piątek, 29 marca, 2024

najpierw audyt teraz kontrola finansowa

Home Forum Sektory Samorządy najpierw audyt teraz kontrola finansowa

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
  • Autor
    Wpisy
  • #8077
    szymonek123
    Uczestnik

    art.46 uchylony
    kontrolerzy finansowi a nawet i wewnętrzni na bruk

    co za kraj?

    #8080
    groszek
    Uczestnik

    Nie zmienili zapisu dotyczącego kontroli 5% w samorządach przez Zarząd Samorządu. Myślę, że może jednak nie wprowadzą likwidacji kontroli

    #8091
    cps
    Uczestnik

    To Swiadczy tylko o poziomie legislacji w MF.Zlikwidują sie nie bój

    #8093
    jacek1410
    Uczestnik

    Chyba trochę przesadziłeś z tym brukiem. Może będzie zmniejszona ilość etatów ale nie dotyczy to wszystkich jednostek. Ja jestem kontrolerem wewnętrznym w jednostce nadzorowanej przez ministerstwo i nie wydaje mi sie aby uchylenie art. 46 uofp coś zmieniało w moim przypadku.

    #8097
    kikcloud
    Uczestnik

    Widzę, że tu trzeba „polecieć” przykładem z E.J. Saundersa. Brzmi to mniej więcej tak:
    „Popatrzmy na następujące procenty: 2%; 28%; 34% i 36 %. Są to procenty wykrywalności oszustw przez różne systemy kontroli. 2% to instytucjonalna kontrola wewnętrzna, 28% to mechanizmy kontroli wewnętrznej, 34% to czynności samokontroli związane też z mechanizmami kontroli, a 36% to przypadek, donos i kontrole zewnętrzne. Inaczej mówiąc, aż 62% oszustw wykrywa sam system kontroli wewnętrznej.” Wnioski są Wasze. 🙂

    #8103
    szymonek123
    Uczestnik

    [QUOTE BY= jacek1410] Chyba trochę przesadziłeś z tym brukiem. Może będzie zmniejszona ilość etatów ale nie dotyczy to wszystkich jednostek. Ja jestem kontrolerem wewnętrznym w jednostce nadzorowanej przez ministerstwo i nie wydaje mi sie aby uchylenie art. 46 uofp coś zmieniało w moim przypadku.[/QUOTE]

    każda jednostka jest przez kogoś nadzorowana,a skoro jesteś kontrolerem wewn.w jsfp to zapewne też musicie kogoś nadzorować
    więc z pkt widzenia art.46 i jegoi uchylenia to- mam rozumieć jest pan nie potrzebny?

    czy nie ma się czym martwić? egzamin audytorki zlikwidowali do tego uchylić art. 46 i co?
    mam szukać pracy w księgowości gdzie nie ma etatu?
    a rodzina ..?

    #8105
    kacha
    Uczestnik

    Zgadzam się z Jackiem, nie przesadzajmy, kontrola była, jest i będzie. A przepis o 5% był akurat nie zbyt udany. Naprawdę w niewielu jednostkach wykonywany był prawidłowo, więc jego likwidacja nie jest taka zła.

    #8106
    szymonek123
    Uczestnik

    no ale jak to się ma do samorządów? gmin, powiatów…

    #8107
    kacha
    Uczestnik

    Cofnijmy się do momentu, kiedy nie było przepisu o 5%. Kontrola wewnętrzna istniała i miała sporo pracy, zarówno w swoich jednostkach, jak i podległych organizacyjnie.

    #8108
    Anonim
    Nieaktywny

    Witam
    U mnie w jednostce (powiat) podstawą działąnia komórki kontroli wewnętrznej był właśnie uchylony art. 46. Jeżeli uchwalą zmianę w takim kształcie to na jakiej podstawie ma działać ta komórka?

    #8109
    kacha
    Uczestnik

    a art. 47? Kontrola finansowa obejmuje swoim zakresem całą działalność jednostki.

    #8110
    jacek1410
    Uczestnik

    Pracuję w swojej jednostnce pare lat i co? Mieliśmy jedną kontrolę z ministerstwa. W samorządach czy „budżecie” przez likwidację 5%kontrolerzy finansowi mogą mieć trochę problemu, ale kontrolerzy wewnętrzni szczególnie w pozostałych jsfp raczej mogą czuć się bezpiecznie. Szkoła wyższa, szpital itd. nie są dla nikogo jednostką nadrzędną lub nadzorującą a zawsze coś się znajdzie do kontrolowania. Kontrola wewnętrzna to nie tylko kontrola finansowa i myślę w samorządach też jest tyle innych obszarów działalności które muszą/powinny być kontrolowane.

    #8111
    szymonek123
    Uczestnik

    art.46 mówi o kontroli nadzorowanych jednostek
    a art.47 o kontroli finansowej którą musi być prowadzona w jsfp
    kierownik jsfp ma opracowane procedury kontroli i nie musi mieć stanowiska kontrolera…sam kontroluje, potem upoważnione osoby

    ja cały czas mówię o stanowiskach kontrolerów, którzy mieli za zadanie kontrolę 5 % wydatków jednostek podległych i nadzorowanych
    nie chodzi o pracowników NIK, RIO bo mają do tego inne przepisy wewnętrzne

    #8113
    kacha
    Uczestnik

    Moze się nie rozumiemy, ale to są te same osoby, które wykonywały kontrolę wcześniej, a 5% było dodatkowym obowiązkiem, z którego musieli się wywiązać.

    #8114
    jacek1410
    Uczestnik

    Iainy. Wykreślić z regulaminu organizacyjnego podstawę prawną. Podstawą będzie wtedy sam regulamin. Przecież większość stanowisk pracy nie ma podstawy w ustawach czy statutach. Kontroler to nie audytor, nie jest nizależny, działa pod dyktando kierownika jednostki (nie mam na myśli preparowania wyników kontroli). Oczywiście tam gdzie nie będzie narzucony obowiązek utorzenia określonego stanowiska lub działu organizacyjnego może być problem.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.