czwartek, 17 czerwca, 2021

kontrola audytu przez NIK

Home Forum Sektory Samorządy kontrola audytu przez NIK

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 18)
 • Autor
  Wpisy
 • #13663
  slavek
  Uczestnik

  Witam
  Czy ktoś miał juz u siebie w jednostce kontrolę NIK dot. funkcjonowania komórki audytu? Jeżeli tak to co było przedmiotem kontroli
  pozdrawiam
  Slave

  #13664
  kubas
  Uczestnik

  funkcjonowanie audytu :mrgreen: pzdr

  a serio – nic strasznego – podobnie jak ocena wykonywana przez MF

  #13668
  misio
  Uczestnik

  a może napiszcie coś więcej jakie jednostki mają być kontrolowane?

  #13670
  malina
  Uczestnik

  u nas taka kontrola jest co roku przy okazji kontroli realizacji budżetu
  naprawdę do przejścia 🙂
  to zależy oczywiście na ile Kontroler NIKu jest zaznajomiony z audytem 🙂
  standardowy zestaw pytań: plan, sprawozdanie, realizacja zadań, wnioski no i trochę organizacji komórki

  #13671
  adejk
  Uczestnik

  u nas było tak samo jak u Maliny:wink: Kontrolerzy NIK są naprawdę sympatyczni i nie ma się czego bać. Powodzenia! 😀

  #13678
  modrzew1
  Uczestnik

  Czesć ! U mnie kontrolowali audyt (NIK) przy okazji realizowania innego tematu. Ja jestem z samorządu . Mam pytanie czy ktoś z tego sektora miał u siebie tylko kontrolę audytu przez NIK lub Ministerstwo Finansów. Przecież w tym przypadku audytor jest uzależniony tylko od decyzji kierownika jednostki ?

  #13691
  pietryka
  Uczestnik

  Podpowiedzcie mi jaka jest podstawa prawna do kontroli audytu wewnętrznego przez NIK. Mowię oczywiście o jednostkach sfp. Czy coś się zmieniło w tym temacie? O ile wiem NIK tylko w protokole zawierał informację o funkcjonowaniu audytu w jednostce, natomiast nie badał prawidłowości prowadzonego audytu, gdyż nie miał podstaw prawnych.
  Pozdrawiam

  #13695
  adela
  Uczestnik

  W mojej gminie w ostatnim 5 leciu, dwa razy była kontrola NIK, ale dotycząca konkretnych tematów. Za każdym razem kontrolerzy prosili mnie o plany i sprawozdania roczne. W jednym przypadku, gdy jeden audyt zahaczał o tematykę prowadzoną przez kontrolera, poprosił mnie o sprawozdanie z tego audytu i w swoim sprawozdaniu wykorzystał moje materiały, bez wchodzenia w tą działkę. Podobnie jest teraz w czasie kontroli kompleksowej rio. Wykorzystują moje sprawozdania, by samemu od początku nie wyważać otwartych drzwi. Natomiast „audytorzy” z uks, zachowują się jak nie z tego świata. Nic poza nimi nie istnieje. Natomiast jakość takiego audytu woła o pomstę do nieba. Wnioski z kapelusza. Jak Sekretarz dała mi do przeczytania ich protokół z decyzją Dyrektora Izby, z prośbą o podpowiedź, co szef i przewodniczący rady mają zrobić, to myślałem, że pęknę ze śmiechu. Ale Banaś ich forował i przejęli audyty środków unijnych, tylko co z tego wyniknie?

  #13705
  ryszard
  Uczestnik

  Adela,masz rację.To jest prawda o „niektórych” fachowcach z UKS nazwanych audytorami wewnętrznym.Kto to wymajstrował ,dobrze wiemy.Zapytac należy,czy w takim razie kogo tylko obowiązuje Kodeks Etyki? Nas na pewno…
  Kontrola NIK u mnie trwała w 2005 roku „niedługo”,bo tylko 3.5 miesiaca,w mojej komórce aw prawie miesiąc.Wyszło nienajgorzej,zalecenia takie tylko pro forma.Co do zachowania i sposobu bycia kontrolera NIK – życzyc sobie takich dalszych.Zgadzam się w pełni z Anią ze Szczecina.
  pozdr
  Ryszard

  #13715
  fwozniak
  Uczestnik

  Inspektor uks przeprowadzający kontrolę w mojej jednostce również sprawiał wrażenie słabo zorientowanego w sprawach audytu dlatego nie wchodził w temat za głęboko. Chociaż!!!… w kilku sprawach chciałbym aby to zrobił; zwłaszcza w kwestiach realizacji rekomendacji po audycie. 😀

  #13843
  k-asiek
  Uczestnik

  No ale jaka jest podstawa do oceny audytora w jednosce samorządu przez Nik, skoro nie podlega nawet ocenie departamentu Ministra Finansów. To na jakiej podstawie Nik wydaje audytorowi zalecenia? Można a nawet trzeba natomiast w ramach koordynacji współpracować i dawać sprawozdania, plany itd. Chyba że coś się zmieniło? I JST podlegają ocenie?

  #13847
  elka
  Uczestnik

  Czy NIK może kontrolować całosć dokumentacji z audytu? Jestem z samorządu, jest u nas NIK. Tematem kontroli są dotacje z budżetu Państwa za 2007 rok. Nikowiec od 2 tygodni trzepie naszą komórkę żądając wielu informacji – wszystkich protokołó kontroli i całości dokumentacji roboczych z audytu, zaczyna wykraczać poza rok kontroli. Zastanawiamy się co on może? Z ustawy o NIK niewiele wynika. Może ktoś da jakąś wskazówkę?

  #13849
  groszek
  Uczestnik

  Mnie również bardzo dokładnie sprawdzał NIK żądając bardzo dużo dokumentów.
  Myślę, że oni uważają audyt, jako jeden z elementów kontroli wewnętrznej. Kontrolę wewnętrzną mogą sprawdzać.
  Udostępniłam im te dokumenty, ponieważ nie ma w prawie jednoznacznie napisane, że NIK nie może sprawdzać audytu wewnętrznego

  #13861
  misio
  Uczestnik

  wszyscy jesteście z samorządu, ale jaki szczebel? gmina, powiat, województwo?

  #13865
  adela
  Uczestnik

  Napewno nie dał bym dokumentów roboczych audytu. Jeżeli NIKowiec nie ma zaufania do ustalenia audytora, to niech sam to sprawdzi. Sprawdzać może zasady zatrudnienia i wynagradzania audytora, działania związane z ustalaniem i realizacją planów audytu, sprawozdania i ustalenia audytora i stwierdza, czy mu się to przyda do jego protokółu, a nie to co robił audytor.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 18)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.