piątek, 29 marca, 2024

koordynator kontroli zarządczej

Home Forum Sektory Samorządy koordynator kontroli zarządczej

Oglądasz 15 wpisów - 46 z 60 (wszystkich: 67)
  • Autor
    Wpisy
  • #20990
    terka
    Uczestnik

    Jeśli załozenie, że na tym forum wypowiadają sie audytorzy (lub ew. kontrolerzy wew.) jest prawdziwe, to dziwi mnie, że niektórzy nie rozumieją roli (ewentualnie powołanego) koordynatora kz w jednostce. W moim odczuciu ma być czymś w rodzaju wsparcia kierownika. Jakoś nie wyobrażam sobie, zeby to kierownik jednostki będzie pamiętał, że trzeba wszcząć proces identyfikacji ryzyka, że to on sam będzie wyjaśnial pracownikom, jak to zrobić (dla przykładu). Ale zapewne się mylę:wink:
    Koordynator także będzie w systemie kontroli zarządczej, jak kierownicy.

    Żaden pracownik nie koordynuje funkcją kierownika jednostki, dajże spokój.

    #20991
    kikcloud
    Uczestnik

    Do przypominania ja np. używam Outlook”a lub sekretarki. Myślę, że by się obraziła jakbym nazwał ją koordynatorem 😉

    #20992
    terka
    Uczestnik

    Czas jest zbyt cenny, by go marnowac na udział w dyskusjach na takie argumenty:wink:

    #20993
    kikcloud
    Uczestnik

    Może ja niejasno się wyrażam. Chodzi mi o to, że cedowanie obowiązków w zakresie kontroli zarządczej przez kadrę zarządzającą jednostką z zakresie jej koordynacji to wyzbywanie się jednej z funkcji zarządzania. To tyle i aż tyle. 😉

    #21004
    ryszard
    Uczestnik

    Krzychu,przekonałeś nie tylko mnie 😀 ,wlasnie od prawie zaraz ,koordynatorem kz w mojej jfsp zostaje I Vice szef firmy.A dotychczasowy koordynator zostaje do pomocy i wspóldziałania z Vice…. 😀
    pozdrawiam,
    Ryszard

    #21016
    kikcloud
    Uczestnik

    Cieszę się, że moje zdanie na ten temat nie jest już tylko moim zdaniem 😉

    #21017
    pietryka
    Uczestnik

    Ale po przeczytaniu wypowiedzi Ryszarda, kikcloud – chyba nie o to Ci chodziło?

    #21018
    ryszard
    Uczestnik

    Oki ,Marianku,Krzych podniósl problem istotny,kim ma być koordynator kz. Ten problem mam z głowy,przynajmniej na czas kiedy jednostki samorządowe nie zostana objete obowiązkiem skladania oświadczeń o stanie kz Moj szef(wa) rozważa bowiem ,czy wprowadzić takowy obowiązek na rok przyszły dla wszystkich komórek organizacyjnych.Sprawę mamy w dyskusji,a w m-cu grudniu odbędzie 2 dniowe szkolenie całej kadry z kz.Wczesniej kilka osób było na róznych szkoleniach kz.Materialów mamy nieco,teraz trwaja opracowania i zbieranie doswiadczeń tymczasowo na papierze.
    Ryszard

    #21021
    Anonim
    Nieaktywny

    Witam Wszystkich,

    Widzę, że w Waszych jednostkach wszyscy zabrali się już dawno za organizowanie systemu kz lub chociażby za analizę tego co jest, a co trzeba uzupełnić. Tymczasem u nas, a jest to dość duży powiat, nie dzieje się nic w tym temacie. Na uprzejme przypominanie audytora, zarówno kierownictwu, sekretarz i innym decydentom o tym, że trzeba podnieść temat kz i jakoś to ogarnąć – wszyscy robią wielkie oczy 😯 , co to jest wogóle ta kz?? Niestety próby choćby minimalnego wyjaśnienia sprawy spełzły na niczym. Póki co, całe kierownictwo udaje, że temat nie istnieje. Biorąc pod uwagę stan wiedzy w zakresie kz na szczeblu kierownictwa jaśnie najwyższego oraz innych kierowników wydziałów, nie wyłączając kierowników jednostek organizacyjnych, sugerowaliśmy, aby ich przeszkolić w tym temacie. A jeżeli to nie pomoże to usystematyzowanie obecnego systemu zlecić firmie zewnętrznej (tak jak to zrobili choćby w MŚ). Niestety zero odzewu, dalej wszyscy udają, że nie widzą problemu. Niewątpliwie przyczynia się do tego również trwająca kampania wyborcza, bo przecież co kogo może obchodzić jakaś tam kz, kiedy tu trzeba walczyć o stołki 🙂 . W razie co to nowa władza się tym zajmie, a w zasadzie to najlepiej, żeby audytor im to wszystko zaplanował 🙁
    Niestety, audytorowi pozbawionemu wspracia ze strony kierownictwa, a tak jest niestety w tym przypadku, nic nie uda się zrobić, nawet jakby chciał. Zobrazuje może krótko, jak wygląda podejście kierownictwa do audytu i audytora: otóż np. służy on jako ostatnia deska ratunku w przypadku kontroli NIK czy RIO, kiedy nikt nie wie, co ma napisać w odpowiedzi na ich zapytania, zlecane są mu kontrole dorażne i różne inne pierdoły, co powoduje, że nie wyrabia się z planem. Nikogo to jednak nie obchodzi, bo najważniesze jest bieżące rozwiązywanie problemów kierownictwa. Ostatnio też po audycie, w którym wskazane zostało, że stan zatrudnienia w jednym wydziale jest nieadekwatny w stosunku do zadań mu przypisanych, co spowodowało, iż część nie jest wogóle realizowana, kierownik jednostki postanowił rozważyć czy aby napewno tak jest i tak już rozważa od kwietnia, a zadania dalej nie są realizowane, bo wydział nie ma do tego fizycznej możliwości. To tak apropos sprawowania kontroli zarządczej w praktyce.
    Nie wspominam już o tym, że wszystkie sprawozdania z audytu lądują zadekretowane przez kierownika do sekretarza, który odkłada je zgrabnie na półeczkę 😥

    Przepraszam, że się tak rozpisałam, ale musiałam gdzieś się wypisać, bo już mi ręce opadają. Tak naprawdę to myślę poważnie o zmianie pracy, bo ta stagnacja połączona z brakiem wsparcia kierownictwa powoduje coraz to poważniejszą frustrację. Nie mówiąc już o tym, że czytając forum odnoszę wrażenie, że sami macie więcej wsparcia niż ja. Tymczasem wracam do walki z wiatrakami 🙁

    Pozdrawiam

    #21022
    mama0454
    Uczestnik

    [QUOTE BY= lainy] Witam Wszystkich,

    Widzę, że w Waszych jednostkach wszyscy zabrali się już dawno za organizowanie systemu kz lub chociażby za analizę tego co jest, a co trzeba uzupełnić. Tymczasem u nas, a jest to dość duży powiat, nie dzieje się nic w tym temacie. Na uprzejme przypominanie audytora, zarówno kierownictwu, sekretarz i innym decydentom o tym, że trzeba podnieść temat kz i jakoś to ogarnąć – wszyscy robią wielkie oczy 😯 , co to jest wogóle ta kz?? Niestety próby choćby minimalnego wyjaśnienia sprawy spełzły na niczym. Póki co, całe kierownictwo udaje, że temat nie istnieje. Biorąc pod uwagę stan wiedzy w zakresie kz na szczeblu kierownictwa jaśnie najwyższego oraz innych kierowników wydziałów, nie wyłączając kierowników jednostek organizacyjnych, sugerowaliśmy, aby ich przeszkolić w tym temacie. A jeżeli to nie pomoże to usystematyzowanie obecnego systemu zlecić firmie zewnętrznej (tak jak to zrobili choćby w MŚ). Niestety zero odzewu, dalej wszyscy udają, że nie widzą problemu. Niewątpliwie przyczynia się do tego również trwająca kampania wyborcza, bo przecież co kogo może obchodzić jakaś tam kz, kiedy tu trzeba walczyć o stołki 🙂 . W razie co to nowa władza się tym zajmie, a w zasadzie to najlepiej, żeby audytor im to wszystko zaplanował 🙁
    Niestety, audytorowi pozbawionemu wspracia ze strony kierownictwa, a tak jest niestety w tym przypadku, nic nie uda się zrobić, nawet jakby chciał. Zobrazuje może krótko, jak wygląda podejście kierownictwa do audytu i audytora: otóż np. służy on jako ostatnia deska ratunku w przypadku kontroli NIK czy RIO, kiedy nikt nie wie, co ma napisać w odpowiedzi na ich zapytania, zlecane są mu kontrole dorażne i różne inne pierdoły, co powoduje, że nie wyrabia się z planem. Nikogo to jednak nie obchodzi, bo najważniesze jest bieżące rozwiązywanie problemów kierownictwa. Ostatnio też po audycie, w którym wskazane zostało, że stan zatrudnienia w jednym wydziale jest nieadekwatny w stosunku do zadań mu przypisanych, co spowodowało, iż część nie jest wogóle realizowana, kierownik jednostki postanowił rozważyć czy aby napewno tak jest i tak już rozważa od kwietnia, a zadania dalej nie są realizowane, bo wydział nie ma do tego fizycznej możliwości. To tak apropos sprawowania kontroli zarządczej w praktyce.
    Nie wspominam już o tym, że wszystkie sprawozdania z audytu lądują zadekretowane przez kierownika do sekretarza, który odkłada je zgrabnie na półeczkę 😥

    Przepraszam, że się tak rozpisałam, ale musiałam gdzieś się wypisać, bo już mi ręce opadają. Tak naprawdę to myślę poważnie o zmianie pracy, bo ta stagnacja połączona z brakiem wsparcia kierownictwa powoduje coraz to poważniejszą frustrację. Nie mówiąc już o tym, że czytając forum odnoszę wrażenie, że sami macie więcej wsparcia niż ja. Tymczasem wracam do walki z wiatrakami 🙁

    Pozdrawiam

    [/QUOTE]
    No, ale po co się tak stresować. Róbmy swoje, a resztę zostawmy kierownictwu. Jeśli nie mają ochoty wykorzystać naszych zaleceń, to ich problem. Najważniejsze, by swoją robotę wykonać poprawnie i basta.

    #21023
    Anonim
    Nieaktywny

    Wiem, wiem – czasami tylko szlag mnie trafia, bo to tylko taka sztuka dla sztuki. Wydaje mi się, że tylko mi jeszcze trochę zależy (choć z biegiem czasu coraz mniej), żeby usprawnić funkcjonowanie jednostki. Kierownik ma to gdzieś, bo przecież zawsze tak było, to po co przy tym gmerać. Tylko obawiam się, że jak przyjdzie kolejna kontrola i zapyta, w jaki sposób wdrożyliśmy system kz, to ich zapytanie trafi do audytora z prostej przyczyny – nikt nie będzie wiedział co napisać. A tu nie ma nawet o czym….

    Nic to, poczekam do wyborów z modlitwą na ustach, żeby zdarzył się jeden cud i przyszedł naprawdę jakiś kierownik przez duże K – najlepiej, żeby był przeszkolony w audycie, bo nie mam siły przechodzić tego wszystkiego od początku 🙂

    #21024
    ryszard
    Uczestnik

    lainy(kurcze,jak masz na imię?,zle mi sie pisze 😀 )jak Polska długa i szeroka ,każdy aw mial i pewno ma problemy ,nie jestes osamotniona.Tylko niewiele osób o tym pisze,zresztą ,wcale się nie dziwię.W mojej jednostce było tak,że GIAW w 2006 roku nie wyraził zgody na zwolnienie niżej podpisanego.Teraz mam 3 szefa(wą) od roku ponad i nie ukrywam,mam nieżle,roboty huk ,ale jest za co i jest z KIM pracować.Słuchaj,może zrobic jakieś szkolonko w ramach wolontariatu z kz dla kierownictwa Twojej jednostki? Nie wiem jak daleko do Ciebie( jestem wrocek) ,jest nas parę tu na necie ,np.Krzych,jest guru( Katowice)z kz.Może w ten sposób coś ruszy u Ciebie?
    Daj znać,wiesz gdzie mnie szukać na gdz.
    Odrzuć niedobre myśli ,ciut optymizmu i głowa do góry, dziewczyno.Trzym się ..
    pozdrawiam
    Ryszard

    #21025
    Anonim
    Nieaktywny

    Dzięki Ryszardzie za słowa otuchy i chęć pomocy. Wpadłam wczoraj w jakiegoś strasznego doła. Dzisiaj świat wydaje się troszkę lepszy. Będę robić swoje i przestanę się tak przejmować.

    Pozdrawiam

    P.S. Jestem spod Warszawy, mam na imię Agnieszka 🙂

    #21026
    ryszard
    Uczestnik

    Dzięki za info, Aga 😀
    Ostatnio, jest jakiś urodzaj na same Agnieszki na pawiu 😀 ,poprzednio walczyliśmy z Aga też spod stolicy w audycie UE.Myslę,że pomyślnie 😀 .Aga,jest parę osób w stolicy,które może chciałby wspomóc ,poradzić w temacie kz?.Jak ćwierkają wróble z swiętorzyskiej ulicy,w niedługim czasie,oświadczenia kz dojdą do jfsp samorządowych.Teraz wszyscy sie zajmuja wyborami,w przyszłym roku takoż.Tak jak napisał mama0454( kurcze ,jak masz na imię ?sorki)- róbmy swoje.
    pozdrawiam
    Ryszard

    #21027
    terka
    Uczestnik

    [QUOTE BY= lainy] Dzięki Ryszardzie za słowa otuchy i chęć pomocy. Wpadłam wczoraj w jakiegoś strasznego doła. Dzisiaj świat wydaje się troszkę lepszy. Będę robić swoje i przestanę się tak przejmować.

    Pozdrawiam

    P.S. Jestem spod Warszawy, mam na imię Agnieszka 🙂 [/QUOTE]

    Też jestem spod Warszawy (no, i trochę też z Warszawy).:wink:
    Mam kolegę audytora, który długo pracował nad moim dołem, spowodowanym tym samym, o czym piszesz. Dzięki niemu pojęłam wreszcie, że nie nalezy się przejmować czymś, co od nas nie zalezy i za co nie ponosimy odpowiedzialnosci.

    Wszak odpowiedzialność w zakresie kz spoczywa na kierowniku jednostki.
    Jako audytor gminny poinformowałam swego czsu pisemnie kierownika jednostki, że wprowadzono kontrolę zarządczą do ustawy, wskazałam, co powinno się w związku z tym zrobić, i…. nic się nie dzieje. Wkurzało mnie to na maksa, do czasu, aż mnie naprostował zaprzyjaźniony audytor.
    Więc – trzymaj się ciepło, tak to już jest, że nie wszyscy chcą słuchać rad (milusińscy przełożeni niektórych z nas). Nie warto się szarpać teraz. W audycie (audytach) które będziesz przeprowadzac po troszeczku, pomaleńku przywołuj kontrolę zarządczą. I albo ruszy, albo nie.

Oglądasz 15 wpisów - 46 z 60 (wszystkich: 67)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.