środa, 24 kwietnia, 2024

kontrola wewnętrzna

Home Forum Sektory Samorządy kontrola wewnętrzna

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #14425
    dorotab
    Uczestnik

    Witam. Mam do przeprowadzenia audyt dotyczacy analizy i oceny kontroli wewnętrznej. Będę wdzięczna za wskazanie, Waszym zdaniem, najistotniejszych kierunków tego zadania.

    #14426
    betix
    Uczestnik

    Cześć. Kontroli wewnętrznej prowadzonej na podstawie art. 187 uofp. ?

    #14431
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Przyznam, że bardziej interesuje mnie kontrola wewnętrzna w określonej jednostce /funkcjonalna, procedury, itp./

    #14433
    wacekservice
    Uczestnik

    Niezłym pkt. odniesienia są standardy kontroli finansowej w jsfp: http://www.mofnet.gov.pl/index.php?const=7&dzial=290&wysw=4&sub=sub3 plus wytyczne 😆 (ale z tymi ostatnimi trochę ostrożnie 🙄 ).
    Piszę „niezłym”, bo stanowią podstawę ocen jako dokument wykonawczy ustawy o finansach publ. Art. 47. ust. 3 oraz Art. 63 ust. 2. W przypadku konieczności sformułowania zaleceń lub rekomendacji są podstawą prawną przewyższającą regulacje wewnętrzne jednostki audytowanej 😎
    Jeśli masz dostęp do LEX”a, to do Art. 47 są publikowne akty wykonawcze z dzienników resortowych (KG Straży Pożarnej i Straży Granicznej oraz urzędów górniczych).
    pozdrowienia 😛

    #14435
    dorotab
    Uczestnik

    A jak jest w Waszych jednostkach z kontrolą wewnętrzną sprawowaną nie przez wyodrębnioną komórkę, ale sprawowaną np. przez jeden z wydziałów obok jego właściwych zadań. Czy nadzór sprawowany np. przez wydział edukacji, nad placówkami oświatowymi, np. w zakresie BHP, przez wydział komunikacji nad np. szkołami nauki jazdy, może byc waszym zdaniem zdefiniowany jako kontrola wewnetrzna, i ujęty w planie rocznym kontroli, czy raczej winien być prowadzony w ramach nadzoru wprost z ustawy w terminach i w sposób określony odrębnie bez zastosowania do nich zarzadzenia w sprawie kontroli wewnętrznej i zewnętrznej. Chyba to trochę chaotyczne ale może ktoś zrozumie o co mi chodzi. 😛
    Co do procedur kontroli finansowej u nas świetną procedurę ma np. Powiatowy Urząd Pracy.

    #14437
    betix
    Uczestnik

    Moim zdaniem, tworzenie odrebnych planów kontroli dla przykładowych zadan, które wymieniłaś- mija się z celem. Obowiązek sprawowania nadzoru np. przez Wydział Edukacji nad sprawami oświatowymi, to zadanie ciągłe. Ponadto nadzór powinien obejmować wszystkie zadania, a nie tylko te, które wpisaliśmy do planu KONTROLI na dany rok.

    #15771
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Odkurze trochę ten temat. Czy kontrola wykonania decyzji administaryjnych, powinna waszym zdaniem znaleźć się w planie kontroli wewnętrznych z zastosowaniem do niej wszystkich postanowień w sprawie procedur kontroli wewnetrznej czy też winna wynika tylko i jedynie z szczegółowych przepisów prawa a ewentualny protokół czy też notatka z przeprowadzonej kontroli winna znajdować się w aktach danej sprawy. Mam bowiem problem z wytłumaczeniem niektórym, że obowiązeku kontroli nałożony przepisami prawa, na podstawie którego wydano decyzję administarcyjną nie powinni utożsamiać z kontrolą wewnętrzną.

    #16603
    jerzy
    Uczestnik

    Pracuję w kontroli wewnętrznej ładnych parę lat i chciałem się odnieść do podjętego tematu. U mnie wygląda to mniej więcej tak, że plan roczny kontroli jest budowany na bazie potrzeb jednostki ( jestem pracownikiem Starostwa).Poszczególni Naczelnicy Wydziałów są współtwórcami mojego planu, który powstaje podczas wzajemnych konsultacji. W zależności więc od potrzeb w danym roku, może on stanowić podstawę do poruszonego tematu, bądź też nie. Na marginesie dodam, że prawdziwą”zakałą” dla każdego ambitniejszego inspektora kontroli jest zapis w ustawie o finansach publicznych nakładający obowiązek prowadzenia conajmniej raz w roku kontroli 5% wydatków we wszystkich podległych jednostkach. Mnie osobiście zajmuje to conajmniej 3/4 roku – spychając na dalszy plan bardziej potrzebne kontrole. Dlatego z utęsknieniem oczekuję obiecywanych zmian w tym zakresie. Pozdrawiam wszystkim pracowników samorządowych i jesli kogoś interesuje ten temat, moja osoba jest do dyspozycji ( lecz jedynie dla tych cierpliwszych) bo 50% mojej pracy – to teren, a więc na odpowiedź w danej kwestii musieliby czasem poczekać parę dni.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.