piątek, 18 czerwca, 2021

limit płacy miesięcznej w samorządach

Home Forum Sektory Samorządy limit płacy miesięcznej w samorządach

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #14746
  leszcze
  Uczestnik

  Witam!
  Czy ktoś się orientuje, czy pracownikom samorządowym otrzymującym premie regulaminowe można wypłacić premie bez limitu?
  Co na to przepisy zewnętrzne? ustawy i rozporządzenia?

  Znalazłem tylko limit, wynagrodzenia miesięcznego (w tym również ewentualnej premii, który jest składnikiem wynagrodzenia miesięcznego – jak sądzę) ustalony dla członków zarządu lub kierowników jednostek i ich zastępców (vide: art. 20 ust. 3 i 4 ustawy o pracownikach samorządowych), ale dla pozostałych pracowników to chyba można wypłacić nieograniczone premie, byle by to było zgodne z regulaminem premiowania w jednostce…
  (a jeśli regulamin premiowania nie ustala twardo górnego limitu premii…. to hulaj dusza…..)

  Dzięki za szybkie info!

  #14753
  scypion
  Uczestnik

  Z tego co się orientuję zapisy limitów premii regulaminowych powinny być ustalone z związkami zawodowymi i wpisane w regulamin premiowania/wynadradzania.

  Raczej wątpliwa jest możliwośc umieszczenia zapisu o nieograniczonych limitach w regulaminie, a jeszcze bardziej wątpliwa możliwość akceptacji tego przez zwiazki zawodowe.

  #14760
  elka
  Uczestnik

  na premie zgodnie z regulaminem premiowania musi być odpis do planu (u nas w oświatowych jednostkach 20%), ale mają zapis, że max premia może wynieść 40%.
  W innej jednostce komunalnej kierownik wprowadził zapiś, iż mogą mieć do 200% premii!!!
  Wszystko zgodne z prawem i regulaminem wewnętrznym – no i trzeba mieć na to pieniądze.

  #14774
  leszcze
  Uczestnik

  [QUOTE BY= Scypion] Z tego co się orientuję zapisy limitów premii regulaminowych powinny być ustalone z związkami zawodowymi i wpisane w regulamin premiowania/wynadradzania.

  Raczej wątpliwa jest możliwośc umieszczenia zapisu o nieograniczonych limitach w regulaminie, a jeszcze bardziej wątpliwa możliwość akceptacji tego przez zwiazki zawodowe.[/QUOTE]

  Akurat w mojej badanej jednostce brak w regulaminie górnego limitu wypłacanych premii (środki niby też mają), stąd moje powtórne pytanie, czy można wypłacać pracownikom samorządowym (z wyjątkiem kierowników i ich zastępców) dowolną wysokość premii?

  Związków zawodowych też brak, a jeśli by były, to nie rozumiem co to miałoby zmienić?
  Chyba nie sądzisz, że związki działałyby na niekorzyść pracowników?

  #14776
  kaka73
  Uczestnik

  Jeżeli nie ma to sprawdź jaki mają w planie odpis na premie, a następnie ile wydali na premie w całej jednostce w roku, będziesz przynajmniej wiedzieć, czy nie przekroczyli planu.
  „A w regulaminie nie ma wogóle zapisu jaki jest odpis na premię , czy tylko jaka premia może być max? Jeżeli nie ma zapisu tylko o max premii to pracownicy nie powinni dostać nic więcej niż odpis.

  #14785
  leszcze
  Uczestnik

  [QUOTE BY= kaka73] Jeżeli nie ma to sprawdź jaki mają w planie odpis na premie, a następnie ile wydali na premie w całej jednostce w roku, będziesz przynajmniej wiedzieć, czy nie przekroczyli planu.
  „A w regulaminie nie ma wogóle zapisu jaki jest odpis na premię , czy tylko jaka premia może być max? Jeżeli nie ma zapisu tylko o max premii to pracownicy nie powinni dostać nic więcej niż odpis.[/QUOTE]

  Jednostka nie dokonuje żadnego odpisu na premie!
  Tworzy jedynie fundusz płac, z którego wypłaca premie
  czyli fundusz płac zmienia (przez korektę planów finansowych) i premie też…

  #14786
  kaka73
  Uczestnik

  Dobrze, ale fundusz płac składa się z płacy zasadniczej, stażu, innych dodatków i właśnie premii. Planując budżet muszą wiedzieć jaki% przeznaczają na premie – trzeba poprosić o to wyliczenie. Czy to placówka oświatowa?

  #14795
  leszcze
  Uczestnik

  [QUOTE BY= kaka73] Dobrze, ale fundusz płac składa się z płacy zasadniczej, stażu, innych dodatków i właśnie premii. Planując budżet muszą wiedzieć jaki% przeznaczają na premie – trzeba poprosić o to wyliczenie. Czy to placówka oświatowa?[/QUOTE]

  Nie! to nie jest placówka oświatowa.
  Dobra, poproszę o takie wyliczenie. Wyjdzie pewnie spora różnica na początku roku, którą przeznaczają na premie.

  Ale i tak to nie zmienia faktu, że w przepisach zewnętrznych nie ma limitów (o co gównie pytam) wypłaty miesięcznej płacy pracownikom samorządowym otrzymującym m.in. premie.

  #14799
  kaka73
  Uczestnik

  W przepisach zewnętrznych nie ma, powinno być w wewnętrznych. Jeżeli nie robią odpisu konkretnego na premie w budzecie, to dziwne? Totalny brak nadzoru urzędu! Przecież to on dyktuje warunki! Chyba, że kierownik jednostki innym pracownikom nie daje premii wogóle, a kilku wybrańcom np 150% wynagrodzenia.

  #14800
  leszcze
  Uczestnik

  [QUOTE BY= kaka73] W przepisach zewnętrznych nie ma, powinno być w wewnętrznych. Jeżeli nie robią odpisu konkretnego na premie w budzecie, to dziwne? Totalny brak nadzoru urzędu! Przecież to on dyktuje warunki! Chyba, że kierownik jednostki innym pracownikom nie daje premii wogóle, a kilku wybrańcom np 150% wynagrodzenia.[/QUOTE]

  Aha… z tym brakiem nadzoru, to jakbyś zgadł (a)…
  tak czy siak, dzięki za wszelkie info! … także tym, którzy jeszcze może coś dopiszą….

  Pozdrowienia

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.