czwartek, 28 marca, 2024

korekty sprawozdań

Home Forum Sektory Samorządy korekty sprawozdań

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #12311
    nickkita
    Uczestnik

    i znowu pytanie dotyczące naruszenia dyscypliny fp. w sierpniu robiona była korekta sprawozdania półrocznego. w lipcu dokonano przeksięgowań. korekta uwzględnia przeksięgowania ale przecież sprawozdanie winno wskazywać stan na dzień 30 czerwca. jak się patrzy na daty to stan jest niezgodny ze sprawozdaniem. czy to będzie naruszenie? czy raczej mam uznać przeksięgowania dokonane w lipcu?

    #12314
    las
    Uczestnik

    Oczywistym jest, że sprawozdanie powinno byc sporządzone na podstawie prawidłowo i rzetelnie prowadzonych ksiąg rachunkowych na określony dzień (w tym przypadku 30 czrewca). Jednak, gdy zaistniała sytuacja jaką opisujesz, absolutnie nie można poprawiac sprawozdania sporządzonego na dzień 30 czerwca po korektach księgowań w lipcu. Korekty te uwzgędni następne sprawozdanie (w przypadku półrocznego – na koniec roku).Można tylko pogratulowac służbom księgowym „nowatorskiego pomysłu” 😀 💡

    #12318
    nickkita
    Uczestnik

    ponoć RIO zgodziło się na korektę sprawozdania w sierpniu, a te przeksięgowania w lipcu zrobione zostały na podstawie zarządzenia wewnętrznego w sprawie przeniesienia między paragrami bo bez tego było przekroczenie wydatków w sprawozdaniu na koniec czerwca. sama nie wiem już do której wersji sprawozdania powinnam się odnieść bo są aż 3.

    #12325
    las
    Uczestnik

    ok, zgadzam się z tym że na podstawie zarządzenia wewnętrznego czy też np.decyzji, pisma kierownika jednostki, można dokonać korekty księgowań (zgodnie z art. 25 uor). Ale na jakiej podstawie (niech RIO poda przepisy) sprawozdanie finansowe jednostki może nie odzwierciedlać stanu faktycznego na dzień na który zostało sporządzone. Wg mnie korekta sprawozdania powinna mieć datę 31 lipca. W innym przypadku taka zgoda (pozwolenie) RIO na sporzadzenie sprawozdania niezgodnego ze stanami w księgach rachunkowych (stan na 30 czerwca) jest pozwoleniem na złamanie przepisów. A swoją drogą, jestem ciekaw czy dali to na piśmie (zgodę) i w jakiej formie (na co się powołali). Dla mnie (staż jako GK w sektorze przedsiębiorstw państwowych ładnych kilka lat) to co zrobiły służby księgowe badanej jednostki to „czysta partyzantka”. Dołączam gratulacje dla RIO.
    Pozdrawiam.

    #12330
    nickkita
    Uczestnik

    ja również uważam że to jest nieprawidłowe. uważam, że stan na dzień 30 czerwca odzwierciedla pierwsza wersja sprawozdania a skoro była błędna to naruszono dyscyplinę. RIO nie podało przepisów – udzieiło informacji telefonicznie. to nawet nie jest stan na 30 lipca bo nie uwzględnia dokonanych księgowań w lipcu tylko same przeksięgowania dokonane że tak powiem „pod sprawozdanie”.

    #12334
    j
    Uczestnik

    zalezy czego dotyczyly korekty moze to byl blad oczywisty

    #12335
    kacha
    Uczestnik

    Witam,
    Tak czy tak, to co na koncie na dany dzień (czyli koniec miesiąca) powinno być w sprawozdaniu.

    #12337
    nickkita
    Uczestnik

    skarbniczka uznała że byłby problem na koniec roku natomiast teraz skoro to jest mała kwota damy im spokój i nie będziemy wszczynać procedury, za rok ich sprawdzimy i jeśli się powtórzy to już im się nie upiecze

    #12338
    jadtra
    Uczestnik

    do Nickkita – nie ma układów ze skarbnikami , to działa jak bumerang, zawsze dostaniesz w głowę.
    Czy skarbnik stoi na straży finansów , czy prowadzi własne królestwo 😎 , co ze standardami kontroli finansowej i drugie pytanie to po co kontrolować ( chyba dobry argument 😆 )

    Jako doswiadczony pracownik: patrz i czytaj ustawy , albo dzwoń do RIO lub rzecznika dyscypily (nie musi być z twojego okręgu RIO). zawsze pomogą

    Wracając do tematu: sporzadzanie sprawozdań finansowych wynika z rozporządzeń i oczywiście ustawy o fin. pub. Jezeli jednostka zobowiązana była do sporządzenia sprawozdania finansoego i wystapiła niezgodność danych w sprawozdaniu z danymi księgowymi – jest dyscyplina art. 18 pkt.2. i to wszystko. Jaka kara z tego tytułu?, może żadan ale to zależy od rzecznika… i starosty, prezydenta itd. czy da temat na dyscyplinę, ale Ty musisz „zrobić swoje” zgłosić fakt jej naruszenia.

    Gdyby było błędne sprawozdanie na koniec roku od jednostki budżetowej to sprawozdanie skonsolidowane organu tez mogłoby zawierać błąd. Kto raz się pomylił – bo to stwierdziłeś w kontroli, mógł mylić się wcześniej , albo nadal (bo nie ma sankcji ostrych wobec tej osoby) nadal bedzie księgował z błędami (bo nie ma wiedzy odpowiedniej) .

    W kwietniu na forum prosiłam o pomoc w podobnym temacie, posłuchałam dobrych rad (rzeczowych ale ostrych rad) i w jednostce został rok 2005 jeszcze raz zaksięgowany – było dużo błedów, gdyż młoda, niedoświadczona księgowa, dokonywała wydatków z dwóch rachunków bankowych „w cały świat”. Nie ma nadużycia ale jest dyscyplina. Będę miała dużo pracy w związku z tym :mrgreen: jeszcze przed końcem roku.
    Jednym, ale tylko dodatkowym, powodem było właśnie prawdopodobieństwo sporządzenia sprawozdania skonsolidowanego organu w oparciu o złe dane z tej jednostki kontrolowanej. :mrgreen:

    #12343
    k-asiek
    Uczestnik

    zgadzam sie z opnią przdmówcy, takie przeksiegowania to nic innego jak typowa dopasówka – i jak nic jest to naruszenie dyscypliny

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.