wtorek, 23 kwietnia, 2024

kontola w OPS pilna prośba

Home Forum Sektory Samorządy kontola w OPS pilna prośba

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #16493
    olka2008
    Uczestnik

    czy kontroler działający z upoważnienia wójta może mieć wgląd do dokumentów (m.in.wywiad środowiskowy) na podstawie których przyznano zasiłek celowy?
    OPS odmawia, argumentując że tylko inspektorzy z urzędu wojewódzkiego mają takie prawo…
    idąc tym tokiem myślenia, dokumenty są tajne nawet dla wójta (z upoważnienia którego działa k-k OPS) i faktycznie pozostają poza kontrolą, bo pracownicy UW kontrolują wykorzystanie dotacji z budżetu państwa, z zasiłki celowe są ze środków gminy…
    co o tym sądzicie ?

    #16495
    mariusz31
    Uczestnik

    Niech wójt upoważni Cię do dostępu do zbiorów danych osobowych. Ja mam takie stałe upoważnienie do dostępu do wszystkich zbiorów danych osobowych w urzędzie i jednostkach organizacyjnych. Jest tam ograniczenie w rodzaju: „w związku z prowadzonymi czynnościami…”. Wcześniej napisałem oświadczenie, że znane mi są przepisy z zakresu ochrony danych osobowych. Pzdr

    #16498
    irenaanna
    Uczestnik

    Upoważnienie jest konieczne, powstaje tylko pytanie: kto powinien go udzielić? Czy wójt jest administratorem tych zbiorów danych osobowych? A inspektorzy wojewódzcy mieli jakieś upoważnienie? Jeśli OPS jest jednostką organizacyjną gminy to jest to wystarczająca podstawa do kontroli wszystkich wydatków wg zatwierdzonego planu finansowego tej jednostki. Aby przeprowadzić kontrolę potrzebny jest dostęp do informacji mających związek z przedmiotem kontroli. Dobrze też aby kontroler miał poświadczenie bezpieczeństwa do informacji poufnych. Taki certyfikat musi respektować każda jednostka.

    #16499
    slaw
    Uczestnik

    Przeprowadzałem audyt w PCPR z zakresu realizacji projektu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt realizowany był wspólnie ze wszystkimi OPS z powiatu. Prowadziłem więc pewne czynności w OPS-ach i nie było problemu z dostępem do tych informacji. Ale była dyskusja nad tym czy Ja mogę mieć dostęp i oparłem okaząło się że TAK. Nyślę że w Twoim przypadku, gdzie OPS jest jednostką organizacyjną Gminy nie powinno być w ogóle dyskusji nad tym czy Masz dostęp do tych informacji. OPS o ile się nie mylę wykonuje zadania w imieniu Wójta, który odpowiada za to zadanie. Wójt ma pełne prawo do kontroli. Ważne jest czy Masz zaświadczenie do dostępu do dokumentów obarczonych klauzulą „zastrzeżone”, ponieważ w Wywiadach środowiskowych występują takie dokumenty. Być może okaże się (tak było u nas), że żaden zpracowników nie posiadał takiego zaświadczenia
    Pozdrawiam

    #16501
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Polecam lekturę Gazety Prawnej z 7 kwietnia 2004 roku. Jest tam zamieszczona interpretacja Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej /zakładka gazeta urzędowa/, dotyczaca właśnie udostępniania danych osobowych bedących w posiadaniu ośrodka pomocy społecznej w związku z przeprowadzaniem audytu. Z świetle tej interpretacji brak przeciwwskazań.

    #16504
    lczarny
    Uczestnik

    Zwróćcie uwagę jeszcze na jednen fakt:

    Wywiad środowiskowy jest chyba (nie pamiętam dokładnie) dokumentem zastrzeżonym

    Kontroler powinien posiadać odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa i zagląda bez żadnego gadania.

    Pozdrawiam

    #16507
    olka2008
    Uczestnik

    serdeczne dzięki wszystkim za odpowiedzi,
    utwierdziliście mnie że działam w dobrym kierunku,
    pozdrowienia 🙂

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.