środa, 23 września, 2020

nadgodziny

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #9082
    agniechar61
    Uczestnik

    kiedy może nastąpić zamiana na dzień wolny godzin nadliczbowych czy tylko w okresie rozliczeniowym?

    #9084
    miszaw
    Uczestnik

    Witam
    KP dopuszcza możliwość udzielenia wolnego za nadgodziny w okresie późniejszym tylko wówczas, gdy pracownik na piśmie wystąpi o udzielenie wolnego z określeniem terminu. W tym wypadku pracodawca udziela wolnego w stosunku 1:1.
    Art. 151(2) § 1 Kodeksu Pracy.
    Także – Wojciechowski Piotr,
    Praca i Zabezpieczenie Społeczne 2004/12/35
    wyjaśnienia Numer publikacji : 45823
    Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy
    „Jeśli pracodawca zamierza udzielić czasu wolnego na wniosek pracownika – powinien uzyskać oświadczenie pracownika z określeniem terminu, w jakim pracownik wykorzysta czas wolny. Tylko w tym przypadku dopuszczalne jest udzielenie czasu wolnego w następnym okresie rozliczeniowym. W miesiącu, w którym pracodawca udziela czasu wolnego na wniosek pracownika, wypłaca mu wynagrodzenie określone w umowie o pracę, nie zmniejszając tego wynagrodzenia”.
    Michał

    #9086
    agniechar61
    Uczestnik

    dzięki za wyjaśnienia. A jesli mógłbyś mi jeszcze odpowiedzieć czy pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy w tym nadgodzin w całym roku? Pozdrawiam Aga

    #9088
    dzw1k
    Uczestnik

    Cześć…
    Proponuję zwrócić uwagę na to, że czas pracy niektórych „grup zawodowych” jest regulowany przepisami szczególnymi – np. ustawa o służbie cywilnej czy ustawa o pracownikach urzędów państwowych, co ma także wpływ na godziny nadliczbowe / czas pracy poza normalnymi godzinami pracy oraz uprawnienia, co do ich odbioru.

    #9099
    tamara
    Uczestnik

    Witam,
    Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest konieczne. Zwróć uwagę na art. 94 pkt 9a) oraz art.298.1 Kp i rozporządzenie Dz.U.96.62.286 (par.8)
    Pozdrawiam 🙂

    #9107
    fliper
    Uczestnik

    co do zasady ewidencjonowania czasu pracy i wynikających z tego nadgodzin to pomimo szeregu szczegółowych uregulowań to wszystkie instytucje muszą prowadzić takie ewidecnje indywidualnie dla każdego pracownika.
    pzdr 😆

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.