sobota, 10 kwietnia, 2021

NIK czy NIKA?

Home Forum MF i GIAW MF i GIAW NIK czy NIKA?

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #758
  arhat
  Uczestnik

  Z pewnością kwestia podległości audytu wewnętrznego jest dość dyskusyjna. Obecnie audyt wewnętrzny podlega bezpośrednio władzy rządowej (wykonawczej).

  Obowiązujący w Polsce trójpodział władzy wyklucza (lub czyni kontrowersyjnym) audyt wewnętrzny w sektorze sądowniczym (reprezentującym obok władzy ustawodawczej, trzecią z tradycyjnego trójpodziału). Stąd również płynie brak ochrony stosunku pracy dla audytorów tam zatrudnionych.

  Czy nie wydaje Wam się, że rozwiązaniem byłaby poległość audytu wewnętrzego pod Najwyższą Izbę Kontroli? Jest to instytucja, która podlega bezpośrednio władzy parlamentarnej. NIK ma możliwość kontroli wszystkich jednostek.

  Zapraszam do dyskusji.

  #759
  joawar
  Uczestnik

  Napewno nie NIK, taka podległość nie bardzo pasuje mi do roli jaką ma pełnić audytor wewnętrzny. Joawar

  #760
  pietryka
  Uczestnik

  Uważam,że Joawar ma rację. Audyt nie jest kontrolą w dosłownym tego słowa znaczeniu. Taka rola spoczywa na kontroli wewnętrznej, bądź zewnętrznej, takiej jak właśnie NIK lub UKS. Audyt ma wyprzedzać kontrolę. Ja to nazywam tzw. „kontrolą przyjazną” choć i tutaj występuje słowo kontrola. Uważam, że funkcjonująca definicja audytu w pełni oddaje to co my mamy robić. Pozdrawiam. pietryka

  #761
  pietryka
  Uczestnik

  W końcu zapomniałem, że chodzi o podległość. Uważam, że na dzień dzisiejszy podległość szefowi jest jedyną z możliwych. pozostaje problem, czy podlegamy również jego zastępcom w przpadku, kiedy gdzieś szef wyjechał?

  #762
  mysza
  Uczestnik

  Podległość pod NIK to pomyłka, ale też podległość pod szefa jednostki nie jest szczęśliwym rozwiązaniem, gdyż budzi wówczas wątpliwość obiektywizm audytora. Ochrona GIAW jest tylko na papierze i nie sądzę, że jak przyjdzie co do czego to stanie w obronie audytora. Audyt wewnętrzny powinien być przeprowadzany na zlecenie przez firmy audytorskie, wówczas nikt nie będzie podważał niezależności i obiektywizmu audytora i wreszcie będziemy pisać fakty, a nie naciąganą prawdę.

  #767
  zosia
  Uczestnik

  ani NIK czy NIKA, ani też UKS ani UKSA najlepszym rozwiązaniem było by stworzenie modelu zatrudnienia audytorów na etatach MF i GIAW ( nawet płatnych z funduszu płac MF ). Co Wy na to???
  zosia

  #769
  joawar
  Uczestnik

  😀 🙂 😀 🙂

  #770
  mysza
  Uczestnik

  Ja to bym chciała, żeby miom bezpośrednim zwierzchnikiem był Buster Keaton 😳

  #776
  juror
  Uczestnik

  Uważam, że audytorzy wewnętrzni powinni mieć takie same prawa, jeśli chodzi o ochronę pracy, no i oczywiście płace.

  #779
  mysza
  Uczestnik

  Z tymi płacami audytorów jest jak w piosence Kukulskiej „Im więcej Ciebie tym mniej”. Raczej ta sytuacja nie ulegnie zmianie, przynajmniej w najbliższym czasie.

  #780
  arhat
  Uczestnik

  ok, dziękuję Wam wszystkim za wypowiedzi. Nadal jednak mam zasadnicze pytanie. Podległość aw pod władzę wykonawczą budzi kontrowersje np. w sądach. Czy podległość pod władzę parlamentarną nie rozwiązywałaby problemu?
  pzdr

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.