środa, 24 kwietnia, 2024

nowa popawka z 29.11.2006

Home Forum Sektory Samorządy nowa popawka z 29.11.2006

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
  • Autor
    Wpisy
  • #8206
    podinspektor
    Uczestnik

    dzień dobry wszystkim, czy Państwo czytali tekst najnowszej poprawki z dnia 29 listopada?
    mianowicie w odróżnieniu od wersji z dnia 24 listopada usunięto w art 58 ust 1 pkt 6 podpkt. b)!!!!!!!!!!!!!! tzn:

    „Audytorem wewnętrznym może być osoba, która:
    b) złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin na audytora wewnętrznego”

    zostawiono natomiast inne podpunkty tj.

    „Audytorem wewnętrznym może być osoba, która:
    a) posiada międzynarodowe uznane certyfikaty do wykonywania audytu:CIA, CGAP, CISA, ACCA lub
    b)ukończyła aplikację kontrolerską NIK
    c)złożyła z wynikiem poz. egz. na stanowisko inspektora kontroli skarbowej
    d)posiada upr. biegłego rewidenta

    Jak widać zapomniano tu o osobach, które zdały egzamin MF na audytora wewnętrznego!!!!!!

    Myślę, że MF zaczyna się odgrywać na naszym środowisku, że odważyliśmy się zaprotestować przeciwko tym zmianom wcześniejszym i chcą nas całkiem odsunąć od zawodu.

    osoby, które zdały egzamin już są niepotrzebne a czas cały ten zapał i koszty poniesione przez nas już sie nie liczą dla nich!!!!!!
    nawet jeśli uda nam się coś wywalczyć to i tak już obniżyli rangę tego zawodu, wiadomo jak to wpłynie na warunki naszej pracy i stosunki interpersonalne w stosunku do nas!

    #8211
    k-asiek
    Uczestnik

    Zgadzam się . Jestem wkurzona i aż szczęka mi opadła. Nagle wśród certyfikatów uprawniających do audytowania nie ma już certyfikatu MF. Nie rozumiem dlaczego, rzecież zakres materiału był taki sam jak na inne certyfikaty.
    Mam nadzieję, że nasze środowisko coś w tej sprawie powie. Zyta całkiem nas uwala.

    #8218
    dudek
    Uczestnik

    art.18 a) brzmi: Osoby, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy złozyły z wynikiem pozytywnym egzamin, o którym mowa w art. 60 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym moga być audytorami wewnętrznymi w rozumieniu niniejszej ustawy, jeżeli spełnią kryteria okreslone w art. 58 pkt 1-5 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

    #8225
    k-asiek
    Uczestnik

    no tak, ale art 18a dodany jest w ustawie o słuzbie cywilnej, nie ma o tym słowa w u o fp. Czyli jeśli pracujesz w jst nie masz prawa być audytorem wewnętrznym na podstawie certyfikatu MF

    #8227
    caliente
    Uczestnik

    to już było poruszane w jednym wątku. Sama myślałam że chodzi o art 18a usc – ale to jest art 18a ustawy zmieniającej.
    forma graficzna autopoprawki jest fatalna i stąd te pomyłki.

    #8230
    k-asiek
    Uczestnik

    A ja myslę, że nie ma rady i rzeba robic kolejne certyfikaty, tylko jakie i za ile. Mnie nikt nie doloży musze we własnym zakresie. Myslałam o CGAP,
    A może ktoś wie jak zrobić kontrolera nik?

    #8232
    ewik
    Uczestnik

    Tylko kto nam odda kasę za przygotowania, materiały, egzamin bo pani minister przecież nie

    #8233
    k-asiek
    Uczestnik

    Ja pamiętam,że była taka koncepcja jeszcze przed ustawą ofp z 30.06.2005 aby audytorzy , kontrolerzy rio i chyba nik co dwa lata musieli ponownie uaktualiać wiedzą certyfikat, oraz że co roku w jst będzie obowiązkowa kontrola spawozdania finansowego przez biegłych rewidentów. Teraz jesteśmy zmuszeni robić kolejne certyfikaty 👿 A kogo to obchodzi,że trzeba za to płacić.

    #8234
    mama0454
    Uczestnik

    Ludzie, bez paniki !!! Ci, którzy mają zdany egzamin dalej mają prawo być audytorami. Czytajcie kolejne poprawki nieco spokojniej. Jeśli chodzi o zdobywanie kolejnych certyfikatów, to kogo na to stać niech to robi, ale wg mnie nie ma to większego sensu. Zawsze liczyły się, liczą się i będą się liczyły przede wszystkim „plecy”.

    #8237
    audytoriusz
    Uczestnik

    A ja myślę, że nieudolnie napisali, że chodzi o tzw. „ciagłe kształcenie” 🙄
    Najpierw do egzaminu na aw potem CIA potem CGAP itd

    tzw umysłowa scieżka kariery

    audytoriusz

    #8238
    pawels
    Uczestnik

    Witam.
    Po przeczytaniu autopoprawki myślę że zapomnieli o doradcach podatkowych i osobach mogących usługowo prowadzić księgi rachunkowe. To żart oczywiście ale co nam pozostało.
    Pozdrawiam

    #8242
    pietryka
    Uczestnik

    Ludzie , czy nie macie wrażenia, że ktoś celowo robi z nas pośmiewisko i wesoło się bawi. Wystarczy czytać nasze komentarze – jedni już chcą robić /po trzeciej poprawce/ nowe uprawnienia, nie chcę tego nazwać jak nazywają to u mnie na podwórku/ ch..e m..e/. A gdzie Wasza dotychczasowa fachowość, gdzie wiedza z takim trudem zdobyta? Dla zdobycia uprawnień Inspektora kontroli skarbowej naszej wiedzy aż nadto. Wystarczy tylko jeszcze poznać ordynację podatkową /góra tydzień nauki/. Na cholerę mi jakieś uprawnienia międzynarodowe, jeżeli będę audytorem w mieście nawet takim jak Warszawa, a może Bolesławiec, Przemyśl, Olsztyn itp. Protestujmy , ale bez paniki.
    Pozdrawiam wszystkich prawdziwych audytorów i chętnych do tego godnego szacunku zawodu.

    #8245
    pawels
    Uczestnik

    Warunki zostania inspektorem kontroli skarbowej określa:
    Zarządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2000 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków odbywania praktyki oraz przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych na stanowisko inspektora kontroli skarbowej (Dz. Urz. MF Nr 12, poz. 68)
    Polecam lekturze i proszę o niewypisywanie tekstów w postaci zaraz zdam na inspektora kontroli skarbowej bo to bardzo długotrwały proces uzależniony od fizycznego zatrudnienia w jednostce kontroli skarbowej.
    Pozdrawiam

    #8253
    pietryka
    Uczestnik

    Dla Pawła S. – ja go zdałem w 1994 roku.

    #8258
    meg
    Uczestnik

    No własnie to co Pawel S napisał. przeczytajcie to zarządzenie. tak w skrocie: Należy odbyć 3 – letnia praktykę w jednostkach organizacyjnych kontroli skarbowej. Przebieg praktyki jest dokumentowany w dzienniku praktyki, później przygotowuje się pracę pisemną coś na kształt „ala mgr” z recenzentem, opiekunem itp. i przystepuje się do egzaminu.
    Egzamin ma formę testu i składa sie z 30 pytań. warunkiem zaliczenia jest uzyskanie 45 pkt na 60pkt (są pkt ujemne za odpowiedź negatywną).
    Test trwa 30 minut. Zakres materiału to:
    kontrola skarbowa, postepowanie administracyjne, ordynacja podatkowa, materialne prawo podatkowe, prawo dewizowe, prawo celne, papiery wartościowe, prawo bankowe, prawo handlowe, rachunkowość, finanse publiczne, prawo karne skarbowe.

    W szczególnie uzasadnionych wypadkach GIKS może powołać na inspektora skarbowego osobę , która nie posiada 5 letniego stażu pracy organach administracji podatkowej lub nie odbyła 3 -letniej praktyki w jednostkach organizacyjnych kontroli skarbowej.

    To tak w skrócie. A teraz moja refleksja. Taki egzamin byłby do zdania, tylko co ze stażem i praktyką w organach administracji podatkowej ❓ A swoją drogą jakie uzasadnione wypadki mogą być , żeby być inspektorem skarbowymbez stażu i praktyki ❓ Oczywiście zostawiają sobie furtkę DLA SWOICH! I jeszcze jedno : Co z samorządami! Kto może być w samorządzie audytorem ❗ Bo juz tego nie ogarniam 🙁

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.