sobota, 20 kwietnia, 2024

Metodyka audytu.

Home Forum Sektory Samorządy Metodyka audytu.

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #3314
    jacek3
    Uczestnik

    Szanowni Audytorzy. Mam dla Was pewną propozycję. Zadaje sobie sprawę, że nie istnieje uniwersalny zbiór obszarów ryzyka a audytor identyfikując te obszary powinien kierować się „profesjonalnym osądem”(bardzo nieostre określenie). Jednak moim zdaniem w każdym typie jednostek samorządowych(gmina, powiat, województwo) w zasadzie większość obszarów ryzyka jest taka sama a tylko ich ocena, ze względu na odmienne uwarunkowania, jest odmienna.
    DLA TEGO W TYM WĄTKU CHCIAŁBYM ZAPROPONOWAĆ WYMIANĘ DOŚWIADCZEŃ POLEGAJĄCĄ NA MOŻLIWOŚCI PODZIELENIA SIĘ Z AUDYTORSKĄ BRACIĄ PRZYKŁADAMI ZIDENTYFIKOWANYCH OBSZARÓW RYZYKA.
    Moim zdaniem poważne potraktowanie tematu mogło by pozwolić na opracowanie obszernej bazy zidentyfikowanych systemów i procesów w poszczególnych podmiotach…..ale oczywiście to tylko propozycja.

    #3317
    agniechar61
    Uczestnik

    Pomysł super!!! Ze swojej strony chciałabym jeszcze zaproponować określenie przykładowych tematów zadań audytowych w jednostkach sam. teryt. 🙂 Pozdrawiam Aga

    Moje propozycje:
    Obszar ryzyka – Wydatki
    temat – Ocena dokonywania wydatków w rozdziale – „Rodziny zastępcze” (dotyczy powiatowych centrów pomocy rodzinie)
    Obszar ryzyka – Zamówienia publiczne
    Temat – Ocena prawidłowości przeprowadzania postępowań o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego i zapytania o cenę
    Obszar ryzyka – Wynagrodzenia
    temat – Prawidłowośc ustalania wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych powiatu.

    #3318
    agniechar61
    Uczestnik

    Pomysł super!!! Ze swojej strony chciałabym jeszcze zaproponować określenie przykładowych tematów zadań audytowych w jednostkach sam. teryt. 🙂 Pozdrawiam Aga

    Moje propozycje:
    Obszar ryzyka – Wydatki
    temat – Ocena dokonywania wydatków w rozdziale – „Rodziny zastępcze” (dotyczy powiatowych centrów pomocy rodzinie)
    Obszar ryzyka – Zamówienia publiczne
    Temat – Ocena prawidłowości przeprowadzania postępowań o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego i zapytania o cenę
    Obszar ryzyka – Wynagrodzenia
    temat – Prawidłowośc ustalania wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych powiatu.

    #3319
    ewamich20
    Uczestnik

    To jest bardzo dobry pomysł.

    może byśmy spróbowali nawiązać współpracę i nawet realizować w tym samym czasie podobne audyty-
    agniechar61 czy w swoim poście zapisałaś propozycje czy może są to Twoje zadania na ten rok.
    Też jestem ze starostwa i w planie przewidziałam prawidłowość ustalania wynagrodzeń w szkołach.
    Chcialabym to zadanie już rozpocząć ale czekam na odpowiedź z MF – czy mamy prowadzić audyty tylko w urzędzie.

    #3322
    jacek3
    Uczestnik

    Ja niestety jestem z gminy – nie z powiatu, więc tego typu współpraca chyba nie wyjdzie, ale cieszę się że pomysł się Wam podoba.
    Kilka moich pomysłów – dla pracowników Urzędów Gmin:

    obszar ryzyka – Dochody
    temat1 : Ocena poprawności postępowania przy ustalaniu wysokości zobowiązania podatkowego
    temat2: Ocena księgowej ewidencji podatków i opłat lokalnych

    obszar ryzyka – Gospodarka kasowa
    temat: ocena funkcjonowania kasy oraz dokumentowania operacji kasowych

    obszar ryzyka – rachunkowość(gospodarka materiałowa)
    team: Inwentaryzacji

    #3323
    dorotab
    Uczestnik

    fajna propozycja.
    w tym roku realizuję:
    obszar ryzyka – ochrona danych osobowych
    temat „Analiza i ocena przestrzegania procedur zabezpieczania danych osobowych”,
    obszar ryzyka: promocja i ochrona zdrowia
    temat ” nadzór nad placówkami opieki zdrowotnej oraz realizacja programów ochrony zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”
    or „wspieranie osób niepełnosprawnych
    t: „Analiza i ocena pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym”,
    or: działalność socjalna,
    t:”analiza i ocena gospodarki środkami ZFŚS”

    #3324
    meg
    Uczestnik

    Witam! (bardzo dobry pomysł!)

    1.Obszar ryzyka- System informatyczny
    Temat zadania – Ochrona danych
    2. Obszar ryzyka- Usługi w zakresie
    mieszkalnictwa
    Temat zadania – Przydział, wynajem i
    zamiana lokali mieszkalnych
    3. Obszar ryzyka – Usługi w zakresie urbanistyki
    Temat zadania – Wydawanie decyzji z zakresu
    urbanistyki

    Pozdrawiam 😀

    #3325
    gabi
    Uczestnik

    Witam!
    Bardzo dobry pomysł tym bardziej, że wiele obszarów i zadań jest wspólnych dla wszystkich jednostek bez względu na ich rodzaj.
    Ja proponuję dla beneficjentów końcowych następujący obszar: zadania współfinansowane ze środków UE
    a w nim zadania:
    1. proces przygotowania zadań do realizacji przy udziale środków UE
    2. realizacja zadań współfinansowanych ze środków UE (ze szczególnym uwzględnieniem wymogów umów o dofinansowanie)
    Pozdrawiam

    #3326
    izmi
    Uczestnik

    Witam 🙂
    co prawda mnie to nie dotyczy, ale proponuję Wam także temacik „Poprawność przyznawania dodatków mieszkaniowych” – skądinąd wiem, że w tym zakresie jest bardzo ciekawie 😉 :mrgreen:
    pozdrowienia

    #3327
    admin
    Opiekun forum

    Bardzo dobry, pomysl i zgodny z narzedziem, ktore wlasnie przygotowalismy i mielismy uruchomic od przyszlego tygodnia, ale w zwiazku z duzym zainteresowaniem uruchamiamy dzisiaj

    W gornym menu znajdziecie „Obszary audytu i ryzyka” i tam mozecie dopisywac swoje propozycje.

    P.S.
    Wszystkie osoby, ktore w tym forum wpisaly juz swoje propozycje, prosze o wpisanie ich takze do naszej tabeli Obszary audytu i ryzyka.

    Admin

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.