czwartek, 25 kwietnia, 2024

nieszczęsne bilety

Home Forum Sektory Samorządy nieszczęsne bilety

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 17)
  • Autor
    Wpisy
  • #17517
    olka2008
    Uczestnik

    czy ktoś w forumowiczów napotkał wyrok sądu w sprawie braku obowiązku dołączania biletów do rozliczenia delegacji?
    podobno jest taki…

    #17518
    wacekservice
    Uczestnik

    czyżby jakieś problemy? Rozporządzenie ws. krajowych trochę ogólne, ale jest zasadą, że jeśli pracodawca nie opracuje wewnętrznych zasad i nie uzgodni ich z organizacją pracowników, to zaczyna się zabawa – w jednej z firm nawet skończyło się na fajerwerkach w postaci sądów pracy ….

    #17519
    olka2008
    Uczestnik

    jestem w trakcie kontroli 5% w zakładzie budżetowym, są przypadki rozliczania delegacji bez biletów, radca prawny zakładu uważa, że jeśli pracownik nie pobrał zaliczki, to nie musi załączać do rozliczenia biletów – z czym ja się nie zgadzam, bo co to za różnica czy była zaliczka czy nie, i tak wydatek z pieniędzy publicznych,
    zakład budżetowy jako jednostka sektora FP musi stosować przepisy rozporządzenia mpips…

    a czy sprawy w sądzie pracy dotyczyły budżetówki?

    #17520
    wojak
    Uczestnik

    Wykonywanie kontroli tzw. 5% wchodzi w zakres działalności operacyjnej jednostki. Angażowanie audytora w tę czynność ogranicza jego obiektywizm. Patrz wyjaśnienie na stronie MF…pytania.
    Proponuję też powiedzieć „radcy”, że jak się płaci bilonem, to biletów się nie załącza, a jak banknotami, to się załącza 😉 .

    #17522
    zosia
    Uczestnik

    bilety i inne dokumenty świadczące o poniesienie wydatków w ramach delegacji słuzbowej ( krajowej i zagranicznej) powinny być dołaczane do formularza/rachunku delegacji służbowej. owszem z przepisów prawa ( rozporzadzenia o delegacjach) to nie wynika, ale z ustawy o finansach publicznych i wewnetrznych procedur kontroli finansowej kierownik jednostki, w tym jednostki sektora finansów publicznych w trosce o swój budżet/plan finansowy powinien zapisy o dokumentowaniu wydatków wprowadzić. Na pewno podgląd radcy, o którym pisze olka2008 jest zdecydowanie błędy, na zaliczki jest tylkko termin rozliczenia i przedłożenia rachunku, a rachunkiem jest II strona polecenia wyjazdu słuzbowego. W tym zakresie jest bardzo duże pole do popisu dla wszelkie maścvi czwaniacków, usiłuujących wydusić z kasy jednostki kilka marnych groszy/złotych. Jedzie np. busem, ktory jest o pare złotych tańszy od PKS/PKP ale rozlicza wyższe koszty, Tak samo z wprowadzeniem obowiązku potwierdzania delegacji w miejscu skierowania.
    Kilka miesięcy temu na stronie CBA była informacja, o tym że prezes SKO w Przemyslu przez ponad tryz lata pobierał delegacje na wyjazd do sądu administracyjnego, rozliczał jest, inkasował nalezność, i było póki co wszystko OK. Ale okazało się, zę w sądzie nikt go nie widział, jedził nie wiadomo gdzie, a z kasy SKo pobral ok. 40 tysięcy złotych ( SKO jest finansowane z budżetu państwa). Wszystko wina wewnetrznych zasad kontroli dokumentów. Jakby ktoś wczesniej ( czyli on sam) wprowadzil obowiązek potwierdzania pobytu i dokumentowania poniesionych wydatków do takiej sytuacji by nie doszło. Czy ten dokument/zasady muszą opiniować organizacje pracownicze – uważam że nie, bo taki obowiązek/uprawnie wynika z ustawy, a kierownik jednostki jest obowiażany dbać o powierzoną mu jednostkę.
    Porzadni / uczciwi ludzie nie powinni bać się takich zapisów w wewnetreznych regulacjach

    #17529
    olka2008
    Uczestnik

    dzieki za reakcję – szczególnie Zosi 🙂

    #17530
    emus
    Uczestnik

    Ja również zgadzam się z opinią Zosi. Podała bardzo przekonywujące uzasadnienie.

    #17531
    jadtra
    Uczestnik

    W mojej jednostce muszą być bilety na potwierdzenie, że pracownik dojechał i wrócił. Kolezanka kontrolerka miała w drodze powrotnej podwózkę samochodem męża i kasy nie dostała, a chodziło tylko żeby zwrócić koszt zwykłego biletu autobusowego (nie pospiesznego) kwota ok. 12 zł. Nie dostała pomimo, ze miała potwierdzenie ze szkolenia.
    Jak byłam na szkoleniu SGI w Polanicy Zdrój także nie zwrócono mi częci kosztów. Siostra wiozła mnie samochodem bo u niej nocowłam (troche zwiedzałyśmy, byłam w teatrze itd). Nie wydaje mi się, że jestem nieuczciwa jak napisała Zosia. Ponieważ szkolenie skończyło sie w piątek powrót rozłożyłam w czasie. Z Polanicy Zdrój do Wrocławia nikt mi nie chciał zwrócić za bilet. Oświadczenie nie wchodziło w rachubę.

    #17534
    wojak
    Uczestnik

    Nie sądzę, żeby mnożenie nakazów i zakazów sprzyjało gospodarności. Sporo osób (także audytorów) ma mentalność nieufnego kontrolera lecz nigdzie nie dowiedziono, że takie podejście sprzyja funkcjonalności jednostki. Wyznaję wyższość zasady, że co nie jest zabronione – jest dozwolone, a oczekiwanie, że obywatel (pracownik) będzie wszystko dokumentował i uzasadniał jest moim zdaniem CHORE!

    #17536
    dudu
    Uczestnik

    My też mamy z tym problem, pracownicy za każdym razem składają oświadczenie o zgubieniu biletu, nie byłoby w tym nic dziwnego, ale jak na szkolenie jedzie trzech pracowników i wszyscy nagle gubią bilety to dla kontroli jest to zastanawiajace. Najczęściej jest tak, że jeden pracownik jedzie swoim samochodem prywatnym i zabiera ze sobą pozostałych. A co sądzicie na temat obniżenia stawki za jeden kilometr?

    #17541
    olka2008
    Uczestnik

    obniżenie stawki za km rozwiązałoby problemy – niestety, wielu kierowników jednostek chętnie obniżyłoby stawki dla pracowników, ale nie dla siebie…

    #17542
    dudu
    Uczestnik

    Myślałam o zróżnicowaniu stawek w zależności od trasy (ilość kilometrów) i ilości osób przewożonych. Wtedy nie byłoby problemu – niezależnie kto jechałby samochodem miałby taką samą stawkę. A tak na marginesie to moim zdaniem z dołączania biletów nikt nie jest zwolniony, bo przecież po to zmieniali rozporządzenie, wcześniej tak było, że nie było obowiązku dołączania biletów. A co do potwierdzania odbytej podróży służbowej to uważam, że jest to wskazane. U nas jest to w procedurach ISO zapisane.

    #17544
    olka2008
    Uczestnik

    dzięki pewnej dobrej duszy dotarłam do wyroku Sądu Rejonowego w Prudniku Wydział Pracy z dnia 23 kwietnia 2007r.
    pracownik OPS pozwał pracodawcę, który odmówił zwrotu kosztów podróży ze względu na brak biletów PKS, sąd przyznał rację pracownikowi, stwierdzając, że bilety trzeba dołączać tylko gdy rozlicza się wcześniej pobraną zaliczkę…

    #17548
    dudu
    Uczestnik

    Sprawdź jakie stanu prawnego dotyczy wyrok, bo może poprzednio brzmiacego rozporządzenia, a wtedy nie było obowiązku dołączania biletów

    #17551
    olka2008
    Uczestnik

    podróż słuzbowa miała miejsce 15 marca 2007, w wyroku sąd odnosi sie wyraźnie do par.8a rozporzadzenia

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 17)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.