piątek, 3 lutego, 2023

kontola 5%

Home Forum Sektory Samorządy kontola 5%

Oglądasz 15 wpisów - 31 z 45 (wszystkich: 63)
  • Autor
    Wpisy
  • #14819
    wika
    Uczestnik

    przepraszam , przekręciłam Twój nick

    #14825
    pszczosek
    Uczestnik

    Nic się nie stało 😉 a jeśli chodzi o miejsce pracy to pracuję w gminie. Poza tym w opinii MF (zamieszczonej na stronie) piszą, że „Zgodnie z dyspozycją art. 187 ust. 2 i 3 ustawy o finansach publicznych przewodniczący zarządu jst kontroluje przestrzeganie, przez podległe oraz nadzorowane przez siebie jednostki sektora finansów publicznych, realizacji procedur w zakresie celowości zaciągania zobowiązań finansowych i dokonywania wydatków. Kontrola, o której mowa w tym przepisie obejmuje corocznie co najmniej 5 % wydatków podległych jednostek organizacyjnych.” a więc nie 5 % każdej tylko 5 % wszystkich. Zresztą zobaczymy co RIO napisze w protokole – postaram się poinformować Was o ich ustaleniach.

    #14832
    nickkita
    Uczestnik

    a ja napiszę tak – nie macie większych problemów? skoro zapis ustawowy nie stanowi jednoznacznie czy brać pod uwagę 5% wydatków ogółem czy pojedyńczo to niech każdy kontroluje jak uważa:smile: strzelać za to nikt nie będzie:smile:

    #18564
    tinam
    Uczestnik

    Witam wszystkich i mam pytanie
    Jak wg nowej ustawy o finansach publicznych będą kontrolowane te 5 %? bowiem dyspozycji art. 187 ust. 2 i 3 tam nie ma.
    Gorąco pozdrawiam

    #18565
    xyz
    Uczestnik

    Przedstawicielka MF na szkoleniu w Polanicy powiedziała, że może być to zarówno 3% jak i 8% – wielkość jest obojętna.

    #18566
    podhale
    Uczestnik

    [QUOTE BY= xyz] Przedstawicielka MF na szkoleniu w Polanicy powiedziała, że może być to zarówno 3% jak i 8% – wielkość jest obojętna.[/QUOTE]

    Możesz coś więcej na ten temat. Przecież wchodzi w życie tzw. kontrola zarządcza więc nie bardzo rozumiem tych „procentów”, o którym mówisz.

    #18567
    tinam
    Uczestnik

    Czyli mam rozumieć, że znowu trzeba corocznie robić kontrolę wycinka wydatków danej jednostki organizacyjnej?
    Przecież w nowej ustawie nie ma mowy o takiej kontroli.
    Chyba, że to się zawiera w pojęciu kontroli zarządczej.
    :roll

    #18569
    k-asiek
    Uczestnik

    w październiku byłam na szkoleniu w zakresie zmian w ustawie o finansach które prowadził autor bardzo dobrych komentarzy do uofp Trykozko i powiedział, zgodniez z treścią nowej ustawy że nie ma już od stycznia corocznych kontroli 5%, ani żadnych innych procentowych. Kontrole nadal prowadzone będą wedłyg własnego harmonogramu w ramach zwykłych kontroli wewnetrznych ( bez obowiązku durnego zresztą corocznie każdej jednostki).

    #18570
    tinam
    Uczestnik

    [QUOTE BY= Pszczosek] Nic się nie stało 😉 a jeśli chodzi o miejsce pracy to pracuję w gminie. Poza tym w opinii MF (zamieszczonej na stronie) piszą, że „Zgodnie z dyspozycją art. 187 ust. 2 i 3 ustawy o finansach publicznych przewodniczący zarządu jst kontroluje przestrzeganie, przez podległe oraz nadzorowane przez siebie jednostki sektora finansów publicznych, realizacji procedur w zakresie celowości zaciągania zobowiązań finansowych i dokonywania wydatków. Kontrola, o której mowa w tym przepisie obejmuje corocznie co najmniej 5 % wydatków podległych jednostek organizacyjnych.” a więc nie 5 % każdej tylko 5 % wszystkich. Zresztą zobaczymy co RIO napisze w protokole – postaram się poinformować Was o ich ustaleniach.[/QUOTE]

    Dowiedziałam się, że z kolei RIO kieleckie nie podziela powyższego stanowiska, że nie 5% wszystkich a 5% każdej!!!
    I to punktują przy kontrolach.

    A co napisali po kontroli u Was?

    #18573
    tinam
    Uczestnik

    [QUOTE BY= k-asiek] w październiku byłam na szkoleniu w zakresie zmian w ustawie o finansach które prowadził autor bardzo dobrych komentarzy do uofp Trykozko i powiedział, zgodniez z treścią nowej ustawy że nie ma już od stycznia corocznych kontroli 5%, ani żadnych innych procentowych. Kontrole nadal prowadzone będą wedłyg własnego harmonogramu w ramach zwykłych kontroli wewnetrznych ( bez obowiązku durnego zresztą corocznie każdej jednostki). [/QUOTE]

    Zgadzam się z Tobą, że to wyjątkowo durny obowiązek, bo jak kię ma ponad 20 jednostek do skontrolowania, nota bene za wydział finans, w ramach 1/2 etatu jeszcze samemu, to jest to nie za ciekawie.
    Jednak szef piekli i co roku ten sam problem.
    Cała nadzieja w nowej ustawie ofp i powyższej interpretacji.

    #18575
    tinam
    Uczestnik

    A tak jeszcze zapytam.
    Jak jest w Waszych urzędach z kontrolą. Jaki jest skład komisji i czy uczestniczy w kontroli np wydział finansowy tudzież audytor wewnętrzny a może inspektor kontroli?

    #18593
    olka2008
    Uczestnik

    kontrola 5% definitywnie odchodzi w przeszłość – i dobrze

    #18594
    terka
    Uczestnik

    [QUOTE BY= olka2008] kontrola 5% definitywnie odchodzi w przeszłość – i dobrze[/QUOTE]

    😛
    Bardzo dobrze.

    #18595
    tinam
    Uczestnik

    Boże jak się cieszę.
    Ale teraz pozostaje kwestia tego, czy nie wymyślą zaś czegoś „w zamian”.

    #18596
    terka
    Uczestnik

    Trzeba jednak podkreślić, że kontrola 5% odchodzi w przeszłość dopiero od 1 stycznia 2010 roku. Co oznacza, że w tym roku trzeba zrobić kontolę 5% za 2009 r. 😈

Oglądasz 15 wpisów - 31 z 45 (wszystkich: 63)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.