czwartek, 25 kwietnia, 2024

nazwiska w sprawozdaniu z audytu

Home Forum Sektory Samorządy nazwiska w sprawozdaniu z audytu

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
  • Autor
    Wpisy
  • #22327
    gra
    Uczestnik

    Czy opisując, w sprawozdaniu z audytu, proces podajecie nazwiska osób w nim uczestniczących? Dotychczas ograniczałam się do podawania stanowisk, jednak nowy kierownik jednostki stwierdził, że sprawozdanie, dla pełnego obrazu, powinno wskazywać z imienia i nazwiska osoby odpowiedzialne za nieprawidłowości.

    #22328
    izmi
    Uczestnik

    oceniamy proces, nie ludzi, dlatego też daleka byłabym od wpisywania nazwisk – znakiem tego nie wpisuję 🙂

    #22329
    mareksp
    Uczestnik

    W sprawozdaniu audytu wskazuje się słabości kontroli zarządczej, wraz z analizą ich przyczyn, a także skutki i ryzyka z tego wynikające. Oznacza to, że sprawozdanie koncentruje się na wskazaniu problemu i przyczyny będącej kluczem do usunięcia słabości. Stąd poniekąd zawsze osobą odpowiedzialną będzie sam kierownik jednostki, bo albo nie zapewnił odpowiedniej kontroli, albo nie zadbał o skuteczność stosowania wprowadzonych mechanizmów kontrolnych. 😀 A tak na serio to oczywiście nie wskazujemy nazwisk broniąc się standardami audytu, jego celami, przepisami rozporządzenia i dobrą praktyką. Można wskazać że wymuszenie wskazywania osób odpowiedzialnych w raporcie jest „próbą samobójczą” audytu wewnętrznego.
    Co innego, gdy jest za co pochwalić jednostkę. Wówczas ja wskazuję nazwiska osób zajmujących się danym obszarem działania.

    #22330
    j
    Uczestnik

    osoby uczestniczace nie zawsze sa osobami odpowiedzialnymi ale nie zasze winnymi

    #22331
    j
    Uczestnik

    bez względu na wynik kontroli nik podaje nazwiska

    #22332
    scypion
    Uczestnik

    Podaje tylko nazwiska:
    – kierownika jednostki (że otrzymuje jeden z egzemplarzy sprawozdania)
    – kierownika komóki audytowane (przecież podpisuje sprawozdanie)
    – audytora przeprowadzającego zadanie

    Jeśli kierownik jednostki życzy sobie bardziej dokładnych danych – kt, co i jak – to z akt audytu mogę wyciągnąć zawsze co i jak.
    Nie widze problemu.

    #22333
    dudu
    Uczestnik

    A jak przyjmujecie wyjaśnienia to opisujecie je w sprawozdaniu no i co wtedy piszecie kto złożył wyjaśnienie? Ja w swoich sprawozdaniach posóguję się wyłącznie stanowiskami służbowymi.

    #22335
    gra
    Uczestnik

    Dziękuję za utwierdzenie mnie w słuszności dotychczasowych działań. Problem polega chyba także na tym, że kierownik nie rozróżnia audytu od kontroli finansowej. Nazwiska mam w aktach, ale jeśli będę je ujawniała to mijam się z oceną systemu, a ścigam osoby.

    #22336
    scypion
    Uczestnik

    [QUOTE BY= duduś] A jak przyjmujecie wyjaśnienia to opisujecie je w sprawozdaniu no i co wtedy piszecie kto złożył wyjaśnienie? Ja w swoich sprawozdaniach posóguję się wyłącznie stanowiskami służbowymi.[/QUOTE]

    Wyjaśnienia składa kierownik komórki audytowanej – zatem w czym problem?
    Audytor wewnętrzny posługuje się nazwami stanowisk kiedy tylko może. Ocenia się procesy, nie ludzi.

    #22337
    dudu
    Uczestnik

    Zgadzam się z Tobą ale zdarza się czasami tak, że w dwóch z 9 audytowanych komórek badany proces strasznie kuleje czego się nie tkniesz to źle więc moim zdaniem nie można uogólniać i w ten sposób krzywdzić inne komórki tylko wyodrębnić i pobrać wyjaśnienia ale dlaczego od kierownika skoro on nie zna przyczyny takiego stanu bo właśnie z audytu się o tym dowiedział. Zawsze pobieram wyjasnienia od osób bezpośrednio związanych z badanym procesem, ludzi odpowiedzialnych za [powstałe nieprawidłowości.

    #22340
    kules
    Uczestnik

    [QUOTE BY= Scypion] Podaje tylko nazwiska:
    …….
    – kierownika komóki audytowane (przecież podpisuje sprawozdanie)
    [/QUOTE]

    Nie wiem jak jest u innych, ale moich sprawozdań kierownik komórki audytowanej nie podpisuje, nie widzę takiej potrzeby a tylko bym sobie kłopot robił czekając na łaskawy podpis pod sprawozdaniem

    #22341
    mama0454
    Uczestnik

    Oczywiście, nie ma żadnej potrzeby, aby kierownik komórki audytowanej podpisywał sprawozdanie. Ja kierownikowi przedstawiam oprócz sprawozdania pismo przewodnie, którego potwierdza odbiór. Po kilku dniach podsuwam kolejne pismo, w którym nie wnosi on żadnych uwag do otrzymanego sprawozdania. Wtedy z czystym sercem końcowe sprawozdanie przedstawiam kierownikowi jednostki.

    #22342
    j
    Uczestnik

    robie jak wyżej

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.