sobota, 20 kwietnia, 2024

Kwietniowy egzamin

Home Forum Egzaminy egzaminy Kwietniowy egzamin

Oglądasz 15 wpisów - 61 z 75 (wszystkich: 83)
  • Autor
    Wpisy
  • #4157
    admin
    Opiekun forum

    Rozumiem Was, ale uwierzcie mi, to tylko marzenia, zeby tak bylo, ze ludzie z wlasnej inicjatywy chca cos od siebie przyslac (poza nielicznymi wyjatkami). Sprawdzilem to wielokrotnie w tym serwisie.

    Oczywiscie sa takze aktywne osoby, ktore sie udzielaja bardziej niz inni, ale tak to juz jest, ze te osoby najczesciej nie maja problemu z dostepem do takich materialow bo juz dawno przyslaly material i to czesto nie jeden.

    Jesli zas chodzi dokladnie o sekcje „Odpowiedzi do egzaminu” to dodatkowo idea stworzenia i funkcjonowani tej sekcji byla taka, aby ludzie wykorzystywali ja do weryfikacji wlasnej wiedzy a nie do uczenia sie na pamiec rozwiazan, ktore niekoniecznie musza byc prawidlowe.

    Pozdrawiam
    Admin

    #4170
    dzanaliz
    Uczestnik

    Pytanie do Admina – rozumiem zasady dostepu do materialow i odpowiedzi, akceptuje itd…:smile::smile: ino mam problem z okresleniem, czy to co mam nadaje sie do przyslania (chodzi mi o odpowiedzi do egzaminu). Moze udaloby sie okreslic jakies minimum – jesli chodzi o zadanie to mysle, ze rozwiazanie jednego przykladowego chyba wystarczy, ale co zrobic z pytaniami? ja mam je tak po kawalku opracowane – czy wystarczy np. 5, 10 a moze wiecej?

    #4182
    anek
    Uczestnik

    Jeśli chodzi o zadanie grupy A to liczebność próby wynosi 78 bo zapomnieliście, że TM czyli dopuszczalny bład powinien być wyrażony procentowo więc jeśli BV czyli wartość księgowa populacji wynosiła 271197zł to przy dopuszczalnym błędzie 3% wynosi on 8135. n czyli liczebność próby musi być liczona w tych samych jednostkach czyli zł a nie raz w % raz w zł to jest moje zdanie. Nawet na stronie metodyki NIK-u piszą że TM ma być wtrażony wartościowo. Pozdrawiam

    #4189
    emilian
    Uczestnik

    Do Anek:
    Wszystko to prawda – oprócz tych 78.Byloby tyle, gdyby w obu grupach lambda była ta sama, a tak niestety nie jest, gdyż ryzyko beta w grupiea to 5%, podczas gdy w grupie b 10%. Zmiana lambdy z 2,31 na 3,00 wyjaśni kwestię.
    pozdrawiam

    #4190
    anek
    Uczestnik

    Dziękuję za odpowiedź. Jakbyś mi jeszcze powiedział dlaczego według Ciebie alfa ma się równać beta to byłoby cudownie:smile: Szukałam wszędzie zależności pomiędzy alfa a beta i miałam wrażenie, że ryzyko beta jest zawsze wyższe od alfa dlatego przyjęłam wartość 10% dla beta.
    Pzdrawiam

    #4192
    emilian
    Uczestnik

    Ryzyko alfa i beta sa dwoma różnymi ryzykami:
    alfa – to ryzyko uznania prawdy za fałsz, innymi słowy – pomyłka polega na tym, że „skazujesz niewinnego”
    beta – jest ryzykiem uznania nieprawdy za prawdę, czyli „uniewinnienia faktycznego przestępcy” (w tabelce ze współczynnikami w treści zadania nawane ładnie ryzykiem nieprawidłowej akceptacji). To nie jest tak, że wg mnie alfa=beta, tylko w treści zadania jedna grupa ma podany poziom ufności 95%,druga 90% . Poziom ufności – tu jest pies pogrzebany. Większość publikacji ryzyko 1-alfa nazywa poziomem ufności, natomiast w zadaniu pod ta nazwa kryje się tak naprawdę 1-beta, co w literaturze nazywa sie najczęściej współczynnikiem ufności bądź mocą testu. To, że jest to beta, a nie alfa to wynika już ze satystyki wykorzystujacej tu Poissona i wspomnianą juz tabelkę współczynników. Tak czy inaczej , niedawno miałem w ręku książkę do statystyki wydaną w latach 70-ych i tam tez jest pomieszanie terminów, raz beta jest współczynnikiem, raz poziomem… tyle wiem i radzę raczej odnosić rzeczywistość do definicji poszczególnych ryzyk , niz tego czy ktoś rzucił hasło współczynnik czy poziom – jak widać nawet nasza Komisja Egzamowa nie jest tu konsekwentna (chociaż lubi się czepiać „lub” „oraz” „i” „albo” w wielu pytaniach testowych – taka jej widać natura 😆 )
    pozdrawiam

    #4197
    gapa
    Uczestnik

    „Glossariusz terminów…” sugeruje, przy okazji definiowania poziomu ufności, utożsamiania (w pewnym sensie i dla określonego celu – np. wyliczenia liczebności próby) ryzyk alfa i beta pod wspólnym pojęciem „ryzyka doboru próby” – dopełnienia do jedynki własnie poziomu ufności.
    Wydaje mi się, że można obronić następujące rozumowanie: Z ryzykiem alfa – nieprawidłowego odrzucenia (tzw. błąd I rodzaju) mamy do czynienia tylko wtedy, gdy hipotezę odrzucamy, z ryzkiem beta – nieprawidłowej akceptacji (tzw. błąd II rodzaju) tylko wtedy, gdy ją akceptujemy (potwierdzamy). Za każdym razem tylko z jedym z tych ryzyk. Zakładając, że nasze badanie ma potwierdzić hipotezę, liczebność próby wyliczamy biorąc poziom ufności równy 1-beta. Jeśli z badania próby wyjdzie nam potwierdzenie to będzie ono właśnie z ryzykiem beta, jeśli nie to nie. Co nie oznacza, że hipotezę odrzuciliśmy (z określonym ryzykiem nieprawidłowego odrzucenia alfa beta czy alfa=beta). Po prostu nasze badanie nie doprowadziło do potwierdzenia hipotezy i tylko tyle.

    #4204
    anek
    Uczestnik

    Dziękuję za tak wyczerpujące wypowiedzi:smile: Pozdrawiam

    #4262
    marta28
    Uczestnik

    Czy ktos mi jeszcze moze powiedziec z czego nie bylo jeszcze zadania czego można sie spodziewać ?

    #4284
    gapa
    Uczestnik

    Czy są wieści na temat pytań egzaminacyjnych wczorajszego egzaminu. Czego dotyczyła część zadaniowa?

    #4286
    eo
    Uczestnik

    Zadania dotyczyły (zarówno w grupie A i 😎 zamówień publicznych – trzeba było podać błędne zapisy procedury (regulaminu jakiegos ministerstwa) udzielańia zamówień publicznych i podać treść poszczególnych zaisów wymaganą prawem dodatkow trzeba było wskazać „luki” wg standardów COSO (co najmniej 4) i wskazać czynności lub procesy niezbędne dla wzmocnienia kontroli

    #4289
    leszek
    Uczestnik

    Czy może ktoś pamięta ile osób było na liście przystępujących do egzaminu w dniu 25.04.2006 r

    #4290
    dordi
    Uczestnik

    Byla rekordowa liczba osob,bo 337!!! 😯
    Testy bardzo ok., zadanie dla wioekszosci pewnie tez-ja do tej wiekszosci nie nalezalam 🙁 😡 👿
    A kiedy moga byc wyniki-ktos wie?

    #4293
    pawel731
    Uczestnik

    Dordi 😉 rekordowo to było 800 osób, poza tym nie przejmuj się jak testy poszły ci dobrze to z zadania wystarczy ci kilka punktów. 🙂 Wyniki zawsze są po ok.12-14 dniach na stronie MF.Powodzenia :mrgreen:

    #4294
    violka
    Uczestnik

    bylam na tym egzamie i przyznam ze testy byly latwe bo niewiele bylo nowych pytan ale zadanko to troche takie bardzo szczegolowe z zamowien publicznych i ogolnie to chyba wiekszosc ludzi byla zaskoczona tym tematem 😯 😯

Oglądasz 15 wpisów - 61 z 75 (wszystkich: 83)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.