piątek, 29 marca, 2024

kontrola faktur i rachunków pod względem zgodności z prawem zam.publ.

Home Forum Wzajemna pomoc merytoryczna Wzajemna pomoc merytoryczna kontrola faktur i rachunków pod względem zgodności z prawem zam.publ.

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #10607
    anja
    Uczestnik

    Witam. Rachunki i faktury powinny być sprawdzane pod względem zgodności z prawem zamówień publicznych. W przypadku, gdy nie dokonano takiej kontroli, główny księgowy nie powinien podpisać/zatwierdzić do wypłaty danej faktury, czy rachunku. Zgodnie bowiem z Ustawą o finansach publicznych (art. 43 ust. 3) "złożenie podpisu przez głównego księgowego na dokumencie, obok podpisu pracownika właściwego rzeczowo, oznacza m.in., że:
    1) nie zgłasza zastrzeżeń do przedstawionej przez właściwych rzeczowo pracowników oceny prawidłowości tej operacji i jej zgodności z prawem;
    2) nie zgłasza zastrzeżeń do kompletności oraz formalno-rachunkowej rzetelności i prawidłowości dokumentów, dotyczących tej operacji."

    Interesuje mnie zdanie innych na ten temat. Z góry dziękuję za wszystkie wypowiedzi.

    #10608
    kacha
    Uczestnik

    Po krótkim zastanowieniu zgadzam się z Tobą. Przyznaję, że wcześniej tak do tego nie podchodziłam, zawsze szukało się winnej osoby, która powinna była postawić tą pieczątkę, i właściwy ciężar był na niej, ale zgadza się to główny księgowy nie powinien przyjąć i zatwierdzić takiego dokumentu. W końcu mamy tu różne mechanizmy kontrolne.
    Pozdrawiam

    #10612
    slaw
    Uczestnik

    Zgadzam się z tym, że powinna być adnotacja o przeprowadzonej kontroli pod względem zamówień publicznych, jednakże wszystko zalezy od tego co dana jednostka ma zapisane w polityce rachunkowości. Uważam, że głowny księgowy może bez obaw zatwierdzać do wypłaty dowody finasnowe, które mają adnotację o przeprowadzonej kontroli (oczywiście przez kompetentną osobę) pod względem merytorycznym. To celem tej kontroli jest między innymi sprawdzenie poprawności dokonanego zakupu z zamówieniem i umowami jeżeli takie były zawarte.

    #10613
    groszek
    Uczestnik

    Popieram stanowisko slaw. Ponieważ kontrola merytoryczna jest również odpowiedzialna za sprzędzenie rachunku pod względem ustawy prawo zamówień.

    Jednak sama w jednostkach przekonywałam głównych księgowych do zrobienia pieczątki stwierdzającej, ze dany rachunek został zapłacony zgodnie z odpowiednim artykułem ustawy prawo zamówień publicznych, ponieważ wtedy nie ma wątpliwości czy zostało to uwzględnione podczas kontroli merytorycznej.
    Pozdrawiam

    #10615
    anja
    Uczestnik

    Dziękuję za wszystkie opinie, potwierdziły one niejako moje zdanie. Jednakże nie do końca zgadzam się z tym co napisali slaw i groszek, tj. zakres obejmowania kontroli merytorycznej. Slaw i groszek uważają, że kontrola merytoryczna jest również odpowiedzialna za sprawdzenie dokumentu pod względem zamówień publicznych. Poniekąd tak, jeśli jednak w polityce rachunkowości jest zapis wskazujący na to, iż wszystkie rachunki i faktury muszą być sprawdzane pod względem zamówień publicznych przez upoważnione do tego osoby zajmujące się zamówieniami publicznymi, to główny księgowy nie powinien podpisać/zatwierdzić do wypłaty faktury, czy rachunku, które nie zostały sprawdzone pod kątem zgodności zamówień publicznych (mimo że są sprawdzone po d względem merytorycznym).
    Pozdrawiam

    #10618
    groszek
    Uczestnik

    Aniu masz rację jedynie w sytuacji, kiedy w jednostce ktoś inny odpowiada za zamówienia publiczne a ktoś inny przeprowadza kontrolę merytoryczną, bo wtedy jest większa przejrzystość oraz sprawdzalność takiego rachunku. 😀
    Natomiast w małych jednostkach takich jak szkoła nie ma oddzielanych wydziałów zajmujących się zamówieniami publicznymi. Przeważnie jedna osoba jest odpowiedzialna i za kontrole merytoryczna i za przeprowadzenie postępowania przetargowego (przygotowanie odpowiednich materiałów). W takiej sytuacji nie ma wymogu oddzielnej pieczątki potwierdzającej kontrole pod względem prawa zamówień publicznych. Ponadto u nas były kontrole z NIK i z RIO i nie wymagały oddzielnej pieczątki potwierdzającej kontrole pod względem zamówień publicznych. Wyrobienie natomiast takiej pieczątki i stosowanie jej upraszcza kontrolę i kontrolujący nie musi dopytywać w sprawach wątpliwych czy brano pod uwagę prawo zamówień publicznych.
    Pozdrawiam 😛

    #10621
    slaw
    Uczestnik

    Drogie kolezanki i koledzy myślę, że przy takiej ocenie musimy brać jedno pod uwagę, kolejna pieczątka na fakturze może nic nie zmieni. Ważne jest aby właściwe kontrole przeprowadzału upoważnione i kompetentne osoby. Dla mnie najważniejsze przy sprawdzeni dowodów finansowych jest prawidłowosć jego sporządzenia i kto odpowida za poszczególne kontrole oraz czy są one przeprowadzane. To kierownik jednostki ma decydować o tym jak ta kontrola ma wyglądać i dostosowuje ją do swojej jednostki.

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.