piątek, 12 sierpnia, 2022

nazwiska w sprawozdaniu z audytu

Home Forum Sektory Samorządy nazwiska w sprawozdaniu z audytu

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
 • Autor
  Wpisy
 • #22327
  gra
  Uczestnik

  Czy opisując, w sprawozdaniu z audytu, proces podajecie nazwiska osób w nim uczestniczących? Dotychczas ograniczałam się do podawania stanowisk, jednak nowy kierownik jednostki stwierdził, że sprawozdanie, dla pełnego obrazu, powinno wskazywać z imienia i nazwiska osoby odpowiedzialne za nieprawidłowości.

  #22328
  izmi
  Uczestnik

  oceniamy proces, nie ludzi, dlatego też daleka byłabym od wpisywania nazwisk – znakiem tego nie wpisuję 🙂

  #22329
  mareksp
  Uczestnik

  W sprawozdaniu audytu wskazuje się słabości kontroli zarządczej, wraz z analizą ich przyczyn, a także skutki i ryzyka z tego wynikające. Oznacza to, że sprawozdanie koncentruje się na wskazaniu problemu i przyczyny będącej kluczem do usunięcia słabości. Stąd poniekąd zawsze osobą odpowiedzialną będzie sam kierownik jednostki, bo albo nie zapewnił odpowiedniej kontroli, albo nie zadbał o skuteczność stosowania wprowadzonych mechanizmów kontrolnych. 😀 A tak na serio to oczywiście nie wskazujemy nazwisk broniąc się standardami audytu, jego celami, przepisami rozporządzenia i dobrą praktyką. Można wskazać że wymuszenie wskazywania osób odpowiedzialnych w raporcie jest „próbą samobójczą” audytu wewnętrznego.
  Co innego, gdy jest za co pochwalić jednostkę. Wówczas ja wskazuję nazwiska osób zajmujących się danym obszarem działania.

  #22330
  j
  Uczestnik

  osoby uczestniczace nie zawsze sa osobami odpowiedzialnymi ale nie zasze winnymi

  #22331
  j
  Uczestnik

  bez względu na wynik kontroli nik podaje nazwiska

  #22332
  scypion
  Uczestnik

  Podaje tylko nazwiska:
  – kierownika jednostki (że otrzymuje jeden z egzemplarzy sprawozdania)
  – kierownika komóki audytowane (przecież podpisuje sprawozdanie)
  – audytora przeprowadzającego zadanie

  Jeśli kierownik jednostki życzy sobie bardziej dokładnych danych – kt, co i jak – to z akt audytu mogę wyciągnąć zawsze co i jak.
  Nie widze problemu.

  #22333
  dudu
  Uczestnik

  A jak przyjmujecie wyjaśnienia to opisujecie je w sprawozdaniu no i co wtedy piszecie kto złożył wyjaśnienie? Ja w swoich sprawozdaniach posóguję się wyłącznie stanowiskami służbowymi.

  #22335
  gra
  Uczestnik

  Dziękuję za utwierdzenie mnie w słuszności dotychczasowych działań. Problem polega chyba także na tym, że kierownik nie rozróżnia audytu od kontroli finansowej. Nazwiska mam w aktach, ale jeśli będę je ujawniała to mijam się z oceną systemu, a ścigam osoby.

  #22336
  scypion
  Uczestnik

  [QUOTE BY= duduś] A jak przyjmujecie wyjaśnienia to opisujecie je w sprawozdaniu no i co wtedy piszecie kto złożył wyjaśnienie? Ja w swoich sprawozdaniach posóguję się wyłącznie stanowiskami służbowymi.[/QUOTE]

  Wyjaśnienia składa kierownik komórki audytowanej – zatem w czym problem?
  Audytor wewnętrzny posługuje się nazwami stanowisk kiedy tylko może. Ocenia się procesy, nie ludzi.

  #22337
  dudu
  Uczestnik

  Zgadzam się z Tobą ale zdarza się czasami tak, że w dwóch z 9 audytowanych komórek badany proces strasznie kuleje czego się nie tkniesz to źle więc moim zdaniem nie można uogólniać i w ten sposób krzywdzić inne komórki tylko wyodrębnić i pobrać wyjaśnienia ale dlaczego od kierownika skoro on nie zna przyczyny takiego stanu bo właśnie z audytu się o tym dowiedział. Zawsze pobieram wyjasnienia od osób bezpośrednio związanych z badanym procesem, ludzi odpowiedzialnych za [powstałe nieprawidłowości.

  #22340
  kules
  Uczestnik

  [QUOTE BY= Scypion] Podaje tylko nazwiska:
  …….
  – kierownika komóki audytowane (przecież podpisuje sprawozdanie)
  [/QUOTE]

  Nie wiem jak jest u innych, ale moich sprawozdań kierownik komórki audytowanej nie podpisuje, nie widzę takiej potrzeby a tylko bym sobie kłopot robił czekając na łaskawy podpis pod sprawozdaniem

  #22341
  mama0454
  Uczestnik

  Oczywiście, nie ma żadnej potrzeby, aby kierownik komórki audytowanej podpisywał sprawozdanie. Ja kierownikowi przedstawiam oprócz sprawozdania pismo przewodnie, którego potwierdza odbiór. Po kilku dniach podsuwam kolejne pismo, w którym nie wnosi on żadnych uwag do otrzymanego sprawozdania. Wtedy z czystym sercem końcowe sprawozdanie przedstawiam kierownikowi jednostki.

  #22342
  j
  Uczestnik

  robie jak wyżej

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.