czwartek, 25 kwietnia, 2024

kwestionariusz dot. audytu

Home Forum Sektory Samorządy kwestionariusz dot. audytu

Oglądasz 10 wpisów - 31 z 40 (wszystkich: 40)
  • Autor
    Wpisy
  • #21647
    pietryka
    Uczestnik

    We wszystkim podejrzewam teorie spiskowe. 😆 Chyba się starzeję.

    #21648
    kaka73
    Uczestnik

    Jakie są wasze oczekiwania odnośnie koordynacji przez MF aw? O czym piszecie?

    #21649
    j
    Uczestnik

    moje duże

    #21650
    pietryka
    Uczestnik

    Uwaga z tą koordynacją ze strony ministerstwa, bo pracy za was nikt nie wykona. Co innego interpretacja przepisów a co innego koordynacja, która może przerodzić się w ingerencję. 😉
    I tak moim zdaniem Minister zbyt daleko chce sięgać w samodzielność samorządów. Na dzień dzisiejszy może to zrobić… Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej…w zakresie…/ to wszystko, łącznie z koordynacją jest w art. 292 – 296/ . a zapisy „…z wyłączeniem jednostek samorządu terytorialnego…” bezcenne. Nie zepsujmy więc tego jakimiś „propozycjami” koordynacji audytu wewnętrznego w samorządach. 😆
    Moje hasło: kto chce być prowadzonym za rączkę niech zapyta kolegę. 💡
    W 2005 r. na szkoleniu w Krakowie było kilka osób z ministerstwa i w żartach usłyszałem
    – Marian przyjadę do ciebie i cię sprawdzę
    – Bardzo się cieszę, kawa na pewno będzie, ale dokumentów nie dostaniesz, /to ja/
    – Dlaczego ?
    – Bo nie ma podstaw prawnych /to ja/.
    To było dwie ustawy do tyłu. I niech tak zostanie.
    Myślę, że pewne braki w wyszkoleniu /które mamy wszyscy/, niepewność, brak kontaktu, różne interpretacje tego samego zjawiska, nie zastąpi koordynacja ministerstwa. Natomiast solidna interpretacja /logiczna/ może i przyda się zawsze.
    Jedyną koordynacją, za ktorą tak ociupinkę mi żal to wzór planu i sprawozdania z wykonania. Innej ingerencji nie chcę. No…, może tęsknię za ochroną zatrudnienia, ale… to już było. 😆

    #21651
    adela
    Uczestnik

    Zgadzam się z Tobą marian. Interpretacja jednolita dla wszystkich. Bo chociaż MF nie kontroluje samorządy, to zgodnie z ustawą odpowiada za cały system audytu wewnętrznego w sektorze publicznym. Możemy sie spotkać i napewno się spotkamy po kontroli NiK, czy RIO (obecnie mam w jednostce NIK w sprawie kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego) ze stanowiskiem tych jednostek, że zdaniem inspektora, to powinno być tak, a nie inaczej. Tylko, że te jednostki nie mogą wydawać chyba interpretacji w sprawach audytu wewnętrznego. Ponadto inspektorzy NIK, a napewno RIO (a wiem to doskonale z autopsji), mają mierne pojęcie o audycie wewnętrznym.

    #21652
    adela
    Uczestnik

    Sory Marian, za małą literkę

    #21653
    mama0454
    Uczestnik

    Marian ma absolutną rację. Zapis „z wyłączeniem jst” jest BEZCENNY.
    Natomiast jestem za tym, aby MF przedstawiało wszystkim audytorom oferty szkoleń pod swoim patronatem, na których byłaby możliwość omówienia i interpretacji wrażliwych tematów.

    #21654
    pietryka
    Uczestnik

    Może być z małej i może być z dużej. Co do RIO to masz rację, ale ich skrzywienie zawodowe i ogólny strach przed kontrolą zewnętrzną wśród pracowników powoduje, że oni próbują się trochę wymądrzać. 😉
    Natomiast co do koordynacji – co minister finansów i gdzie może koordynować w zakresie audytu wewnętrznego – zostało przedstawione w w uofp w art. 292 ust.1 i tam jest to co ministerstwo robi i /ważne/ to co mu nie wolno w stosunku do audytu w samorządzie.
    Przyznam się więc, że nie bardzo rozumiem czego oczekujemy od ministerstwa poza interpretacjami, bo nawet interpretacje, które w końcu prawem nie są, mogą narobić trochę bałaganu. Przykladem służę:
    Interpretując brak obowiązku w samorządach publikowania czy skladania /gdzie – nie wiadomo/ raportu ze stanu kontroli zarządczej, dodano furtkę – że nie ma przeciwwskazań. I… z tematu można się doktoryzować /świadomie pomijam jawność i przejrzystość finansów publicznych/. Co organizacja to inne zdanie, a nawet co osoba to zdanie odmienne. 😆
    Nawet na tym forum czytałem wpisy, że ministerstwo samorządami się nie interesuje, a dlaczego? Bo nie ma delegacji. A dla nas to ogromny plus bo poza określonymi ramami /standardy, rozporządzenie, kodeks etyki, karta, itp./ mamy ogromne pole do popisu.
    I… bardzo dobrze, bo jako element zarządzania – audytor wewnętrzny jest narzędziem kierownika jednostki a nie ministerstwa, NIKu czy RIO, nie jest również narzędziem rady. 😆

    #21658
    terka
    Uczestnik

    Marian, w samo sedno w temacie koordynacji.
    Ja chcę szkoleń, wymiany doswiadczeń, ale nie na obiadach czwartkowych.

    #21659
    wacekservice
    Uczestnik

    [QUOTE BY= terka] Marian, w samo sedno w temacie koordynacji.
    Ja chcę szkoleń, wymiany doswiadczeń, ale nie na obiadach czwartkowych.[/QUOTE]
    SEDNO!
    A i to wiedzcie, że obiadki czwartkowe to inicjatywa nie MFowa. Dają sprzęt i chatę.
    Ale darowanemu koniowi ….

Oglądasz 10 wpisów - 31 z 40 (wszystkich: 40)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.