sobota, 20 kwietnia, 2024

Miejsca parkingowe

Home Forum Sektory Samorządy Miejsca parkingowe

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Autor
    Wpisy
  • #13427
    meg
    Uczestnik

    Witam

    Mam taki dylemat i potrzebuję Waszych opinii a mianowice: Prezydent wystosował pismo do osób sporządzających projekty decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego, w którym ustala zasady jakimi należy się kierować przy sporzadzaniu projektów decyzji a konkretnie dot. zapewnienia miejsc parkingowych wg wskazanych przez niego wskaźników np. zabudowa mieszkaniowa 1 miejsce parkingowe, biura 10 miejsc parkingowych, usługi gastronomii 35 miejsc itd. Chodzi o to czy takie pismo ma charakter dokumetu (wg mnie nie ma ), czy nie powinno być sporzadzone w formie zarządzenia. Wg mnie zachodzi obawa przydziału tych miejsc uznaniowo.Jak Wy myślicie? Wiem , że są juz prawie Święta ale jakby ktoś mi zechciał pomóc. Sprawa dośc PILNA. Czekam na wasze opinie.

    Pozdrawiam 😀

    #13431
    romb
    Uczestnik

    Witam,
    według mnie te sprawy powinna regulować obowiązująca uchwała w sprawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, chyba że nie ma takiej uchwały. Moim zdaniem nie jest istotne, czy takie wytyczne zostały wydane w formie polecenia, czy w formie zarządzenia. Decyzje są wydawane na ogół w imieniu prezydenta i z jego upoważnienia.
    Pozdrawiam.

    #13432
    megul
    Uczestnik

    Jeśli nie ma wyraznego określenia w planie przestrzennego zagospodarowania gminy,organ (Prezydent ) lub np.Wydzial Komunikacji czy Architerktury powinien wydac w formie decyzji adminstracyjnej.Pismo jak piszesz meg rozumiem ,ze nie jest decyzją? prawo lokalne..
    pozdrawiam
    megul

    #13433
    meg
    Uczestnik

    Nie bardzo rozumiem, wytyczne jakimi należy się kierowac przy sporządzaniu projektu decyzji, organ powinien wydać w postaci decyzji administracyjnej 😯

    #13434
    megul
    Uczestnik

    Z postu nie wynikalo,ze Prezydent wydal Wytyczne,podane bylo pismo.A jak wytyczne ? to żaden przepis stanowiący prawo.Podalem w swoim poscie sytuację ,kiedy wystepuje określony podmiot gospodarczy opracowujacy projekty decyzji.Postaram jeszcze dzisiaj zasięgnąc opinii speców z zakresu prawa budowlanego oraz firmy trudniącej się ta działką.Ale chyba bez decyzji organu stanowiącego prawo w gminie,chyba sie nie obejdzie.
    megul

    #13435
    meg
    Uczestnik

    [QUOTE BY= megul] Z postu nie wynikalo,ze Prezydent wydal Wytyczne,podane bylo pismo.A jak wytyczne ? to żaden przepis stanowiący prawo.Podalem w swoim poscie sytuację ,kiedy wystepuje określony podmiot gospodarczy opracowujacy projekty decyzji.Postaram jeszcze dzisiaj zasięgnąc opinii speców z zakresu prawa budowlanego oraz firmy trudniącej się ta działką.Ale chyba bez decyzji organu stanowiącego prawo w gminie,chyba sie nie obejdzie.
    megul[/QUOTE]

    Chyba się nie rozumiemy. Po pierwsze w poście pierwszym napisałam , że Prezydent ustalił zasady , którymi należy sie kierować przy sporządzaniu projektu decyzji ustalajacych miejsca parkingowe. Nie wiem o jakiej decyzji organu wogóle Ty mówisz. Jak mozna wydać w formie decyzji administracyjnej zasady ustalające miejsca parkingowe 😯 , Przecież taka decyzja nie zawiera elementów decyzji , gdzie podstawa prawna i szereg innych rzeczy. Na ustalanie miejsc parkingowych nie ma żadnych przepisów.

    Po przeanalizowaniu sadzę, że Romb ma rację, Jest to decyzja Prezydenta i z jego upoważnienia i w jego imieniu jest wydawana decyzja administracyjna. Z jedej strony dobrze, że jest pismo z wytycznymi ile miejsc parkingowych projektanci maja brać pod uwagę, bo w zasadzie mogło by to byc przy każdej decyzji inaczej. Sądziłam tylko, że lepiej by to wyglądało jesli takie wytyczne byłyby w formie zarządzenia bądź uchwały.
    Zastanawiam się tylko jak to jest przy obiektach wielkopowierzchniowych, czy w tej kwestii nie ma przepisu ale to jestv do sprawdzenia.

    Pozdrawiam

    #13436
    megul
    Uczestnik

    Na podstawie info jakie uzyskałem od kompetentnych ludzi, mam wątplowosc : jaka jest podstawa prawna ustalenia zasad przez Prezydenta ,jakimi maja sie kierowac osoby sporządzające projekty decyzji zapewnienia miejsc parkingowych?Czy ma delegację wynikająca z Uchwały Rady Gminy ktora zatwierdza takowy plan przestrzenego zagospodarowania? I czy jest zgodne z ustawa w tym zakresie ?
    Zdaniem moich informatorów, wystosowanie takiego pisma ustalajace zasady nie rodzi żadnych skutków prawnych, jesli Przezydent nie ma konkretnego umocowania prawnego w zakresie planu przestrzennego zagospodarownia.
    Masz rację co do charakteru pisma ktory zostal wystosowane, a dokumentem nie jest ..
    Pozdrawiam
    megul

    #13437
    meg
    Uczestnik

    To może inaczej.
    Czy wogóle taki dokumet jest potrzebny, z czego to wynika, proszę podać podstawę prawną, z której wynika, że nalezy okreslić tak , czy inaczej miejsca parkingowe?
    Prezydent ma wszelkie uprawnienia wynikające z uchwały Rady Miasta. A w uchwale nie ma zapisu dot. miejsc parkingowych.

    pozdr

    #13438
    megul
    Uczestnik

    [QUOTE BY= meg] To może inaczej.
    Czy wogóle taki dokumet jest potrzebny, z czego to wynika, proszę podać podstawę prawną, z której wynika, że nalezy okreslić tak , czy inaczej miejsca parkingowe?
    Prezydent ma wszelkie uprawnienia wynikające z uchwały Rady Miasta. A w uchwale nie ma zapisu dot. miejsc parkingowych.

    pozdr[/QUOTE]
    Meg,czy w takim razie czy Prezydent ma prawo dokonywac zmian,korekt w planie przestrzennego zagospodrowania? 😯
    Wyrazam tylko swoja opinię w opraciu o info od fachowców.Z ustawy nie wynika ,ile ma byc miejsc parkingowych ,bo to bylo by nieracjonalne.Temat jest duzym dylematem a potrzeba jest traktowania wszystkich podmiotow jako równych.Stad napewno zasady sa potrzebne w takim zakresie jak miejsca parkingowe.Zdaniem moich znajomych jest istotne czy organ zatwierdzajacy plan przestrz.zagosp. udzielił delegacji Prezydentowi lub winien ustanowic w tej kwestii zasady.To opinia,wydana w dobrej wierze. problem poruszony przez Meg jest ważny.
    pozdr

    #13439
    meg
    Uczestnik

    Tylko, że decyzje o warunakch zabudowy wydaje sie tam, gdzie nie ma ustanowionego planu zagospodarowania miejscowego, a jeśli by był to byłyby te rzeczy zawarte w uchwale i to sie rozchodzi. Jak jest plan to nie sa potrzebne decyzje o warunkach zabudowy.

    Pozdrawiam

    #13440
    megul
    Uczestnik

    Zgoda ,ale wezmy taki przypadek z zycia.Prezydent Miasta X wydał pismem „Zasady”o jakich piszesz Meg.Osoby ktore sporzadzają projekty decyzji zapewnieniają miejsc parkingowych tak jak piszesz.I wychodzi tak,ze firma y ktora ma postawic np.pawilon usług audytowych ma zapewnic 10 miejsc.A terenu wygranego poprzez przetarg jest tyle( cena gruntu!!) nie wystarcza na 10 miejsc.Potrzeba spoleczna powstania takiego pawilonu jest spolecznie użyteczną..I co ? inwestor zaczyna miec problemy,urzednik ma wytyczne Prezydenta,projektant ma normy wynikajace z prawa budowlanego..I tak sobie można wyobrazic jak bedzie takich sytuacji nascie..I zaczna sie konflity,skargi ..Ale to jest tylko, gdyby.Sadzę ,ze temat poruszony przez Ciebie wart jest drązenia.
    Idą święta,święta pojednania,rodzinne..
    Zycząc Ci Meg powodzenia ma forum i w pracy,pozdrawiam .Już za kilka dni inny ,przyjazny kraj przygarnie kolejne osoby z Polski..
    Do widzenia,
    megul

    #13443
    meg
    Uczestnik

    Dziekuję za dyskusję , pozdrawiam i życzę, Zdrowych, Radosnych Świąt Bozego Narodzenia, spedzonych w miłej, rodzinnej atmosferze.
    No i śniegu , chociaż trochę… POZDRAWIAM

    Meg

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.