sobota, 24 lipca, 2021

nabycie przez gminę gruntów

Home Forum Sektory Samorządy nabycie przez gminę gruntów

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #19127
  ceem
  Uczestnik

  Witam
  Proszę o rozwianie moich wątpliwości dotyczących nabycia przez jedną gminę gruntów znajdujących się na terenie innej gminy. Czy w świetle polskiego prawa takie działanie jest dozwolone?

  #19129
  123456
  Uczestnik

  Witam , bardzo ciekawe pytanie . Wprawdzie w nigdzie w przepisach nie spotkałam się w zapisem o radykalnym zakazie takich praktyk. Ale moim zdaniem , jest to przedmiot dyskusji i opinii prawnych. Uważam , że taki biznes ma jakieś określony cel. Może chodzi o jakieś wspólne działania inwestycyjne z tamtą gminą , która jest w posiadaniu owego gruntu. Jeśli jest to tego typu sytuacja , to uważam , że w pierwszej kolejności powinno być zawarte jakieś porozumienie między gminami , i określony plan działania. Te dokumenty winny być najpierw zatwierdzone , a potem przyjęte przez Rady tych gmin , a nastepnie dalsze działania. Oczywiście uchwała Rady wyrażająca zezwolenie na nabycie gruntu …itd.
  Ale to hipoteza w przypadku wspólnego działania , natomiast jeśli jest inny cel , to oczywiście nie wypowiadam sie bo nie znam szczegółów takiego działania

  #19130
  ceem
  Uczestnik

  Dokładnie chodzi o to, że gmina w której pracuję zakupi od mieszkańca sąsiedniej gminy zalesioną działkę położoną na terenie tej gminy, która to działka w żaden sposób nie graniczy z obszarem mojej gminy.
  Dotychczas ukazało sie jedynie zarządzenie wójta dotyczące przedmiotowej sprawy jednak nie zawiera ono uzasadnienia – w jakim celu zakupiono tę działkę.

  #19131
  terka
  Uczestnik

  Co do zasady, wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy.
  W tym przypadku należałoby ustalić, w jakim celu nabyte zostały/zostaną te grunty. Bo moze ich zakup jest jednak celowy i zasadny?
  To, że działka nie graniczy z terenem waszej gminy nie ma znaczenia (moim zdaniem).

  #19143
  123456
  Uczestnik

  Witam ponownie . Piszesz , że wójt wydał zarządzenie w sprawie sprzedaży . Takie zarządzenie nie ma mocy prawnej , jeżeli wcześniej nie wyraziła zgody na ten zakup rada gminy. Bowiem na podstawie ustawy o samorządzie gminnym ( nie paniętam art. i nie mam czasu szukać ) w sprawie zbycia/nabycia nieruchomości organem decyzyjnym jest wyłacznie Rada Gminy. Nie wiem jak jest z aktem notarialnym , czy notariusz zawarł akt na podstawie zarządzenia wójta – raczej niemożliwe. Bo prawomocne zbycie / nabycie nieruchomości odbywa sie wyłącznie w drodze przeniesienia własności aktem notarialnym – to już KC – szukaj w rozdziale umowy. Wiec sprawdź dokładnie podstawy prawne nabycia tego gruntu/nieruchomości . Bo z tego co piszesz kwalifikuje się do obalenia ta transakcja.

  #19145
  123456
  Uczestnik

  Ponadto . jeżeli opisana przez ciebie transakcja ma taki wymiar . To sprawa jest śmierdzącabardzo . kwalifikuje się do Prokuratora , o dyscyplinie finansów nie wspomnę . Życzę odwagi i haryzmy w działaniu
  Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę 😆

  #19146
  ceem
  Uczestnik

  Uzyskałem już informację od wydającego zarządzenie.
  Zarządzenie zostało wydane na podstawie ustawy o samorządzie gminnym oraz uchwały rady o zasadach nabywania nieruchomości na rzecz mienia gminy.
  Jest to grunt zalesiony zakupiony w związku z przeznaczeniem części zalesionego gruntu leżącego na terenie mojej gminy na cel publiczny. W związku z brakiem odpowiednich gruntów zalesionych na terenie mojej gminy postanowiono zakupić ją poza gminą a następnie przekazać ją Lasom Państwowym jako rekompensatę. W ten sposób bilans wielkości powierzchni gruntów zalesionych w Lasach Państwowych wyjdzie na zero, a gmina będzie mogła zrealizować inwestycję. Bilans płatniczy tej transakcji raczej wychodzi na niekorzyść mojej gminy ale cel publiczny zostanie osiągnięty.
  Pozdrawiam

  #19172
  123456
  Uczestnik

  Czyli problemu nie ma. W ustawodawstwie raczej nie na zapisu o bezwzględnym zakazie zakupu nieruchomości/ gruntów poza obszarem gminy . Więc jeżeli wszystko prawnie przeprowadzone, cele osiągnięte to wydaje się że wszystko ok. No nie zawsze z transakcji uzyskuje sie wartość dodaną , jeżeli cele i potrzeby wspólnoty samorządowej wymagają określonych nakładów to samorządy po to są aby takie zadania wypełniać / oczywiscie zgodnie z przepisami.
  Pozdrawiam , życzę Wesołych Świat

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.