poniedziałek, 6 grudnia, 2021

kontrola

Home Forum Sektory Samorządy kontrola

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #19792
  ziuk
  Uczestnik

  Zauważyłem w instrukcji obiegu i kontroli dokumentów, że głównego księgowego zobowiązano do sprawowania wstępnej kontroli dowodów księgowych. Jest to zgodne z ustawą o finansach publicznych, a stosowny podpis księgowego oznacza, że nie wnosi zastrzeżeń do przedłożonego dokumentu.Jednakże w dalszej części instrukcji główny księgowy znalazł się w grupie osób z najwyższego szczebla upoważnionych do zatwierdzania dokumentów do wypłaty. Moim zdaniem czynność tą powinien sprawować kierownik jednostki lub inna upoważniona osoba, ale nie główny księgowy.
  Co Państwo sądzicie o tym.

  #19798
  123456
  Uczestnik

  Oj drogi Ziuku – dużo nauki przed tobą , uwierz mi , jest wszystko ok. Nie tylko ustawę o fp i rachunkowości przyswój , poczytaj jeszcze trochę innych . Np. o samorządach , bo domyślam się że z tej sfery wywodzisz , skoro piszesz na forum dla samorządowców . Więc polecam lekturkę 😉

  #19799
  scypion
  Uczestnik

  [QUOTE BY= 123456] Oj drogi Ziuku – dużo nauki przed tobą , uwierz mi , jest wszystko ok. Nie tylko ustawę o fp i rachunkowości przyswój , poczytaj jeszcze trochę innych . Np. o samorządach , bo domyślam się że z tej sfery wywodzisz , skoro piszesz na forum dla samorządowców . Więc polecam lekturkę 😉 [/QUOTE]

  Chętnie dowiem sie od Ciebie co musze nauczyć sie aby pojąć podany przykład. Mozesz podać konkretne ustawy/rozporządzenia, najlepiej z artykułami które masz na myśli? Bardzo chętnie się dokształce.

  #19805
  kikcloud
  Uczestnik

  Do obowiązków głównego księgowego należy wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi. Wykonywanie dyspozycji nie jest oczywiście tożsame z dysponowaniem środkami publicznymi. Dysponowanie oznacza podejmowanie, najczęściej przez kierownika jednostki lub pracownika upoważnionego, w trybie ufp, do podejmowania merytorycznych decyzji o wydatkowaniu środków publicznych w określonej wysokości i na określony cel. Natomiast wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi polega na zapewnieniu pod względem finansowym prawidłowości umów zawieranych przez jednostkę sektora finansów publicznych, terminowość dochodzenia przysługujących jej należności i roszczeń spornych oraz spłaty zobowiązań.
  Wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi nie oznacza upoważnienia głównego księgowego do dokonywania wydatków ze środków publicznych w rozumieniu art. 11 ust. 1 uondfp.
  . Dokonaniem wydatku jest podjęcie decyzji, wyrażenie woli w sprawie wydatkowania środków pieniężnych. Wydatku dokonuje ten, kto zgodnie z własną wolą rozporządza środkami finansowymi. „Powierzenia wykonania dyspozycji nie można zaś utożsamiać z upoważnieniem do dokonywania wydatków. Odpowiedzialność za dokonywanie wydatków ze środków publicznych lub za zaciąganie zobowiązań główny księgowy jednostki sektora finansów publicznych ponosić może jedynie wtedy, gdy obowiązki te zostaną mu powierzone przez kierownika jednostki. Podstawą tego powierzenia nie jest jednak art. ufp, określający stanowisko głównego księgowego, ale art.uofp, dopuszczający powierzenie każdemu pracownikowi, a więc również i głównemu księgowemu, określonych obowiązków w zakresie gospodarki finansowej.
  nalezy zwrócić jednak uwagę na standardy kontroli zarządczej C 14 c podział kluczowych obowiązków

  #19807
  ziuk
  Uczestnik

  Dziękuję bardzo za szerokie wyjaśnienie zgłoszonego problemu.

  Pozdrawiam.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.