piątek, 12 sierpnia, 2022

koszty wezwania do zapłaty

Home Forum Sektory Samorządy koszty wezwania do zapłaty

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • #17165
    123456
    Uczestnik

    Witam serdecznie
    Liczę na pomoc koleżanek/kolegów audytorów – Jakie przepisy regulują zarówno o obowiązku , jak i o wysokości naliczania kosztów za wysłanie wezwania do zapłaty należności skarbu państwa , ale nie będących należnościami podatkowymi. Zaznaczam , że nie chodzi o naliczenie odsetek za nieterminową opłatę należności , a tylko kosztów wysyłki wezwania ? Z tego co słyszałem nie ma tu zastosowania Ordynacja Podatkowa , gdyż nie są to podatki . Za pomoc dziękuje

    #17167
    dorotab
    Uczestnik

    Nie spotkałam się z przepisem, który zezwalałby na obciążenie dłużnika kosztami wysłania wezwania do zapłaty. Są to należności regulowane przepisami kodeksu cywilnego i ordynacja rzeczywiście nie ma tu zastosowania. Koszty te obciążają jednostkę.

    #17181
    alkman
    Uczestnik

    Też nie znalazłem przepisów na obciążanie dłużnika kosztami wezwania do zapłaty, ale na obciążenie dłużnika kosztami upomnienia, zawierającego wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, to przepisy się znajdą w art. 15 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (j.t. Dz.U. z 2005, Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.).

    #17183
    dorotab
    Uczestnik

    Cześć. Aby obciążyć dłużnika kosztami upomnienia, w ustawie z której wynika konieczność poniesienia opłat musi być wskazanie o zastosowaniu, w przypadku ich nieuregulowania, ustawy o której napisał alkman. Wtedy nie mamy problemu z wezwaniem, gdyż po prostu wysyłamy upomnienie a nie wezwanie.

    #17185
    alkman
    Uczestnik

    [QUOTE BY= 123456] (…) należności skarbu państwa (…)[/QUOTE]
    (przepisy art. 43 ust. 3, w zwiazku z)
    przepisami art. 42 ust. 9 ustawy o finansach publicznych, w myśl krórych egzekucja należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej z wyjątkiem należności o charakterze cywilnoprawnym, następuje w trybie i na zasadach określonych w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

    Ps. właściwie to nie wiemy czy rozważamy należności o charakterze administracyjno-prawnym czy cywilnoprawnym (123456 sobie doprecyzuje)

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.