czwartek, 28 marca, 2024

naruszenie dyscypliny fin.publ.

Home Forum Sektory Samorządy naruszenie dyscypliny fin.publ.

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Autor
    Wpisy
  • #10894
    mk7
    Uczestnik

    Witam. Potrzebuję pomocy. W czasie kontroli w jednej z naszych jednostek stwierdzono, że zostały zapłacone odsetki karne za przekroczenie terminów płatności – do ZUS ok 60,- zł odsetek i za trwały zarząd ok. 120 zł odsetek. Czy zgodnie z ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny fin. publ. Prezydent ma obowiązek zawiadomiś komisję orzekającą, czy ze względu na to że to jest mała kwota nie musi. Bardzo proszę o Wasze podpowiedzi. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

    #10898
    k-asiek
    Uczestnik

    Witaj, Rzeczywiście naruszenie dotyczy małych kwot. Spotkałam się z takim postępowaniem (w duzej jedostce) audytor do sprawzdania dolącza wypełniony druk zgłoszenia do rzecznika dyscypliny. A kierownik sam decyduje czy to zgłosić, czy nie. Jeśli chodzi ci o stronę prawną, dla ustawy nie ma znaczenia jakiej kwoty dotyczy naruszenie. Jesli znikome znaczenie dla jednostki, rzeczni po prostu umarza postępowanie i tyle. Proponuję ci (jeśli jesteś audytorem) abyś zrobiła tak jak przytoczyłam na początku. Bedziesz w porządku, a ostateczną decyzję niech podejmuje szef. Pozdrawiam.

    #10899
    nickkita
    Uczestnik

    Musi zawiadamiać a nawet ma taki obowiązek. Przygotuj zawiadomienie do podpisu i tyle. Jeśli tego nie zrobi w momencie kiedy wykryje to powiedzmy RIO będzie tak samo odpowiadał jak ten co naruszył dyscyplinę.

    #10901
    ankaw
    Uczestnik

    Naruszenie dyscypliny finansów publ. występuje nawet wówczas, gdy to będzie bardzo niska kwota odsetek. Jednostka jest jednak usprawiedliwiona tylko w sytuacji, gdy z nie swojej winy poniosła koszty odsetek – w danym momencie nie posiadała środków finansowych na terminową regulację zobowiązań. W innym przypadku – np. z winy pracownika przeoczono termin płatności – to należy to zgłosić. Pozdrawiam

    #10904
    misio
    Uczestnik

    a moim zdaniem nie ma sankcji za niezawiadomienie o naruszeniu dyscypliny, więc bez szaleństw:smile:

    #10906
    k-asiek
    Uczestnik

    Misio, No i po to niech załączy wypełniony wniosek, a szef sam zdecyduje czy zgłosić czy nie

    #10909
    meg
    Uczestnik

    [QUOTE BY= k-asiek] Witaj, Rzeczywiście naruszenie dotyczy małych kwot. Spotkałam się z takim postępowaniem (w duzej jedostce) audytor do sprawzdania dolącza wypełniony druk zgłoszenia do rzecznika dyscypliny. A kierownik sam decyduje czy to zgłosić, czy nie. Jeśli chodzi ci o stronę prawną, dla ustawy nie ma znaczenia jakiej kwoty dotyczy naruszenie. Jesli znikome znaczenie dla jednostki, rzeczni po prostu umarza postępowanie i tyle. Proponuję ci (jeśli
    jesteś audytorem) abyś zrobiła tak jak
    przytoczyłam na początku. Bedziesz w porządku,
    a ostateczną decyzję niech podejmuje szef.
    Pozdrawiam.[/QUOTE]

    Jesli dla ustawy nie ma znaczenia jakiej kwoty dotyczy naruszenie to co w takim razie robi w ustawie art.26 😯

    #10915
    mk7
    Uczestnik

    dziękuję za pomoc. i chcę sie podzielić odpowiedzią z RIO bo dzisiaj do nich dzwoniłam. uzyskałam odpowiedź z RIO że przy małych kwotach nie trzeba zawiadamiać rzecznika bo szkoda na to czasu naszego i rzecznika oraz papieru. Oni też przy małych kwotach nie zawaiadamiają. Myślę że to ma sens. Pozdrawiam. 😉

    #10919
    nickkita
    Uczestnik

    to chyba zależy jakie RIO bo ja dzwoniłam i kazali bez względu na kwotę

    #10921
    Anonim
    Nieaktywny

    Witam
    Moim zdaniem informować RIO należy nawet o najmniejszych kwotach, ponieważ każdy kij ma dwa końce. Przede wszystkim kto ma decydować jaka kwota jest niewielka?. To pojęcie dość względne. W tej konkretnej sprawie RIO odpowiedziało telefonicznie, że nie trzeba zawiadamiać rzecznika. Ale czy osoba, która uzyskała taką informację ma to na piśmie. Przecież w RIO też ludzie się zmieniają i to co dzisiaj uchodzi za małe naruszenie, jutro może być już traktowane inaczej. Poza tym w razie kontroli, audytor, który zaniecha powiadomienia kierownika o takim naruszeniu naraża się na różne zarzuty, zarówno ze strony kontrolujących, jak i kierownika, który może mieć do niego pretensje.
    Nie wiem co Wy na to, ale ja złożyłabym wniosek do kierownika, albo chociaż go poinformowała o takiej sytuacji. Wszelkie dalsze decyzje i tak należą do niego, a audytor będzie miał papier, że taką informację przekazał.

    Pozdrawiam

    #10931
    nickkita
    Uczestnik

    Tak jestem za informowaniem bo nawet jeśli jest to mała kwota niech szef wie, że doszło do naruszenia, bo dziś mało a jutro dużo i trzeba takiej osobie, która dokonała naruszenia dać nauczkę żeby więcej tego nie robiła.

    #10938
    slaw
    Uczestnik

    Zgadzam się z lainy. Skoro ustawodawca w taki sposób sformuował ustawę to znaczy że nie ma znaczenia jaka jest to kwota. Liczy się czyn naruszenia ustawy. Byłbym ostrożny jeżeli chodzi o odpowiedź telefoniczną z RIO. Gdyby mnie ktoś zapytał czy ma wysłać jakieś pismo do mnie które spowoduje że będę miał więcej roboty to też prawdopodobnie powiedział bym, że nie ma sensu. Niech rzecznik swoimi kanałami wnioskuje o zmianę ustawy w której będzie zapis, że jeżeli naruszenie dyscypliny nie przekracza pewnej kwoty to kierownik jednostki nie zawiadamia rzecznika. Na dzień dzisiejszy mamy takie a nie inne zapisy ustawy i tzreba moim zdaniem zgłaszać. Jak np. za rok w danej jednostce zdarzą się jakieś poważniejsze nieprawidłowosci i ktoś Wam udowodni że będąc wcześniej na kontroli czy audycie stwierdziliście już wystąpienie podobnego problemu i uznaliście że nie trzeba tego zgłaszać do rzecznika to gwarantuję Wam, że całość winy spadnie na audytora a pan czy Pani z RIO powiedzą że nie pamiętają rozmowy telefonicznej.
    Pozdrawiam

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.