełnienie przez audytora wewnętrznego lub usługodawcę funkcji mogących być postrzegane jako naruszenie powyższego Standardu, budzi wątpliwość co do jego bezstronności czy też wolności od uprzedzeń. Może też nieść ze sobą prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu interesów. Ocena, czy w konkretnej sytuacji istnieje takie zagrożenie, należy do audytora wewnętrznego lub usługodawcy oraz kierownika jednostki zatrudniającej audytora wewnętrznego lub podpisującego umowę z usługodawcą.

    Czy ktoś może mi przełozyć na polski powyższe wyjaśnienie? Bo nijak nie mogę pojąć, o co tu chodzi. Jeśli ktoś jest np. kierownikiem w jednej jednostce, niepowiązanej zupełnie z tą pierwszą (np. w innej gminie), to dlaczego niby nie może być audytorem w innej? Czy to jest konflikt interesów? A niby na czym polegającym?

    #19838
    kikcloud
    Uczestnik

    Konflikt interesów to sytuacja, gdy audytor wewnętrzny, będący osobą obdarzoną zaufaniem, ma sprzeczny interes zawodowy lub osobisty. Takie sprzeczne interesy mogą utrudniać danej osobie bezstronne wykonywanie obowiązków. Konflikt interesów istnieje nawet wtedy, gdy nie dochodzi do żadnych nieetycznych lub niewłaściwych działań. Konflikt interesów może tworzyć niestosowne wrażenie, podważające zaufanie do audytora wewnętrznego, działalności audytu wewnętrznego i całego zawodu. Konflikt interesów może utrudniać danej osobie wykonywanie zadań i obowiązków w sposób obiektywny.

    To jest moja ulubiona definicja ze Standardów IIA

    #19840
    mama0454
    Uczestnik

    Ech, dajcie już spokój z tymi konfliktami. Nie bądźmy bardziej papiescy niż papież. Nie przesadzajmy.
    Chyba jesteśmy już jedyną grupą zawodową, która ma jakieś obiekcje przy wykonywaniu swojej pracy. Popatrzcie na naszych wybrańców w parlamencie : oni rzeczywiście są krystalicznie czyści i niezależni. Prawdziwe wzory do naśladowania. Koń by się uśmiał ! 😆

    #19848
    terka
    Uczestnik

    😀
    Przecież o to własnie chodzi, że ten konflikt interesów o którym wspomniałam nie ja wymyśliłam i nie ja dorabiam ideologię do czegoś, czego nie ma. To nasze kochane DA „rzeźbi” tradycyjnie … W jakim celu? Ja nie wiem.:wink:
    Aczkolwiek ciekawa jestem, pod czyje tym razem zamówienie przygotowano ten kolejny gniot:sad:

    #19852
    lucy
    Uczestnik

    zastanawiam się ….. ale tylko tak leciutko się zastanawiam, czy te przepisy dotyczące pełnienia funkcji kierowniczych odnoszą się również do lierowników komórek audytu, czyli 90% audytorów pracujących w jsfp…. Na mój mały rozumek blondynki … hmmm.

    #19856
    wojak
    Uczestnik

    Droga Lucy, art. 277 pkt. 4 ustawy o fp – tam jest nt. Twoich wątpliwości.
    Mogłaś sobie dłużej pospać po „tym święcie”. 😳

    #19858
    xyz
    Uczestnik

    Pewności nie mam, ale obawiam się drogi Wojaku, że myśli kobiece, choćby nawet blondynek, innymi drogami wędrują i co innego Lucy miała na myśli 😉
    Na mój rozum rzecz o tym czy wyjaśnienie MF dotyczy także jednoosobowej komórki audytu w innej jednostce co jak wiadomo równoznaczne jest ze sprawowaniem funkcji kierowniczej.

    Oby do jutra 😉

    #19859
    terka
    Uczestnik

    😀
    Lucy, też o tym myślałam. Ale to już byłby absurd do kwadratu. Na czym oni opierają te swoje najróżniejsze „wyjaśnienia”? Na widzimisię? Nie wiedzą, że istnieje coś takiego, co sie nazywa prawo powszechnie obowiązujace?
    :mrgreen:

    #19862
    wojak
    Uczestnik

    mogłem sobie dłużej pospać… 😳 Sorry Lucy.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.