niedziela, 25 września, 2022

Nowa ustawa

Home Forum Sektory Służba zdrowia Nowa ustawa

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 17)
 • Autor
  Wpisy
 • #19128
  kic
  Uczestnik

  Witam Wszystkich!
  W zwiazku z nową ustawą oraz jej zapisem dotyczacym prowadzenia audytu w spzoz-ach utworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, a właściwie braku obowiązku prowadzenia w nich audytu, chciałabym zapytać Was czy w takiej sytuacji dyrekcje szpitali podejmują decyzje o likwidacji audytu? Bo chyba w takiej sytuacji prawnej „być lub nie być” audytu zalezy od nich…

  #19139
  jama
  Uczestnik

  A ja mam informację z MF, że likwidacja nie jest planowana. Zapis w ustawie bowiem patrzy na jednostkę samorządu terytorialnego globalnie, czyli próg musi przekroczyć jednostka samorządu – patrz gmina, starostwo, województwo. Jeśli przekracza próg, to jednostki organizacyjne mają obowiązek audytu, tak jak jednostka. natomiast w przypadku braku w nich audytorów niestety dla mnie, komórką obsługującą te jednostki organizacyjne jest komórka w Urzędzie tej jednostki samorządowej. Fajnie, co ? :-))

  #19150
  darek
  Uczestnik

  Tylko wspaniałe mf nie może zrozoumieć że zozy nie są w budżecie jst, a budżet niejdenego sp. zozu jest większy niż niejednego powiatu

  #19156
  kic
  Uczestnik

  Darek masz rację 😛 . Wydaje mi sie jednak, że zapis w ustawie jest dość jasny. Cyt. „Audyt wewnętrzny prowadzi się także w spzoz-ach, które nie zostały utworzone przez jednostki samorządu tertorialnego, jezeli kwota ujetych w planie finansowym przychodów lub kosztów przekroczyła 40 mln”. Interesuje mnie obowiązek audytu właśnie w szpitalu bedącym jednostką organizacyjną urzędu marszałkowskiego, szpitalu utorzonym przez samorząd województwa, szpitalu wojewódzkim, który trzykrotnie przekracza kryterium przychodów i kosztów. Sądzę, że jedyną podstawą utrzymania audytu jest zapis ustawy „Audyt wewnetrzny prowadzi sie również w jednostkach sektora finansów publicznych, których kierownicy podejma decyzję o prowadzeniu audytu wewnetrznego”. Czy ktoś interpretuje tę sytuację podobnie?

  #19162
  darek
  Uczestnik

  Niestety, tylko na tej podstawie można prowadzić audyt w sp zoz utworzonych przez jst.

  #19168
  terka
  Uczestnik

  Darek ma rację.
  Dotąd ze zdumienia wyjść nie mogę, jak ustawodawca lekką rączką, jedną ustawą, podzielił finanse publiczne na te wazne i te nieistotne. Ważne to rządowe, nieważne – samorządowe.
  Tak, jakby samorządowe nie były publiczne

  Taki szpital np. – rządwoy wymaga wsparcia przez audyt wewnętrzny, a samorządowy -nie:wink:
  Brawo, ustawodawco :mrgreen:

  Kto wie, jaki procent finansów publkicznych to finnase samorządowe?

  #19170
  terka
  Uczestnik

  Znalazłam dane za 2007 r. :
  Wydatki budżetu państwa (po wyeliminowaniu przepływów pomiędzy sektorami) wyniosły 133 mld zł, a budżet ów jst – 111 mld zł.

  #19171
  katl
  Uczestnik

  A co z sp zoz-ami, które zostały utworzone przez Wojewodę i z dniem 01.01.1999r. zostały przejete przez gminy, powiaty i samorządy województw (w oparciu o ustawę reformującą administrację publiczną) – w zał. do rozp. z 2001r. nr 65, poz. 659 jest wykaz takowych sp zoz-ów?

  #19173
  ziuk
  Uczestnik

  Ja uważam,że sp zozy prowadzące dotychczas audyt powinny i bedą go prowadzić w 2010r.
  Wynika to z wielkości budżetu jakim dysponują, a także wskazań organów tworzących, które jak by nie było odpowiadają za poprawność ich działania.

  #19175
  darek
  Uczestnik

  Tak naprawdę to niewiadomo, kto odpowiada w naszym ukochanym kraju za służbę zdrowia. Niestety muszę się z przedmówcą niezgodzić. Dla takiego dyrektorka (z reguły lekarza) audyt jest kulą u nogi. Także jak ma wybór zatrudniać czy nie wybierze to drugie moim zdaniem. Niestety jeszcze audyt wewnętrzny postrzegany jest raczej jako obowiązek, niż dobrodziejstwo i potrzeba zmiany pokoleniowej żeby to zmienić.

  #19321
  bogpie
  Uczestnik

  Do końca 2009 roku miałam umowę o pracę na stanowisku audytora wewnętrznego w szpitalu wojewódzkim. W odpowiedzi na podanie o jej przedłużenie otrzymałam pismo odmowne z powołaniem się na „ustawowy brak obowiązku zatrudnienia audytora od 1 stycznia 2010”. Nie przeszkodził w tym nawet urlop macierzyński.

  Nic dodać nic ująć. 😀

  #19323
  katl
  Uczestnik

  [QUOTE BY= Katl] A co z sp zoz-ami, które zostały utworzone przez Wojewodę i z dniem 01.01.1999r. zostały przejete przez gminy, powiaty i samorządy województw (w oparciu o ustawę reformującą administrację publiczną) – w zał. do rozp. z 2001r. nr 65, poz. 659 jest wykaz takowych sp zoz-ów? [/QUOTE]

  Otrzymałam opinię z Departamentu Audytu (podpisaną przez Z-cę Dyrektora tegoż departamentu), iż w takiej sytuacji podstawą prawną jest art. 274 ust. 2 pkt 3 :”audyt wewnętrzny prowadzi się w samodzielnych publicznych zakłądach opieki zdrowotnej, które nie zostały utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego jeżeli kwota ujetych w planie finansowym przychodów lub kosztów przekroczyłą 40mln zł”. I co Wy na to??????

  #19324
  kules
  Uczestnik

  jak nie zobaczę to nie uwierzę, że napisali taką odpowiedź odnośnie sytuacji szpitali samorządowych, nieliczne z nich powstały przecież po 1999 roku z inicjatywy samorządu, prawie wszystkie to spadek z reformy

  ps. Bog Pie miała by o czym myśleć mając takie pismo z MF

  #19325
  terka
  Uczestnik

  Aż ciśnie się na usta: czy leci z nami pilot???

  I pomyśleć, że Departament nazywa się szumnie
  Audytu Sektora Finansów Publicznych

  Jak widać, sektor finansów publicznych dzieli się na ten lepszy i gorszy, a ten gorszy wcale nie jest obszarem zainteresowań DA. :mrgreen:

  #19326
  bogpie
  Uczestnik

  [QUOTE BY= kules] jak nie zobaczę to nie uwierzę, że napisali taką odpowiedź odnośnie sytuacji szpitali samorządowych, nieliczne z nich powstały przecież po 1999 roku z inicjatywy samorządu, prawie wszystkie to spadek z reformy

  ps. Bog Pie miała by o czym myśleć mając takie pismo z MF[/QUOTE]

  Nie zamierzam nawet myśleć, bo spodziewałam się takiej decyzji. Tak jak Darek uważałam, że dyrektorzy skorzystają z tej furtki, gdy tylko się o niej dowiedzą. Przecież sami nas nie poszukiwali, tylko zostali zmuszeni do stworzenia takich stanowisk pracy.

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 17)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.