piątek, 3 lutego, 2023

miszaw

Home Forum MF i GIAW MF i GIAW miszaw

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #2653
  miszaw
  Uczestnik

  Na forum nikt nie poruszył natomiast kwestii dotyczącej tego, gdzie prowadzi się aw. Zgodnie z art 49 ust 5 nowej ustawy aw prowadzi się w „urzędzie”. Czy to oznacza że w jednostkach budżetowych i zakładach budżetowych już się nie prowadzi aw ❓
  Może ma ktoś jakieś oficjalne stanowisko MF lub GIAW.
  Pozdrawiam 🙂

  #2655
  meg
  Uczestnik

  Odpowiedź na twoje pytanie znajdziesz na stronie MF zakładka Koordynacja…. najczęściej zadawane pytania.

  Pozdrawiam 😀

  #2657
  dorotab
  Uczestnik

  cześć. z oficjalnym stanowiskiem niestety nie spotkałam się, ale problem ten był poruszany na spotkaniu z Panem Kubikiem z okazji wręczenia certyfikatów ukończenia szkolenia Pfare w lipcu w Otwocku. Zgodnie z tym co powiedział, zapis ten nie zmienia ani sposobu ani też miejsca prowadzenia audytu. Ma jedynie podkreślić, że w przypadku przekroczenia przez Urząd progu kwotowego dla prowadzenia audytu w Urzędzie ma byc zatrudniony audytor. Tak więc według Pana Kubika w przypadku powiatu, gdzie mam przyjemność pracować, byłby audytor zatrudniony w Starostwie i audytor zatrudniony w jednostce samorządu terytorialnego /powiat/. Natomiast tak jak do tej pory audyt prowadzi się wszędzie tam, gdzie próg kwotowy został przekroczony. Niestety, Pan Kubik nie potrafił wskazać rozwiązania organizacyjnego tego faktu, czyli odnalalezienia się obu audytorów w strukturze organizacyjnej Starostwa. W każdym razie stwierdził, iż do zapisu, że audyt przeprowadza się w Urzędzie będą stosowne interpretacje. Jak widać nie jest on oczywisty dla samych pomysłodawców.

  #2658
  miszaw
  Uczestnik

  Meg na stronie MF jest odpowiedź dotycząca przeprowadzania aw w jednostkach podległych przez audytora zatrudnionego w jednostce organizacyjnej samorządu terytorialnego, ale ta odpowiedź opiera się na „starej” uofp, gdzie nie było zapisu mówiącego o prowadzemiu aw w „urzędzie danej jst” jeżeli budżet przekroczy kwotę określoną przez MF w rozporządzeniu (art. 49 ust. 5). Budżet obejmuje plany finansowe wszystkich jednostek, a wtym ustępie wspomina się tylko o urzędzie i stąd moje pytanie.
  Pozdrawiam 😀

  #2659
  meg
  Uczestnik

  Masz rację ta interpretacja MF dot. starej ustawy. Zagalopowałam się. Ale nowa ma obowiązywać od 01 01.2006r. , to może coś sie do tego czasu wyjaśni.
  Słuchajcie , a czy teraz wg nowej ustawy jednostki samorządu terytorialnego będą przesyłać do GIAW plany audytu i sprawozdania z wykonania planu ?

  #2660
  meg
  Uczestnik

  Czy termin obowiązywania nowej u.o.f.p jest juz pewny tj. 01 styczen 2006r.? Czy ktoś coś wie na ten temat?

  #2661
  dorotab
  Uczestnik

  nowa ustawa nie przewiduje niestety przesyłania przez jednostki samorządu terytorialnego planu audytu i sprawozdania z audytu do GIAW. Funkcję kontrolną i koordynującą będzie miał kierownik jednostki.

  #2662
  dorotab
  Uczestnik

  z ostatnich iprzeczytanych nformacji wynika, iż nie zostały jeszcze rozpatrzone przez Trybunał wątpliwości pana prezydenta co do niektórych zapisów ustawy dotyczących audytu. tak więc termin rozpoczęcia jej obowiązywania pozostaje otwarty.

  #2664
  dota
  Uczestnik

  Trybunał ma rozpatrzyć ustawę o fp 8.11. br (wg wykazu spraw na wokandzie). Po tym terminie sprawa może sie wyjaśni 😀

  #2668
  adela
  Uczestnik

  O ile sobie przypominam, to zastrzeżenie Prezydenta dotyczyło tylko wąskie go zakresu ustawy, mianowicie sprawy audytu w wymiarze sprawiedliwości. Orzeczenie Trybunału bedzie dotyczyło tylko tych uregulowań, a nie całej ustawy. Wejdzie ona w życie od 1 stycznia, bo sporne zapisy nie wpływają na sens uregulowań całych finansów publicznych i sporne zagadnienia w przypadku negatywnych rozstrzygnięć można chyba wyłączyć, lub zawiesić do ponownego ich ustalenia.
  Pozdrawiam

  #2670
  meg
  Uczestnik

  Adela ma racje. Trybunał rozpozna wniosek w zakresie dotyczacym Sądu Najwyższego, Trybunłu Konstytucyjnego oraz sądownictwa powszechnego i administracyjnego.
  I jeśli niezgodność dotyczy tylko niektórych przepisów ustawy a Trybunał nie orzeknie, że są one „nierozerwalnie związane” z całą ustawą, to Prezydent ma do wyboru: albo podpisać ustawę z pominięciem przepisów uznanych za niezgodne, albo też zwrócić ustawę Sejmowi w celu usuniecia niezgodności.

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.