sobota, 5 grudnia, 2020

obowiązek prowadzenia audytu wewnetzrnego w zakresie bezpieczeństwa informacji

Home Forum Sektory Samorządy obowiązek prowadzenia audytu wewnetzrnego w zakresie bezpieczeństwa informacji

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 54)
  • Autor
    Wpisy
  • #22844
    agar
    Uczestnik

    Departament Audytu Sektora Finansów Publicznych poinformował o obowiązku realizacji zadania audytowego w zakresie bezpieczeństwa informacji nie rzadziej niż raz na rok ❓

    #22845
    lczarny
    Uczestnik

    No to mamy kukułcze jajo… 😆 🙄

    A jakieś wytyczne może? 👿

    #22847
    ela
    Uczestnik

    [QUOTE BY= AGAR] … nie rzadziej niż raz na rok ❓ [/QUOTE]

    to hit
    a dokladnie zapis z przywołanego w informacji rozporządzenia:
    par. 20 ust. 2 pkt.14) zapewnienia okresowego audytu wewnetrznego w zakresie bezpieczeństwa informacji, nie rzadziej niż raz do roku.

    czyli jak plan a.w. jest na dany rok to słowo okresowe tu mi nie pasuje, przecież wzorcowy cykl audytu to 5 lat, i odnosząc się do tego cyklu juz lepiej by chyba było nie rzadziej niż raz na dwa / trzy lata
    ??

    #22848
    scypion
    Uczestnik

    [QUOTE BY= lczarny] A jakieś wytyczne może? 👿 [/QUOTE]

    Jasne, że są. Paragraf 20 ust. 3. Normy PN-ISO/IEC 17799, 27005, 24762 😉

    #22851
    zajevisty
    Uczestnik

    Witam,

    Skoro rozporządzenie weszło w życie w 2012 r., to jeszcze w tym roku powinno sie przynajmniej raz taki audyt przeprowadzić 😕
    Dacie radę?
    zaj

    #22852
    dorotab
    Uczestnik

    Witam.
    Nie jestem do końca przekonana, czy to chodzi o nas jako audytorów wewnętrznych czy też może o Audytora systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji we Normy …, o którym mowa w rozporządzeniu MSWiA z 10.09.2010 r. w sprawie wykazu certyfikatów uprawniających do prowadzenia kontroli projektów informatycznych i systemów teleinformatycznych. Zapewne powie ktoś, że nic nie stoi na przeszkodzie zdobyciu takiego certyfikatu.

    #22853
    lczarny
    Uczestnik

    To może trzeba uderzyć do MF o jakieś wyjaśnienia w tym temacie?

    Ale z drugiej strony skoro to od nich wyszło to przypomnienie to chyba coś na rzeczy jest.

    #22854
    dorotab
    Uczestnik

    Nie mówię, że nie ma ale wątpliwość się zrodziła.

    #22855
    kules
    Uczestnik

    Informacja z MF, jej końcówka, jest dziwną z lekka, bo to takie masło maślane. Piszą, że: Nie musisz wprowadzać tego tematu do planu i audytować, jeśli zostaną spełnione warunki określone w § 20 ust. 3 ww. rozporządzenia, czyli jeśli audytowanie odbywa się na postawie PN. Coś mi tu nie gra. Albo informacja jest niedokładna, albo rzeczywiście audyt, o którym mowa w par. 20 robić powinien ABI, czy ten certyfikowany ktoś wg. norm, a my powinniśmy to zaudytować tylko jeśli nikt taki tego nie robi lub robi nie według wytycznych.
    Nic tylko wypadałoby poczytać te normy pod kątem tekstów o audytowaniu i czy wskazują kto to ma robić.

    Jak się nie wyjaśni to wpisze ten obszar do planu, co mi tam, już raz ten temat robiłem, a jak się w trakcie roku okaże że nie trzeba to najwyżej zmienię plan i dam inne zadanie z analizy ryzyka. Tylko jak inni mundrzy ministrowie się zorientują to będzie wysyp rozporządzeń z obligatoryjnymi tematami i w co nie jednej jednostce etatów nie wystarczy żeby to opędzić, a analiza ryzyka będzie pro forma bez wpływu na tematy w planie

    #22856
    betix
    Uczestnik

    Niezależnie od wyników analizy ryzka, więc również w przypadku gdy poziom ryzyka będzie niski, to należy mimo to prowadzić audyt w tym zakresie…? Chyba tak.

    #22857
    wojak
    Uczestnik
    #22858
    dorotab
    Uczestnik

    Witam. Zastanowiła mnie jeszcze jedna rzecz. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawę o informatyzacji … stosuje się również do jednostek budżetowych. Zakładając, iż obowiązek o którym dyskutujemy ciąży na nas a nie audytorach posiadających stosowny certyfikat, aby wypełnić wytyczne MF audyt należałoby przeprowadzić we wszystkich jednostkach organizacyjnych + urząd. 😯

    #22859
    kules
    Uczestnik

    Na to samo wpadłem wczoraj pod wieczór, u mnie to by było 25 audytów obowiązkowych co roku, a robię 4 i więcej uczciwie się nie da.

    #22860
    wacekservice
    Uczestnik

    [QUOTE BY= Wojak] Finanse publiczne stały się jak zwykły burdel, pardon – dom publiczny.[/QUOTE]

    Kolega dał mi kiedyś wykład:
    „Pamiętaj, burdel to jet takie miejsce, gdzie pod względem finansów panuje porządek, a klienci mogę otrzymywać zadowolenie”. :mrgreen:

    nie ta definicja.
    A już poważniej, może nie wieszajmy sobie tabliczek tam, gdzie sami pracujemy?

    #22861
    cps
    Uczestnik

    Rozp.niezgodne z Ustawą o FP. Tam jest wyraznie napisane kto może zlecac zadania poza planem.
    .
    No może jszcze STandard 1110 i 111oA. i nie bede rozwijał.Standardy sa tez na stronie MF i tez tego Departamentu,który nas tak ładnie ubiera w zadania a potem poprosi o odpowiedż na temat cyklu audytu
    Koniec .Kropka

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 54)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.