czwartek, 25 kwietnia, 2024

Nowa ustawa + rozporządzenia wykonawcze

Home Forum MF i GIAW MF i GIAW Nowa ustawa + rozporządzenia wykonawcze

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Autor
    Wpisy
  • #3011
    spedek1
    Uczestnik

    Bardzo proszę o informację gdzie można znaleźć informację lub projekt rozporządzenia wykonawczego do nowej ustawy o finansach publicznych. Czy coś na ten temat wiadomo.
    Dzięki.

    #3012
    meg
    Uczestnik

    Projekty rozporządzeń wykonawczych do nowej ustawy o finansach publicznych powiny być na stronie MF. Ale chyba jeszcze ich nie ma (przynajmniej tych dotyczących audytu). Tak na marginesie to w zakładce Koordynacja kontroli finasowej …w aktach prawnych widnieje jeszcze stara ustawa.Więc musimy uzbroić sie w cierpliwość i poczekać. Narazie obowiazują stare przepisy wykonawcze.
    Pozdrawiam

    #3499
    sebastian
    Uczestnik

    Witam serdecznie,
    doczekaliśmy się projektu rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania audytu wew. Ciekaw jestem Waszych opinii.
    Mam mieszane uczucia co do rozdz. 4 Zadania doradcze, który w obecnym brzmieniu skomplikuje niezależność operacyjną audytorów, np. udzial w zespolach.
    Ponadto czytamy, że audytor powinien unikać czynności doradczych, gdy wchodzą one w zakres zarządzania jednostką. No ale wlasnie taka jest rola powolywanych zespolów zadaniowych!
    Moje obawy budzi również udzielanie porad i opiniowanie procedur zarządzania i kontroli.
    Zachęcam do dyskusji.
    Pozdrawiam.

    #3500
    lczarny
    Uczestnik

    Sebastian, mógłbyś podać miejsce zamieszczenia projektu, człowiek czasami chciałby iść trochę na łatwiznę…
    Pozdrawiam

    #3501
    admin
    Opiekun forum
    #3502
    simon
    Uczestnik

    O ile o wcześniejszym rozporządzeniu można było powiedzieć, że czasami komplikowało życie to nowe – jest efektowną katastrofą, napisaną żywą, urzędniczą nowomową, której nikt z kadry kierowniczej nie zrozumie, a audytorzy kolejny raz będą mieli okazję stwierdzić z jakich kretynów składa się ww. kadra. Już widzę reakcję jak poinformuję, że będę wykonywał zadanie zapewniające, te nerwowe poszukiwania telefonu, żeby po lekarza – specjalistę zadzwonić… Jedno jest pewne – napisał to ktoś kto w życiu nie zrobił ani jednego audytu – znowu. 😕

    #3505
    mareksp
    Uczestnik

    Projektodawcy wychodzą z założenia, że audytorzy znają standardy IIA. Tam jest mowa o zadaniach zapewniających i doradczych. Te pierwsze to nic innego jak zadania audytowe wykonywane wg dotychczasowych przepisów, w odróżnieniu od zadań doradczych. Doradcze nie wymagają takiego sposobu i trybu przeprowadzania jak zapewniające a ich zakres i sposób wykonywania zależy w głównej mierze od ich celu uzgodnionego z kierownictwem. Jest to na razie projekt rozporządzenia i został przecież opublikowany w celach konsultacji ze środowiskiem audytorskim. Można teraz wnosić uwagi i propozycje. Krytyczne podejście audytorskie powinno być raczej krytyką konstruktywną a nie samą w sobie.
    Pozdrawiam

    #3519
    sebastian
    Uczestnik

    Póki co audytorów wew. jsfp obowiązują standardy oglaszane przez MF.
    Myślę, że nie należy regulować przepisem prawa zadań doradczych.Do tego slużą standardy.
    Ponadto zastanawiam się, czy można zaplanować zadania doradcze do końca października na rok kolejny.

    #3541
    audytorz
    Uczestnik

    Sebastian piszesz że nie jest możliwe zaplanowania zadań doradczych do końca paxdziernika. Moim zdaniem truno jest też dobrze zaplanować zadania zapewniające na rok następny. Kiedy przystępujemy do opracowywania planu to przed nami jeszcze jakieś dwa i pół miesiąca do końca roku w tym czasie wiele się może zdarzyc. Szczególnie w samorządach, gdzie po październiku 2006 roku wiele się będzie działo…. !!!!!!!

    #3545
    sebastian
    Uczestnik

    ależ ja się z tym zgadzam.
    W tej dyskusji skoncentrowalem się na zadaniach doradczych, dlatego nie poruszylem zadań zapewniających.
    Niestety termin sporządzania planu określa ustawa, więc o zmianę nie tak latwo. Choć MF informuje, że ma projekt nowej uofp i odrębnie ustawy o audycie i kontroli wew.

    #3546
    audytorz
    Uczestnik

    Słyszałam o tym, że właśnie przygotowuje się nowe prawo w sprawie audytu wewnętrznego ale nic ponadto, czy może ktoś wie jak można by było przesłac swoje uwagi i propozycje.

    #3613
    izmi
    Uczestnik

    są nowe odpowiedzi do pytań aw skierowanych do MF 🙂 także sławetne 5% jest omówione – pewnie przyda się niejednemu z nas /niestety jest tam również słówko „nie powinien” a nie „nie może”/
    pozdrawiam :mrgreen:

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.