czwartek, 28 marca, 2024

Ocena systemu kz

Home Forum Sektory Samorządy Ocena systemu kz

Oglądasz 11 wpisów - 16 z 26 (wszystkich: 26)
  • Autor
    Wpisy
  • #21941
    tinam
    Uczestnik

    Witam gorąco 🙂
    Czy ktoś z szanownych Koleżanek i Kolegów audytorów mógłby mi pomóc?
    Od kiedy wprowadzono w mojej jednostce kontrolę zarządczą, kierownictwo zaczyna ze mnie robić osobę od wszystkiego.
    Mam nie tylko ocenić system kontroli zarządczej, przedstawić szefowi (to rozumiem), ale i omówić na naradzie pracowniczej (tego nie rozumiem) 🙄
    Dlaczego mam się spowiadać przed pracownikami,albo kierownikami wydziałów? Moim szefem jest naczelny i nikt inny, więc tylko przed nim mogę odpowiadać.
    Czy ja mam być pełnomocnikiem od systemu kz?
    Jak się mogę bronić?. Pomóżcie.
    Pzdr
    Tina

    #21946
    pietryka
    Uczestnik

    TinaM – przewałkowaliśmy ten temat w ubiegłym roku na tym forum. Musisz sięgnąć do archiwum. Być może było coś jeszcze w tym roku /na początku/ ale może się mylę. 😉
    Tematy na forum to „Plany działalności” z lipca ubiegłego roku, czy „koordynator kontroli zarządczej” wrzesień – październik 2010 r.

    #21949
    tinam
    Uczestnik

    Dzięki Pietryka za namiary.
    Przeglądałam te materiały z forum, ale nigdzie nie znalazłam tematu przedstawienia oceny systemu kontroli zarządczej 😥
    Wg mnie nie powinna ona być adresowana do nikogo innego, jak tylko do szefa – po co reszta pracowników ma to wiedzieć.
    A jak to jest praktykowane u was w jednostkach?

    #21950
    pietryka
    Uczestnik

    Chyba się nie zrozumieliśmy. Podałem ten kierunek w odpowiedzi na pytanie „DLACZEGO JA ?” 😉 Natomiast jak audytor ma przedstawiać i komu ocenę stanu kontroli zarządczej czyli „Sprawozdanie z wykonania planu za rok…” oraz sprawozdania z wykonania zadania audytowego zapewniającego, reguluje uofp i rozporządzenie ministra finansów w sprawie… audytu. Za wszystkie pozostałe „obowiązki” ja bym żądał dodatkowej płacy. 😆

    #21951
    tinam
    Uczestnik

    Właśnie chodzi mi o coś takiego.
    Teraz chciałabym mieć odpowiednie argumenty w dyskusji.
    Mam z rozporządzenia § 33 i z uofp art. 272.
    Wystarczy?

    Będę walczyć o prawdę i … kasę.
    😈

    #21952
    pietryka
    Uczestnik

    TinaM – co szef zrobi np. z Twoimi ustaleniami i ew. sugestiami ze sprawozdania z jakiegoś zadania to jego problem. Ty nawet po wykryciu przestępstwa nie masz obowiązku powiadamiania prokuratora /oczywiście przykład/.
    Natomiast spotkanie z pracownikami możesz potraktować jako zadanie doradcze. Przecież nie musisz wskazywać konkretnego szczegółu, ale sygnalizować problem 😉
    Chodzi o to, żeby takie narady nie odbywały się co miesiąc czy częściej. 😉
    Natomiast niektorym szefom trzeba jednoznacznie uświadamiać, że nasze obowiązki audytorów wewnętrznych reguluje uofp i rozporządzenie, a wszystko co dodatkowe to już nie audytor a pracownik.
    Pamiętaj, że za stan kontroli zarządczej w każdej podstawowej jednostce, samorządzie odpowiada szef i pomniejsi szefowie /kierownik referatu, dyrektor wydziału, itp./ a nie audytor i… to trzeba szefowi uświadomić. 😆

    #21953
    tinam
    Uczestnik

    Dzięki za informacje, ale tak się składa że aw jestem na 0,5 etatu, a reszta to m in kontrola wewn. !!! i kilka innych 😥
    Więc szef mnie może zagonić do pracy jako tego innego pracownika.
    I ja mam szefów uświadamiać?
    Ciężka moja dola…

    #21954
    pietryka
    Uczestnik

    No, to ciekawa hybryda. Czy masz podział na określone dni np. poniedziałek i środa audytor a wtorek i czwartek kontrola, czy miesiącami /parzyste i nieparzyste/?
    W taki sposób pojmowanie audytu wewnętrznego przez naszych szefów prowadzi do utraty niezależności audytora już na początku zatrudnienia 😥 Współczuję.

    #21955
    tinam
    Uczestnik

    Staram się nie łamać, choć ciężko mi z tym i proszę nie dziwcie się, że zadaję może tak oczywiste pytania i proszę o pomoc .bardziej doświadczonych audytorów.
    A ta w ogóle to tydzień dla mnie powinien mieć 30 dni.

    #21957
    audyt345
    Uczestnik

    Szanowna Pietryka z tym nie zgłaszaniem przestępstw trochę przesadziłeś/aś, proponuje zapoznanie się z KK

    #21958
    pietryka
    Uczestnik

    KK nie znam. Jak dotychczas wystarczało mi 10 przykazań. 😉 a jak zapomniałem to nikt nie widział /nie doniósł?/
    A dodam dla ciekawości, że takie było pytanie jak się przygotowywałem do egzaminu na audytora.
    A ostatni widziałem, że jeden z samorządów anulował wzór powiadomienia prokuratury, który był załącznikiem do regulaminu kontroli. 😆

Oglądasz 11 wpisów - 16 z 26 (wszystkich: 26)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.