wtorek, 26 stycznia, 2021

nadgodziny

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #9082
  agniechar61
  Uczestnik

  kiedy może nastąpić zamiana na dzień wolny godzin nadliczbowych czy tylko w okresie rozliczeniowym?

  #9084
  miszaw
  Uczestnik

  Witam
  KP dopuszcza możliwość udzielenia wolnego za nadgodziny w okresie późniejszym tylko wówczas, gdy pracownik na piśmie wystąpi o udzielenie wolnego z określeniem terminu. W tym wypadku pracodawca udziela wolnego w stosunku 1:1.
  Art. 151(2) § 1 Kodeksu Pracy.
  Także – Wojciechowski Piotr,
  Praca i Zabezpieczenie Społeczne 2004/12/35
  wyjaśnienia Numer publikacji : 45823
  Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy
  „Jeśli pracodawca zamierza udzielić czasu wolnego na wniosek pracownika – powinien uzyskać oświadczenie pracownika z określeniem terminu, w jakim pracownik wykorzysta czas wolny. Tylko w tym przypadku dopuszczalne jest udzielenie czasu wolnego w następnym okresie rozliczeniowym. W miesiącu, w którym pracodawca udziela czasu wolnego na wniosek pracownika, wypłaca mu wynagrodzenie określone w umowie o pracę, nie zmniejszając tego wynagrodzenia”.
  Michał

  #9086
  agniechar61
  Uczestnik

  dzięki za wyjaśnienia. A jesli mógłbyś mi jeszcze odpowiedzieć czy pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy w tym nadgodzin w całym roku? Pozdrawiam Aga

  #9088
  dzw1k
  Uczestnik

  Cześć…
  Proponuję zwrócić uwagę na to, że czas pracy niektórych „grup zawodowych” jest regulowany przepisami szczególnymi – np. ustawa o służbie cywilnej czy ustawa o pracownikach urzędów państwowych, co ma także wpływ na godziny nadliczbowe / czas pracy poza normalnymi godzinami pracy oraz uprawnienia, co do ich odbioru.

  #9099
  tamara
  Uczestnik

  Witam,
  Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest konieczne. Zwróć uwagę na art. 94 pkt 9a) oraz art.298.1 Kp i rozporządzenie Dz.U.96.62.286 (par.8)
  Pozdrawiam 🙂

  #9107
  fliper
  Uczestnik

  co do zasady ewidencjonowania czasu pracy i wynikających z tego nadgodzin to pomimo szeregu szczegółowych uregulowań to wszystkie instytucje muszą prowadzić takie ewidecnje indywidualnie dla każdego pracownika.
  pzdr 😆

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.