piątek, 19 kwietnia, 2024

kontola 5%

Home Forum Sektory Samorządy kontola 5%

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 63)
  • Autor
    Wpisy
  • #14340
    jarek
    Uczestnik

    Mam problem – odstąpiłem od kontroli 5% wydatków w Urzędzie Gminy – no bo ponoć nie trzeba – informację taką otrzymałem od pracowników RIO w Katowicach – niestety mam teraz na głowie RIO z Krakowa, które uważa, że trzeba taką kontrolę przeprowadzać również w Urzędzie – jak się bronić – gdzie leży prawda w końcu żyjemy w jednym kraju 🙁

    #14342
    lczarny
    Uczestnik

    No to niestety pracownicy RIO Katowickiego wprowadzili cię w błąd. Urząd również jest jednostką organizacyną jak każda inna i trzeba prowadzić 5% wkę.

    #14369
    monka
    Uczestnik

    RIO z Warszawy uważa, że należy 5% zrobić we wszystkich jednostkach a nie dotyczy to samego Urzędu.

    #14372
    goga
    Uczestnik

    A może ktoś wie jakie jest zdanie RIO Poznańskiego na ten temat.

    #14373
    kacha
    Uczestnik

    Witam,
    Chyba zdanie RIO nie jest tu potrzebne. Przepis wskazuje jednoznacznie, tak jak pisze „lczarny”. A różne wypowiedzi oznaczają tylko tyle, że i tak nie można się nimi podeprzeć 😉
    Pozdrawiam

    #14375
    betix
    Uczestnik

    Stanowisko RIO z Poznania jest następujące: kontrola 5 % we wszystkich jedn. org. włącznie z Urzędem danej JST. Problem w tym, że stanowiska tych instytucji nie tylko w sprawie przedmiotowej kontroli 5 % są różne, np. zasady dotacji dla podmiotów niepublicznych. Warto byłoby wypracować wspólne stanowisko w wątpliwych kwestiach. Aczkolwiek urząd to też jednostka organizacyjna JST.

    #14377
    elka
    Uczestnik

    My nie przeprowadzamy kontroli 5% wydatków w urzędzie, bo w urzędzie przeprowadzamy audyt – taka mamy zasadę. W zeszłym roku mieliśmy kontrole katowickiego RIO i dokladnie posprawdzała wszystkie kontrole 5% wydatków z ostatnich 4 lat i nie było zastrzeżeń.
    Wiem, że na logikę powinniśmy też robic to w urzedzie, ale nie robimy, póki co nikt się nie przyczepił.

    #14569
    dorotab
    Uczestnik

    Stanowisko MF w przedmiotowej sprawie: (…) Uwzględniając cel przedmiotowej kontroli (uzyskanie w ramach ogólnego nadzoru sprawowanego na podstawie art. 187 ust. 1 ustawy /o finansach publicznych/ miarodajnych informacji służących ocenie stosowania wspomnianych procedur, ich adekwatności oraz skuteczności) uzasadnione jest, aby objęła ona swoim zakresem podmiotowym rownież urząd jednostki samorządu terytorialnego”.

    #14610
    agulek
    Uczestnik

    pytanie nieco innego rodzaju:

    kontrolę 5% rozpoczęłam w lipcu 2007, mam do skontrolowania 18 jednostek (1 etat). logiczne jest że do końca 2007 nie dałam rady zrobić 5% we wszystkich jednostkach.

    zrobiłam większy zakres w kilku (ile dałam radę) zeby wyjść na 5% całości. Akurat 2006 rok nie powinien być sprawdzany, dopiero w 2009 spodziewamy się RIO. – będą sprawdzać 2008 rok w tym moją działalność.

    Mam pytanie czy jeśli jednostki podzielę na dwie grupy i będę je sprawdzać co drugi rok, ale kontrolą obejmując wydatki dwóch lat będzie to wielkie przestępstwo? w rezultacie każdy rok w danej jednostce będzie sprawdzony, tylko nie w jednym roku. jednocześnie oszczędzę czas który muszę poświecić na przekopanie sie przez wszystkie wewnętrzne regulacje i procedury.
    jest to istotne zwłaszcza na poczatku kiedy dopiero poznaję specyfikę tych jednostek, potem mam nadzieję będzie juz łatwiej.
    podpowiedzcie, czy mogą mnie za takie coś "powiesić"? 😉

    #14611
    mk7
    Uczestnik

    Powiesić to raczej nie, ale myślę że na pewno w protokole napiszą że nie wszystkie jednostki zostały skontrolowane i zalecą obejmować kontrolą wszystkie jednostki w danym roku.
    Pozdrawiam

    #14612
    elka
    Uczestnik

    Dokładnie tak. My tak robiliśmy kilka lat temu i zostało nam to wytknięte w protokole, że nie realizujemy ustawowego obowiązku. Teraz robimy co roku 5% we wszystkich jednostkach oprócz urzędu i po kontroli RIO i NIKu nie mieli zastrzeżeń.

    #14613
    agulek
    Uczestnik

    dziękuję za odpowiedzi, no cóż będę musiała po prostu z pokorą podejść do wyników kontroli a zanim przyjadą znowu mam nadzieję że już dam radę zrobić wszystkie jednostki w rok.

    i jeszcze jedno pytanie: jakie mogą być skutki ze strony RIO dla kierownika jednostki (Burmistrza) z tego tytułu, czy na pouczeniu powinno się skończyć, czy mogą być jakieś inne sankcje?

    #14619
    tpawlowski
    Uczestnik

    A ja uważam i podobnie jest w komentarzu praktycznym prof. Ruśkowskiego Finansów publicznych iż art 187 ust.3 stanowi o objęciu kontrolą co najmniej 5% wydatków podległych jednostek. Zatem wymóg dotyczy sumy wydatków wszystkich poległych jednostek, a nie co najmniej 5% każdej z osobna. Dlatego przeprowadzając kontrolę rzadziej niż co roku w podległych jednostkach, ale ogółem ponad 5% to jest jak najbardziej poprawnie.

    Pozdrawiam 😀 🙂

    #14620
    agulek
    Uczestnik

    Właśnie tak powiedzieli kontrolujący w sąsiedniej gminie, tylko obawiam się ze co rio to inne zdanie.

    #14621
    leszcze
    Uczestnik

    [QUOTE BY= Agulek] pytanie nieco innego rodzaju:

    kontrolę 5% rozpoczęłam w lipcu 2007, mam do skontrolowania 18 jednostek (1 etat). logiczne jest że do końca 2007 nie dałam rady zrobić 5% we wszystkich jednostkach.

    zrobiłam większy zakres w kilku (ile dałam radę) zeby wyjść na 5% całości. Akurat 2006 rok nie powinien być sprawdzany, dopiero w 2009 spodziewamy się RIO. – będą sprawdzać 2008 rok w tym moją działalność.

    Mam pytanie czy jeśli jednostki podzielę na dwie grupy i będę je sprawdzać co drugi rok, ale kontrolą obejmując wydatki dwóch lat będzie to wielkie przestępstwo? w rezultacie każdy rok w danej jednostce będzie sprawdzony, tylko nie w jednym roku. jednocześnie oszczędzę czas który muszę poświecić na przekopanie sie przez wszystkie wewnętrzne regulacje i procedury.
    jest to istotne zwłaszcza na poczatku kiedy dopiero poznaję specyfikę tych jednostek, potem mam nadzieję będzie juz łatwiej.
    podpowiedzcie, czy mogą mnie za takie coś „powiesić”? :wink:[/QUOTE]

    Witam!
    U nas w urzędzie kontrolujemy co roku połowę jednostek podległych i nadzorowanych!
    Także w sumie jesteśmy w każdej jednostce co 2 lata i wtedy obejmujemy kontrolą 2 lata! Również nie wyrabiamy się w jednym roku wszystko skontrolować!

    Jeszcze nikt w kontrolując nasz urząd tego nie kwestionował!

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 63)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.