środa, 27 stycznia, 2021

kontrola problemowa

Home Forum Sektory Samorządy kontrola problemowa

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #11822
  mk7
  Uczestnik

  Witam. Mam problem. mamy przeprowadzić kontolę problemową w podległej jednostce i nie bardzo wiem jaką podstawę prawną podać. Proszę o pomoc.

  #11828
  nickkita
  Uczestnik

  to zależy kto ma tę kontrolę przeprowadzić – bo jeśli jest takie stanowisko ds. kontroli to z pewnością jest Regulamin kontroli i na tej podstawie się przeprowadza tę kontrolę. jeżeli nie ma regulaminu kontroli na pewno zapisy o kontroli powinny być w statucie bądź regulaminie organizacyjnym. zależy też czego ta kontrola dotyczy bo jeśli to 5% wydatków to ustawa o finansach publicznych. w innych przepisach wykonawczych też są odpowiednie zapisy. musisz przybliżyć o co chodzi.

  #11831
  mk7
  Uczestnik

  jest to kontrola w wyniku złożonej skargi i nie dotyczy 5% wydatków, ma ją przeprowadzać pracownik zatrudniony w wydziale kontroli, w regulaminie dot. kontoli w podległych jednostkach mówi się tylko o 5 procentówkach o innych sie nie wspomina.

  #11832
  nickkita
  Uczestnik

  to szczerze powiem że jest spierniczony regulamin, regulamin powinien określać tryb przeprowadzania kontroli a nie wyznaczać tematy kontroli. kontrola 5% wydatków jednostki jest przecież jednym z tematów, potrzeba kontroli jest znacznie szersza zazwyczaj, występują także kontrole doraźne. i właśnie taka reakcja na skargę to powinna być kontrola doraźna. możesz w tej sytuacji posiłkować się ustawą o samorządzie, gdzie jest mowa o roli zwierzchnika w stosunku do kierowników jednostek podległych.

  #11833
  mk7
  Uczestnik

  Bardzo Ci dziękuję za szybką pomoc, już biorę ustawę i czytam.
  pozdrawiam.

  #11854
  anetka
  Uczestnik

  jeżeli jest to samorząd to proszę się powołać na ustawę o samorządach jest tam taki punkt który mówi o tym że Szef sprawuje kontrolę nad działalnością jednostek organizacyjnych 🙂

  #11865
  krecik
  Uczestnik

  W ostateczności organ nadzorujący (np. zarząd) może wydac uchwałę o przeprowadzeniu kontroli problemowej w jednostce i na taką uchwałę można się powołać .Miałam podobną sytuację: zarząd wydał uchwłę w spr. kontroli kompleksowej w zoz-ie, w upoważnieniu powołaliśmy się na tę uchwałę i zapis art. 67 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.
  pozdrawiam!

  #11961
  k-asiek
  Uczestnik

  a jesli robisz to jako audytor to możesz powołać się na zapis o audytcie poza planowym.

  #11962
  hapacka
  Uczestnik

  Chyba zależy to od tego, czy jest to skarga wniesiona w trybie Kpa – wtedy zazwyczaj rozpatrzeniem zajmuje się określona komórka organizacyjna lub osoba, której to powierzono (można chyba zajrzeć do Rozporządzenia Rady Min istrów w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków)- najczęściej jakieś wydziały kontroli, ale zależy to również od przedmiotu skargi – w szeregu sytuacji trzeba skargę przekazać innemu organowi.

  Natomiast jeśli jest to jakiś sygnał o domniemanych nieprawidłowościach, to można się posiłkować audytem prowadzonym poza planem na wniosek kierownika jednostki.

Oglądasz 9 wpisów - 1 z 9 (wszystkich: 9)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.