czwartek, 28 marca, 2024

Ocena systemu kz

Home Forum Sektory Samorządy Ocena systemu kz

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 26)
  • Autor
    Wpisy
  • #21744
    tinam
    Uczestnik

    Witam.
    Czy już ktoś dokonywał może oceny systemu kontroli zarządczej w urzędzie i podległych jednostkach?

    #21745
    wacekservice
    Uczestnik

    domena rządówki 😎
    jak ober baca zarządził, tak się we wszystkich bacówkach działo – jak dał jeden wzorzec z Sèvres to wszystkie owieczki beczały tak samo. A jak nie dał, to sie każdy gazda sam rządził.
    Jeżeli ocena audytu, to tylko w zakresie zrealizowanych zadań i doradztwa.

    #21746
    tinam
    Uczestnik

    W mojej jednostce jest tak zapis regulaminie kontroli zarządczej:
    Zobowiązuje się audytora wewnętrznego do przeprowadzenia oceny kontroli zarządczej w starostwie powiatowym oraz w powiatowych jednostkach organizacyjnych w kontekście realizowanych zadań audytowanych. Ocena ta dotyczy adekwatności, skuteczności i efektywności mechanizmów kontroli zarządczej w jednostce.”

    A kierownictwo patrzy na mnie jak na tego co wszystko załatwi w sprawie kontroli zarządczej.
    A skąd na to wziąć czas?

    #21747
    izmi
    Uczestnik

    z tego co się orientuję to stolicznyj UM pofatygował się w ubiegłym roku /tak, tak, szybcy i … :wink:/ i coś takiego zrobił

    -> wygooglooj może takie coś: Protokół kontroli przeprowadzonej w Urzędzie Gminy w zakresie oceny funkcjonowania systemu kontroli zarządczej 😉
    kontrola była? była! protokół jest? jest! na resztę spuszczę zasłonę milczenia 😉

    #21748
    tinam
    Uczestnik

    Jakoś tę stolicę ciężko przeszukać, czyżby usunęli ten dokument z BIP-u.

    #21749
    izmi
    Uczestnik

    a propos stolicy – nie mam pojęcia czy cokolwiek w tym temacie było na BIPie

    #21751
    mama0454
    Uczestnik

    [QUOTE BY= TinaM] W mojej jednostce jest tak zapis regulaminie kontroli zarządczej:
    Zobowiązuje się audytora wewnętrznego do przeprowadzenia oceny kontroli zarządczej w starostwie powiatowym oraz w powiatowych jednostkach organizacyjnych w kontekście realizowanych zadań audytowanych. Ocena ta dotyczy adekwatności, skuteczności i efektywności mechanizmów kontroli zarządczej w jednostce.”

    A kierownictwo patrzy na mnie jak na tego co wszystko załatwi w sprawie kontroli zarządczej.
    A skąd na to wziąć czas?[/QUOTE]

    Współczuję takiego zapisu. Masz przerąbane.

    #21760
    miszaw
    Uczestnik

    Witam
    Ja znalazłem protokół kontroli w zakresie oceny funkcjonowania systemu kontroli zarządczej w jednej z gmin przeprowadzonej przez zespół kontrolujący, w skład którego wchodził audytor
    http://www.bip.lublin.pl/krasniczyn/index.php?menu=prawo&stage=kontrole&rok=2011

    #21764
    pietryka
    Uczestnik

    TinaM – moim zdaniem zapis w regulaminie
    /u Ciebie/ „Zobowiązuje się audytora… w kontekście realizowanych zadań audytowych…” jest niczym innym jak zapisem dotyczącym sprawozdania z wykonania planu audytu za rok… 😆
    W każdym sprawozdaniu z przeprowadzonego audytu miałaś obowiązek ocenienia kontroli zarządczej /adekwatność, skuteczność i efektywność/.
    Niestety jak Wacek Service pisze – wzorzec „poszedł” w Polskę i jeszcze długo będziemy walczyć z tymi „regulaminami”, „postanowieniami” czy „zarządzeniami” 👿

    #21766
    kules
    Uczestnik

    Mi jak gdzieś taki regulamin wprowadzają – ze szkoleń ten wzór przywożą – to go od razu zmieniam, no chyba że mam okazję skonsultować go przed wprowadzeniem. Zawsze zmieniam ten zapis na taki, z którego wynika, że audytor owszem ocenia KZ, ale nie jako dodatkowe zadanie na koniec roku (tak w tych wzorach sobie piszą) tylko w ramach przeprowadzanych planowo audytów. Od dłuższego czasu każde sprawozdanie z audytu zawiera odniesienia do wypełniania standardów KZ w badanej działce.

    #21774
    adela
    Uczestnik

    U mnie od miesiąca siedzi inspektor NIK, który prowadzi kontrolę w zakresie wdrożenia w jednostce zapisów ustawy dotyczących kontroli zarządczej. Meczy się strasznie. Tabel ma dużo. Dwie tabele w całości dotyczą audytu wewnętrznego. Nad trzecią, w której też są zapisy dotyczące audytów, dyskutujemy już cztery dni. Pierwsze, zasadnicze ustalenie, to było stwierdzenie, że inspektor NIK nie jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli i oceny działalności audytu wewnętrznego w jednostce samorządu. Ale ma tabele i pomagam mu jak z tego wybrnąć, czyli jak wypełnić by moją gminę oceniono dobrze. Tabele i pytania są w procedurze NIK i ich podejściu typowo kontrolnym. W wielu aspektach jest to filozofia zupełnie inna niż podejście audytu do tych samych zagadnień. Ważne jednak, że człowiek dyskutuje i współpracuje ze mną, a nie wypisuje po swojemu coś, co w sposób nieuzasadniony powodowało by niedomówienia, czy wręcz negatywną ocenę jednostki.

    #21776
    tinam
    Uczestnik

    Adela zazdroszczę Ci. Rzadko się spotyka takich kontrolerów.
    Gdybym tak mogła zerknąć choć odrobinkę w te tabele…
    Choć troszkę…

    #21777
    wika
    Uczestnik

    Adela z jakiego jesteś województwa?

    #21779
    adela
    Uczestnik

    Zachodniopomorskie. Pozdrawiam. Cały czas pracuję z inspektorem NIK, by moją i innych pracę przełożyć na te kontrolne tabelki. Bo nie wystarczy, że w każdym punkcie jest odpowiedź tak, albo nie. Do każdej pozycji człowiek z NIK pisze uzasadnienie, z czego to wynika. I tak jak pisze TinaM, wielkim plusem jest to, że taki człowiek zjawił się w firmie. Bo inni piszą swoje, a później jednostka w krótkim terminie gęsto tłumaczy się i wyjaśnia dlaczego nie jest wielbłądem.

    #21780
    tinam
    Uczestnik

    Adelo gdybyś zechciała się podzielić zdobytą wiedzą na temat kontroli zarządczej, to byłabym ogromnie wdzięczna. Pewnie nie tylko ja…

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 26)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.