piątek, 12 sierpnia, 2022

koszty wezwania do zapłaty

Home Forum Sektory Samorządy koszty wezwania do zapłaty

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #17165
  123456
  Uczestnik

  Witam serdecznie
  Liczę na pomoc koleżanek/kolegów audytorów – Jakie przepisy regulują zarówno o obowiązku , jak i o wysokości naliczania kosztów za wysłanie wezwania do zapłaty należności skarbu państwa , ale nie będących należnościami podatkowymi. Zaznaczam , że nie chodzi o naliczenie odsetek za nieterminową opłatę należności , a tylko kosztów wysyłki wezwania ? Z tego co słyszałem nie ma tu zastosowania Ordynacja Podatkowa , gdyż nie są to podatki . Za pomoc dziękuje

  #17167
  dorotab
  Uczestnik

  Nie spotkałam się z przepisem, który zezwalałby na obciążenie dłużnika kosztami wysłania wezwania do zapłaty. Są to należności regulowane przepisami kodeksu cywilnego i ordynacja rzeczywiście nie ma tu zastosowania. Koszty te obciążają jednostkę.

  #17181
  alkman
  Uczestnik

  Też nie znalazłem przepisów na obciążanie dłużnika kosztami wezwania do zapłaty, ale na obciążenie dłużnika kosztami upomnienia, zawierającego wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, to przepisy się znajdą w art. 15 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (j.t. Dz.U. z 2005, Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.).

  #17183
  dorotab
  Uczestnik

  Cześć. Aby obciążyć dłużnika kosztami upomnienia, w ustawie z której wynika konieczność poniesienia opłat musi być wskazanie o zastosowaniu, w przypadku ich nieuregulowania, ustawy o której napisał alkman. Wtedy nie mamy problemu z wezwaniem, gdyż po prostu wysyłamy upomnienie a nie wezwanie.

  #17185
  alkman
  Uczestnik

  [QUOTE BY= 123456] (…) należności skarbu państwa (…)[/QUOTE]
  (przepisy art. 43 ust. 3, w zwiazku z)
  przepisami art. 42 ust. 9 ustawy o finansach publicznych, w myśl krórych egzekucja należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej z wyjątkiem należności o charakterze cywilnoprawnym, następuje w trybie i na zasadach określonych w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

  Ps. właściwie to nie wiemy czy rozważamy należności o charakterze administracyjno-prawnym czy cywilnoprawnym (123456 sobie doprecyzuje)

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.