piątek, 29 marca, 2024

NIP

Home Forum Sektory Samorządy NIP

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 26)
  • Autor
    Wpisy
  • #10625
    nickkita
    Uczestnik

    Czy posługiwanie się cudzym NIP-em pciąga za sobą jakieś konsekwencje?

    #10630
    misio
    Uczestnik

    a w jaki sposób się posłużyłaś?:smile:

    #10631
    misio
    Uczestnik

    Nie znam stanu faktycznego, ale – przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów art 270 -272kk.; od grzywny do 8 lat:smile:

    #10671
    tomekn
    Uczestnik

    W świetle art. 81 ustawy Kodeks karny skarbowy posługiwanie się cudzym (nieprawdziwym) NIP jest wykroczeniem skarbowym.
    Art. 81 [paragraf 1] Podatnik lub płatnik, który wbrew obowiązkowi: 1) nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objetych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne, 2) dokonuje zgłoszenia więcej niż jeden raz, 3) nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy,
    podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

    #10673
    nickkita
    Uczestnik

    Dzięki tomek.n. Teraz pytanie kogo zawiadomić o tym wykroczeniu?

    #10675
    nickkita
    Uczestnik

    chyba Urząd Skarbowy co ?

    #10677
    tomekn
    Uczestnik

    Właściwy pod względem rzeczowym i miejscowym jest finansowy organ postępowania przygotwawczego, tzn. urząd skarbowy, inspektor kontroli, urząd celny.
    podstawa prawna [paragraf 37] ustawy kodeks karny skarbowy.

    #10678
    tomekn
    Uczestnik

    Z punktu widzenia Ordynacji podatkowej oraz ustawy Kodeks karny skarbowy urząd skarbowy jest właściwym organem.

    #10681
    nickkita
    Uczestnik

    Powiem wam co załatwiłam. Otóż dzwoniłam do Urzędu Skarbowego a tam mi podali numerek do wydziału karnego a tam mnie poinformowali, że chętnie się tym zajmie Urząd Kontroli Skarbowej z tym, że mogę liczyć na to, iż wezwą mnie w charakterze świadka. natomiast co ciekawe, jezeli posługiwanie się tym NIP-em było nieświadome to uznają to za niską szkodliwość czynu i umorzą sprawę. Czy warto więc zawiadamiać? Człowiek się więcej napisze i zestresuje niż to wszystko warte.

    #10684
    misio
    Uczestnik

    a ja podam inny przykład zastosowania NIPu, otóż uczniowie stypendyści którzy przedstawili faktury, do refundacji, z nieprawdziwymi numerami NIP mają teraz postępowanie w prokuraturze, Różnie bywa

    #10685
    nickkita
    Uczestnik

    Tak powinno być ponieważ w przypadku stypendiów są konsekwencje finansowe. W mojej sprawie nie ma.

    #10687
    tomekn
    Uczestnik

    Rozważyć należy czy posługiwanie się cudzym NIP było działaniem popełnione umyślnie lub nieumyślnie.
    Zawsze istnieje możliwość dobrowolnego poddania się odpowiedzialności (karze).

    #10688
    nickkita
    Uczestnik

    Jasne, ciekawe czy są chętni:smile:

    #10689
    tomekn
    Uczestnik

    Instytucja dobrowolnego poddania się odpowiedzialności jest niekiedy jedyną ucieczką przed postępowaniem sądowym (uniknięcie zamieszczenie danych w Krajowym Rejestrze Karnym).
    Polecam również stosowanie czynnego żalu.

    #10690
    nickkita
    Uczestnik

    widzę, że kolega przerabiał temat w praktyce:smile:

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 26)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.