czwartek, 25 kwietnia, 2024

kontrola audytu przez NIK

Home Forum Sektory Samorządy kontrola audytu przez NIK

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 18)
  • Autor
    Wpisy
  • #13663
    slavek
    Uczestnik

    Witam
    Czy ktoś miał juz u siebie w jednostce kontrolę NIK dot. funkcjonowania komórki audytu? Jeżeli tak to co było przedmiotem kontroli
    pozdrawiam
    Slave

    #13664
    kubas
    Uczestnik

    funkcjonowanie audytu :mrgreen: pzdr

    a serio – nic strasznego – podobnie jak ocena wykonywana przez MF

    #13668
    misio
    Uczestnik

    a może napiszcie coś więcej jakie jednostki mają być kontrolowane?

    #13670
    malina
    Uczestnik

    u nas taka kontrola jest co roku przy okazji kontroli realizacji budżetu
    naprawdę do przejścia 🙂
    to zależy oczywiście na ile Kontroler NIKu jest zaznajomiony z audytem 🙂
    standardowy zestaw pytań: plan, sprawozdanie, realizacja zadań, wnioski no i trochę organizacji komórki

    #13671
    adejk
    Uczestnik

    u nas było tak samo jak u Maliny:wink: Kontrolerzy NIK są naprawdę sympatyczni i nie ma się czego bać. Powodzenia! 😀

    #13678
    modrzew1
    Uczestnik

    Czesć ! U mnie kontrolowali audyt (NIK) przy okazji realizowania innego tematu. Ja jestem z samorządu . Mam pytanie czy ktoś z tego sektora miał u siebie tylko kontrolę audytu przez NIK lub Ministerstwo Finansów. Przecież w tym przypadku audytor jest uzależniony tylko od decyzji kierownika jednostki ?

    #13691
    pietryka
    Uczestnik

    Podpowiedzcie mi jaka jest podstawa prawna do kontroli audytu wewnętrznego przez NIK. Mowię oczywiście o jednostkach sfp. Czy coś się zmieniło w tym temacie? O ile wiem NIK tylko w protokole zawierał informację o funkcjonowaniu audytu w jednostce, natomiast nie badał prawidłowości prowadzonego audytu, gdyż nie miał podstaw prawnych.
    Pozdrawiam

    #13695
    adela
    Uczestnik

    W mojej gminie w ostatnim 5 leciu, dwa razy była kontrola NIK, ale dotycząca konkretnych tematów. Za każdym razem kontrolerzy prosili mnie o plany i sprawozdania roczne. W jednym przypadku, gdy jeden audyt zahaczał o tematykę prowadzoną przez kontrolera, poprosił mnie o sprawozdanie z tego audytu i w swoim sprawozdaniu wykorzystał moje materiały, bez wchodzenia w tą działkę. Podobnie jest teraz w czasie kontroli kompleksowej rio. Wykorzystują moje sprawozdania, by samemu od początku nie wyważać otwartych drzwi. Natomiast „audytorzy” z uks, zachowują się jak nie z tego świata. Nic poza nimi nie istnieje. Natomiast jakość takiego audytu woła o pomstę do nieba. Wnioski z kapelusza. Jak Sekretarz dała mi do przeczytania ich protokół z decyzją Dyrektora Izby, z prośbą o podpowiedź, co szef i przewodniczący rady mają zrobić, to myślałem, że pęknę ze śmiechu. Ale Banaś ich forował i przejęli audyty środków unijnych, tylko co z tego wyniknie?

    #13705
    ryszard
    Uczestnik

    Adela,masz rację.To jest prawda o „niektórych” fachowcach z UKS nazwanych audytorami wewnętrznym.Kto to wymajstrował ,dobrze wiemy.Zapytac należy,czy w takim razie kogo tylko obowiązuje Kodeks Etyki? Nas na pewno…
    Kontrola NIK u mnie trwała w 2005 roku „niedługo”,bo tylko 3.5 miesiaca,w mojej komórce aw prawie miesiąc.Wyszło nienajgorzej,zalecenia takie tylko pro forma.Co do zachowania i sposobu bycia kontrolera NIK – życzyc sobie takich dalszych.Zgadzam się w pełni z Anią ze Szczecina.
    pozdr
    Ryszard

    #13715
    fwozniak
    Uczestnik

    Inspektor uks przeprowadzający kontrolę w mojej jednostce również sprawiał wrażenie słabo zorientowanego w sprawach audytu dlatego nie wchodził w temat za głęboko. Chociaż!!!… w kilku sprawach chciałbym aby to zrobił; zwłaszcza w kwestiach realizacji rekomendacji po audycie. 😀

    #13843
    k-asiek
    Uczestnik

    No ale jaka jest podstawa do oceny audytora w jednosce samorządu przez Nik, skoro nie podlega nawet ocenie departamentu Ministra Finansów. To na jakiej podstawie Nik wydaje audytorowi zalecenia? Można a nawet trzeba natomiast w ramach koordynacji współpracować i dawać sprawozdania, plany itd. Chyba że coś się zmieniło? I JST podlegają ocenie?

    #13847
    elka
    Uczestnik

    Czy NIK może kontrolować całosć dokumentacji z audytu? Jestem z samorządu, jest u nas NIK. Tematem kontroli są dotacje z budżetu Państwa za 2007 rok. Nikowiec od 2 tygodni trzepie naszą komórkę żądając wielu informacji – wszystkich protokołó kontroli i całości dokumentacji roboczych z audytu, zaczyna wykraczać poza rok kontroli. Zastanawiamy się co on może? Z ustawy o NIK niewiele wynika. Może ktoś da jakąś wskazówkę?

    #13849
    groszek
    Uczestnik

    Mnie również bardzo dokładnie sprawdzał NIK żądając bardzo dużo dokumentów.
    Myślę, że oni uważają audyt, jako jeden z elementów kontroli wewnętrznej. Kontrolę wewnętrzną mogą sprawdzać.
    Udostępniłam im te dokumenty, ponieważ nie ma w prawie jednoznacznie napisane, że NIK nie może sprawdzać audytu wewnętrznego

    #13861
    misio
    Uczestnik

    wszyscy jesteście z samorządu, ale jaki szczebel? gmina, powiat, województwo?

    #13865
    adela
    Uczestnik

    Napewno nie dał bym dokumentów roboczych audytu. Jeżeli NIKowiec nie ma zaufania do ustalenia audytora, to niech sam to sprawdzi. Sprawdzać może zasady zatrudnienia i wynagradzania audytora, działania związane z ustalaniem i realizacją planów audytu, sprawozdania i ustalenia audytora i stwierdza, czy mu się to przyda do jego protokółu, a nie to co robił audytor.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 18)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.