czwartek, 25 kwietnia, 2024

normalny temat – kontrasygnata

Home Forum Sektory Samorządy normalny temat – kontrasygnata

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
  • Autor
    Wpisy
  • #8381
    kules
    Uczestnik

    Przestałem entuzjazmować się tymi autopoprawkami i nie chce mi się ich już czytać, w związku z czym zabrałem się mocniej do zadania audytowego no i nasunęło mi się pytanie:

    Jak jest u was, albo jak powinno być, czy skarbnik powiatu stawia kontrasygnaty na wszystkich umowach (art. 48.3 ust. o samorz. powiat.)?
    przykład: Jednostka organizacyjna powiatu robi inwestycję na budowę czegoś, robi to we własnym imieniu na podstawie środków ujętych w jej planie finansowym, no i czy pod umową (z wykonawcą wyłonionym po przetargu|) skarbnik kontrasygnate daje, czy tez główny księgowy tej jednostki, czy też podpisuje tylko kierownik jednostki, a może zarząd powitu podpisuje?

    według mnie chya skarbnik powinien dawać kontrasygnaty, no chyba że kogoś (np. główną księgową z jednostki) upoważni.

    prosz napiszcie coś na normalny temat 😀

    #8390
    kacha
    Uczestnik

    Cześć,
    Masz rację. We wszystkich umowach powodujących zaciągnięcie zobowiązania finansowego wymagana jest kontrasygnata skarbnika. Co do upowaznienia zastanowiłabym się czy nie działa ono jedynie w sytuacji, gdy skarbnik jest nieobecny. 🙂

    #8395
    kules
    Uczestnik

    więc na umowie zawieranej przez jednostkę organizacyjną (podpisuje kierownik jednostki i wykonawca) kontrasygnata skarbnika tez musi być?

    #8396
    irenaanna
    Uczestnik

    Skarbnik jest głównym księgowym np.powiatu a nie jednostki organizacyjnej. Może jednak pełnić tą funkcję w jednostce budżetowej jaką jest Urząd. Natomiast jeśli w jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej jest zatrudniony główny księgowy, to wypełnia on obowiązki tzw. wstępnej kontroli finansowej. Umowy natomiast zawiera kierownik tej jednostki, jeśli posiada pełnomocnictwo do jednoosobowego działania w jej imieniu. Takie pełnomocnictwo w powiecie ma postać uchwały Zarządu i ustala zakres upoważnienia danego kierownika jedn., czyli np. jakie umowy, do jakiej wartości może zawierać, jakie składniki majątku może zbywać bez zgody Zarządu itd.

    #8398
    kacha
    Uczestnik

    Zgodnie z tym, co napisała irenaanna jest to sprawa dosyć złożona i indywidualna, w zależności od zakresu powierzonych uprawnień.
    Sama zaczęłam się nad tym zastanawiać, ale tak fikcyjnie, nie widząc dokumentów nie mozna tego jednoznacznie określić.
    Czy uważasz, że wystarczy podpis głównego księgowego jednostki?

    #8402
    irenaanna
    Uczestnik

    Uważam, że umowę zawiera tylko osoba umocowana, czyli posiadająca upoważnienie. Jeśli kierownik jednostki zawiera umowę na dokonanie wydatku wynikającego z zatwierdzonego planu finansowego, to powinien mieć (ale nie musi!) podpis gł. księgowego stwierdzającego to, co wynika z uofp i za co odpowiada gł. księgowy, czyli dowód przeprowadzenia tzw. wstępnej kontroli. Główny księgowy może więc parafować umowę lecz nie jest jej stroną. Chyba, że ma umocowanie jak opisane wyżej.

    #8403
    kules
    Uczestnik

    „powinien mieć ale nie musi”

    coś mi tu nie pasuje, skoro kontreasygnaty głównego księgowego nie musi być to dlaczego musi być kontrasygnata skarbnika przy umowach zawiernych przez Zarząd? analogicznie tam też nie musiało by być.

    #8405
    jadtra
    Uczestnik

    Kontrasygnata skarbnika potrzebna jest przy zaciaganiu zobowiązań – a umowa jest zobowiązaniem.

    #8406
    kules
    Uczestnik

    irenaanna

    ja się zacząłem skłaniać do tego, że: jednostka organizacyjna jest częścią powiatu, więc jej zobowiązania majątkowe wynikające z umów są zobowiązaniami powiatu (wchodza w budżet powiatu), w związku z tym art.46.3 uosp chyba też ma tu zastosowanie i skarbnik takie umowy musi podpisywać, chyba że da upoważnienie głównemu księgowemu jednostki organizacyjnej.

    podsumuje moją wątpliwość:
    Czy jednostka organizacyjna powiatu (nie starostwo ale inna jednostka) musi na swoich umowach podpisywanych przez kierownika tej jednostki mieć kontrasygnatę skarbnika powiatu?
    TAK czy NIE

    to ważna kwestia bo może rodzić skutek w postaci nieważności umowy

    #8408
    jadtra
    Uczestnik

    Trochę za szybko napisałam: jeżeli jednostka organizacyjna jest strona umowy to nie ma kontrasyknaty skarbnika.
    Gdy umowa jest zawarta w imieniu np.: miasta – patrz poepisuje Prezydent, powiatu- podpisuje Zarząd powiatu, to taki dokument wymaga kontrasygnaty skarbnika.

    #8409
    kules
    Uczestnik

    dobrze gdyby było tak jak piszesz jadtra 🙂

    bo u mnie właśnie tak robią
    może ktoś ma inne zdanie?

    #8414
    irenaanna
    Uczestnik

    kules
    Ab ovo: umowa jest ważna, jeśli strony są umocowane do jej zawarcia. W praktyce bywa tak: jeśli Zarząd Powiatu ma taką wolę, to upoważnia kierownika jednostki nie posiadającej osobowości prawnej do jednoosobowego (!!!) działania w jej imieniu. Wtedy ten kierownik jest umocowany do zawierania umów i może zaciągać zobowiązania do wysokości zatwierdzonego planu finansowego swojej jednostki. To wynika z uofp w brzmieniu na dzień dzisiejszy. Jeśli ZP nie ma w/w woli, obowiązuje zasada reprezentacji organu upoważnionego, czyli ZP. Z ustawy o samorz. powiat. oraz ze statutu jst. wynika kto może zaciągać zobowiązania w imieniu jst.

    #8415
    irenaanna
    Uczestnik

    Jeszcze raz: Zarząd Powiatu jest umocowany do zawierania umów w imieniu powiatu, skarbnik składa kontrasygnatę w przyp. zaciągania zobowiązań. ZP ma prawo upoważnić do niektórych czynności kierowników jednostek org. nie posiadających osob. prawnej. Jeśli tego nie zrobi, wtedy sam podpisuje i zaciąga. Pozdrawiam i życzę pogody!
    Irena

Oglądasz 13 wpisów - 1 z 13 (wszystkich: 13)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.