czwartek, 25 kwietnia, 2024

Kontrola audytora wewnętrznego

Home Forum Sektory Samorządy Kontrola audytora wewnętrznego

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 27)
  • Autor
    Wpisy
  • #15360
    Anonim
    Nieaktywny

    Witam
    Zostałam dziś rano zaskoczona tym, że kierownictwo mojej jednostki (samorząd) planuje przeprowadzić kontrolę przez jakiś podmiot zewnętrzny audytora wewnętrznego i jego audyty, zwłaszcza te dotyczące zamówień publicznych. Nie bardzo wiem o co chodzi – może kierownik podejrzewa, że audytor ukrywa przed nim jakieś fakty… 😕
    Co o tym myślicie? Czy taka kontorla zewnętrzna jest wogóle dozwolona przez przepisy? Czy należy uznać, że skoro kierownik zatrudnia audytora to może go również skontrolować i wynika to ze zwykłaej podległości służbowej?
    Nie chodzi bynajmniej o uchylanie się od kontorli, ale o jej legalność jeżeli chodzi o audytora.
    Pozdrawiam

    P.S. Już sobie chyba odpowiedziałam – wynika to z faktu, że rolę MF w samorządzie pełni kierownik jednostki, a jak wiadomo MF może skontrolować wykonywanie audytu…(ale z tego co wiem, żaden kierownik jednostki rządowej nie występuje o przeprowadzenie takiej kontroli specjalnie u siebie – czy się mylę…..)
    Tak czy owak – nie wiem czy się cieszyć, że przyjdzie ktoś obiektywny i oceni audyt czy płakać, bo wyszło na to, że kierownik wcale nie ufa własnemu audytorowi – może przyszedł czas zmienić pracę na taką, gdzie wysiłek człowwieka będzie doceniany i nie będzie on podejrzewany o jakieś niejasności…..:???:

    #15362
    zosia
    Uczestnik

    witaj
    Oj cholera komus bardzo podpadłes. Wiem, że nie jest to żadne pocieszenie, ale ja kiedys tez tak miałem, bowiem szef – pełni rolę MF, zas kontrolę robił dyrektor biura kontroli wewn. A czy może to robić, ?? co nie jest zabronione jest dozwolone, jest demokracja itp, idt… frazesy

    W takiej sytaucji musisz liczyć na osobę która przyjdzie na kontrolę, że będzie miała jaja, sorry mocny kręgosłup. Chętnie, choć nie mając firmy zrobiłbym taka kontrolę.

    Trzymaj sie mocno, do konca kadencji tylko 2 lata

    #15363
    Anonim
    Nieaktywny

    No to widzę, że moja sytuacja nie jest odosobniona. Ale mnie zaskoczyeś 😯 tą kontrolą przez Biuro kontroli wewnętrznej !!!!Gdzieś czytałam, że najlepszym rozwiązaniem jest zorganizować audyt w ten sposób, że kontrola wewnętrzna będzie podlegała audytorowi wewnętrznemu, który będzie kierownikiem takiej komórki. A tu masz babo placek – Ciebie sprawdzała kontrola.
    Myślę, że przyjdzie mi trochę się jeszcze napatrzeć na różne cuda do końca……kadencji albo mojego…. 🙂

    #15364
    terka
    Uczestnik

    witaj, Lainy

    Też myślę, że komuś zawadzasz. Niestety, nic innego nie przychodzi mi do głowy.
    Chyba, ze sytuacja jest odwrotna – ktoś podważa Twoje istnienie (z kierownictwa niższego szczebla), a Twój kierownik chce poprzez zewnętrzną kontrolę pokazać temu komuś, że Twoja robota jest w porządku. Takie dizałanie umocniłoby nawet Twoją pozycję.

    Czy może zlecić taką kontrolę?
    Myślę, że może.

    Trzymam kciuki, i życzę, żeby to była ta druga ewentualność.

    #15365
    dorotab
    Uczestnik

    Witam. Po co od razu takie kosmate myśli. Kierownik przeczytał o Programie zapewnienia i poprawy jakości i się po prostu przejął. 😛 😛 😛

    #15366
    Anonim
    Nieaktywny

    Dzięki za Wasze odpowiedzi. DorotaB – uśmiałam się do łez. Niestety, myślę jednak, że chodzi o brak zaufania 😥
    Ale cóż – co mnie nie zabije, to mnie wzmocni.
    Jeszcze raz dziękuję za wasze głosy.
    Pozdrawiam serdecznie 🙂

    #15367
    zosia
    Uczestnik

    jak długo żyje, i jeszcze dłużej pracuję, nie znam szefa jednostki aby sie czyms przejmował. Nalot na audytora i tyle

    #15368
    ryszard
    Uczestnik

    W pełni podzielam Twoją obawę lainy.Bo jesli Twój kierownik jfsp ma do Ciebie nazwijmy „zaufanie”? do do czego jest potrzebna specjalistyczna kontrola Twojej pracy w zakresie zamowień publicznych? Przecież ,audytor nie jest w stanie znać wszystkiego,być alfą i omegą.Pewno,że dobrze jest mieć max wiedzy z każdego obszaru.Co moge Tobie podpowiedzieć: trzymaj się mocno SPPAW,opieraj swoje wyjasnienia nie tylko na dowodach jakie zebrałaś.Podpieraj się Standardami AW i Standardami kontroli Finansowej.Dobre sa Poradniki do Standardow wydane przez IIA i przetłumaczone na polski.Mnie nie raz szczypią,tak jak każdego..Jak narazie wychodze ręką obronną..
    Trzym się..
    pozdr
    Ryszard

    #15370
    kaja11
    Uczestnik

    Witam
    Ja AW również byłam obiektem zainteresowania kontroli wewnętrznej. Kontrola przeprowadzona zgodnie z planem kontroli. Trochę mnie to zdziwiło, ale nie protestowałam, w rezultacie było spokojnie i miło. Nawet nie domagał się teczek z realizowanymi zadaniami ponieważ jak stwierdził nie może.

    #15371
    kikcloud
    Uczestnik

    Niezła zabawa na koniec tygodnia 😀 Wygląda na to, że „chłopcy” kontrolują sami siebie 😎 Pomieszanie z poplątaniem i groch z kapustą 😛

    #15372
    kikcloud
    Uczestnik

    Mam pomysł ❗ W planie na przyszły rok umieście audyt systemów zarządzania i kontroli w Waszych jednostkach.Show must go on 😀

    #15373
    terka
    Uczestnik

    😆 😆 😆
    świetne!

    #15374
    scypion
    Uczestnik

    Lainy – uszy do góry. Przecież wiesz, że AW każdemu co jest leniwy/niekompetentny/z nadania partyjnego etc. (niewłąściwe skreślić) zawadza. I trzeba takowemu rzucać klody pod nogi, coby poznał gdzie jego miejsce.

    A teraz nowa ustawa dodatkow pokaze AW co on może. Może sobie założyć firme i mowić, żę wszystko jest dobre, bo inaczej nie dostanie już nigdy więcej zlecenia na prowadzenie AW w jednostce. Także perspektywa normalnego kraju i innej pracy zaczyna być coraz bardziej atrakcyjna…

    #15377
    dudu
    Uczestnik

    A wydawałoby się, że kontrola wewnętrzna sobie i audyt sobie, ale ja właśnie mam w panie audytu zadanie – funkcjonowanie kontroli wewnętrznej w urzędzie (łącznie z kontrolą instytucjonalną sprawowaną przez samodzielnego pracownika) Zobaczymy cop z tego wyniknie, a czy kontrola wewnętrzna może sprawdzać audytorów mam wątpliwości bo niby jaki zakres. W regulaminie kontroli wewnętrznej bynajmniej u mnie nie przewidziano takiej sytuacji. Pozdrawiam.

    #15378
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Właśnie przerabiam zadanie Funkcjonowanie kontroli wewenętrznej /brak wyodrębnionej komórki/ i zastanawiałam się w jakim zakresie kontrola wewnętrzna może kontrolować audytora. Jedyna co przyszło mi do głowy to stosowanie instrukcji kancelaryjnej i rzeczowego jednolitego wykazu akt, wywiązywanie się z realizacji planu audytu /jako kontrola realizaji przypisanych zadań/, terminowość przedkładania planów i sprawozdań, czyli tak naprawdę jedynie sprawy ogólne. Nie wydaje mi się aby kontrola mogła dotyczyć sposobu realizacji zadania.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 27)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.