piątek, 19 kwietnia, 2024

Kontrola dotacji dla stowarzyszeń

Home Forum Sektory Samorządy Kontrola dotacji dla stowarzyszeń

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #13737
    goga
    Uczestnik

    Proszę o pomoc jak taką kontrolę przeprowadzić od czego zacząć i jakie przepisy mają główne zastosowanie???

    #13739
    nickkita
    Uczestnik

    ustawa z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2001r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.),.
    zlecanie realizacji zadań publicznych – ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności porządku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.) i oczywiście ustawa o fp.
    wzory ofert – rozporządzenie Ministra pracy i polityki Społecznej z dnia 27 grudnia 2005r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdnia z wykonania tego zadania (Dz.U. Nr 264, poz. 2207).
    Cała dokumentacja musi znajdować się u osoby zajmującej się sprawdzaniem sprawozdań złożonych przez stowarzyszenia. Musisz mieć ogłoszenie o konkursie ofert, następnie ofertę na realizację zadania, umowę na przyznanie dotacji, rozliczenia, wszelką korespondencję w sprawie rozliczeń, przelewy. zresztą poczytaj akty prawne i jedziesz z koksem… powodzenia
    Aha. Nie ma obowiązku dołączania faktur do sprawozdań (u nas akurat nam dają) więc musisz się zgłosić do prezesa stowarzyszenia aby Ci je przedłożył.

    #13740
    goga
    Uczestnik

    Dzięki serdeczne, a przedkładanie kopii faktur nie jest nigdzie unormowane tzn. mogą nie muszą??? Czy można kontrolować po zakończeniu zadania wykorzystanie dotacji, czy lepiej w trakcie zadania jak to wygląda w praktyce???

    #13741
    nickkita
    Uczestnik

    można w trakcie bo oni składają częściowe sprawozdania i po prostu sprawdzisz pewien okres rozliczeniowy ale lepiej cały rok bo nieraz jest tak, że się nie wywiązują z terminów i kwot jakie mają rozliczyć i dopiero na koniec roku wychodzi całość rozliczenia. jeśli chodzi o faktury to tak jak pisałam – nie muszą dołączać do sprawozdań ale możesz poprosić je do wglądu bo przecież musisz zbadać czy kwoty widniejące w sprawozdaniu mają odzwierciedlenie na fakturach. no i czy są zapłacone bo może być tak, że faktura jest wykazana w kwietniu ale zapłacona dopiero w sierpniu… musisz sprawdzić czy nie powielają wydatków. tego trzeba pilnować w sumie na bieżąco ale to zalezy od osoby, która się tym zajmuje. u nas niby to jest dobrze sprawdzane ale i tak proszą mnie abym przeprowadziła kontrolę.

    #13806
    goga
    Uczestnik

    Kontroluję wykorzystanie dotacji dla stowarzyszenia za 2006r. i okazuje się, że na kwotę 5 000 zł, przedstawiono wydatki na kwotę 4 999,78 zł. Co należy zrobić w tej sprawie otrzymali 5 000, 00 i nic nie zwrócili???

    #13807
    meg
    Uczestnik

    Witam
    W umowie powinnaś mieć zapis o zasadach zwrotu nie wykorzystanej dotacji z odsetkami. Proponuje zajrzeć do umowy, to jest podstawa.

    Pozdrawiam

    #13841
    k-asiek
    Uczestnik

    Witajcie, no a ja mam taki problem, a jeśli w umowie z osobą niepubliczną o datcję nie ma zapisu o mozliwości przeprowadzania bieżącej kontroli wykorzystania dotacji to w zasadzie podmot ten może odmówić mi udostępnienia dokumentów. Co o tym sądzicie?

    #13846
    nickkita
    Uczestnik

    to raczej nie podlega dyskusji i nie musi być w umowie. powinni wiedzieć, że mamy prawo do kontroli wydatkowania środków publicznych.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.