sobota, 15 maja, 2021

no comments

Home Forum Sektory Samorządy no comments

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #21150
  agulek
  Uczestnik

  Wiecie co, właśnie wróciłam z naszej jednostki, gdzie omawiałam zadanie, które będę realizować i jestem w szoku. Panie z którymi rozmawiałam powiedziały mi, że były na szkoleniu na którym prowadzący powiedział im, że audyt został zlikwidowany, że wynika to z nowej ustawy ofp. i że cytuję: „jak przyjdzie do was audytor to powiedzcie mu żeby was w [cenzura] pocałował” 😯
  Generalnie spędziłam trochę czasu na tłumaczeniu im co to ten audyt, na co to i z czym się je. Ale czuję niesmak, zachowanie tego pana świadczy o jego znajomosci zagadnień audytu, widać jak rozumie pojęcie wartości dodanej skoro przedstawia audytora jako wroga nr 1.
  No comments panie x.

  #21152
  mama0454
  Uczestnik

  A może ten Pan X wie coś o czym my jeszcze nie wiemy ? Nie zdziwiłbym się gdyby tak było. 👿

  #21153
  ryszard
  Uczestnik

  Witam,z „przyjemnością” spotkałbym się z tym panem x, 👿 gotów jestem pojechać na własny koszt na rozmowę.Aqulek ,nie bądż taka,daj info mailem 😀 Tak czy siak,odwiedzę i Ciebie? mogę? 😀 😀 😀 A jak poszły Tobie fundusze? na tarczy (w co nie wierzę),czy z tarcza?(na pewno)…
  serdeczności 😀 😀 😀
  Ryszard

  #21154
  wojak
  Uczestnik

  Nie zamiatajcie pod dywan, tylko dawać delkwenta – co to za „szkolenie” i kto zacz – z imienia i nazwiska!

  #21155
  terka
  Uczestnik

  Znam jednego pana szkolącego, który mówi to, co szkoleni chcą usłyszeć. Nieważne, co mówią przepisy.
  Onegdaj zaleciłam w jednostce podległej, żeby księgowali przez konto 201, zgodnie z rozp. wsprawie planu kont. Bo tego nie robili.

  I nadal tego nie robią, po pan na szkoleniu powiedział, że nie trzeba.
  Ręce opadają:sad:

  Czy nazwisko tego pana zaczyna się na K?

  #21156
  agulek
  Uczestnik

  Nie będę podawać tu nazwiska i robić temu panu reklamę 🙄
  Szkolenie było dla jednostek, tematyki nie znam dokładnie, chyba coś nt. rachunkowości plus przemyślenia własne , odechciało mi się dopytywać.
  Ryszardzie dziękuję jeszcze raz za pomoc. Temat wyszedł mi rozbudowany, ale dałam radę 🙂
  Terka nie na K., ale chyba się domyślam kogo masz na myśli. Są pośród szkolących takie osoby, że czasami jeśli ktoś juz trochę pracuje w jst. to wystarczy usłyszeć co było na szkoleniu i można zgadnąć nazwisko. Osobiście udało mi się to ostatnio dwa razy. 😉
  Dla mnie było to o tyle przykre że mimo ogólnie ostatnio panującego nie najlepszego podejścia do audytorów z samorządu, staram się podchodzić do swojej pracy poważnie, a tu na dzień dobry w jednostce spotkałam się z takim podejściem.
  Nie omieszkałam oczywiście podetkać paniom pod nos ustawę o fp z częścią dotyczacą audytu. Ale niesmak pozostał. No cóż nikt nie obiecywał że będzie łatwo 😉
  Pozostaje zabrać się do roboty a w miedzyczasie pomysleć o świętach.

  #21157
  agulek
  Uczestnik

  oj dwa razy mi się wysłało.
  miłego popołudnia i weekendu

  #21160
  pietryka
  Uczestnik

  Aqulek – albo te panie nie do końca zrozumiały, albo ten pan rzeczywiście nie jest fachowcem. Pamiętajcie, że nie wszyscy czytaja całą ustawę ofp a już o audycie to tylko trochę. W samym samorządzie audyt jest obowiązkowy /oczywiście od 40 baniek w uchwale/ co wszyscy wiedzą, ale w jednostkach podległych /nawet powyżej 40 mln/niekoniecznie. Audyt wewnętrzny jest obowiązkowy w PAŃSTWOWYCH JEDNOSTKACH BUDŻETOWYCH, natomiast w jednostkach sektora finansów publicznych tylko po podjęciu decyzji przez kierownika. W jednostce podległej lub nadzorowanej audyt wewnętrzy lub czynności sprawdzające może przeprowadzić audytor zatrudniony w jednostce nadzorowanej /art. 287 ust 3/uofp.
  Jak z powyższego wynika, audyt w samorządach jest w dalszym ciągu obowiązkowy i może być prowadzony w jednostkach podległych. W pozostałych jednostkach podległych samorządowi po przekroczeniu 40 mln można audyt prowadzić ale nie ma obowiązku.
  U mnie z kolei interpretowano, że nie ma obowiązku zatrudniania audytora na stałe /efekt zasłyszany na kursie, przy braku samodzielnego czytania ustawy/ i herezje do pamięci typu: „jak nie napiszesz jak nam się podoba to wylecisz”, a my zatrudnimy audyt na zlecenie, ale szybko znalazłem im ograniczenia kwotowe.
  Niemniej jednak takie „rewelacje” krążą po kursach różnej maści, a wypowiadają je dość często ci szkolący, których dotychczasowy kontakt z audytem wenętrznym polegał na tym, że była stroną audytowaną /często z różnymi obawami/. Dlatego źle się stało, że audytorami mogą być biegli księgowi /dziadki leśne/ bo biegli w wieku produkcyjnym audytem wewnętrznym zajmują się sporadzycznie lub wcale. To samo jest z wykładami. Zauważyłem również, że często ten błąd popełniają wykładowcy wywodzący się z RIO ale to nie jest reguła.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.