piątek, 29 marca, 2024

oceny zewnętrzne audytu

Home Forum Sektory Samorządy oceny zewnętrzne audytu

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #20883
    mk7
    Uczestnik

    Witam.
    jak sądzicie, czy ocenę zewnętrzną można przeprowadzić w formie przeglądów partnerskich, np 3 lub 4 jednostki umawiają się że robimy sobie wzajemnie takie oceny. Z zapisów zawartych w interpretacji do standardu 1312 wynika że osoby lub zespół przeprowadzający ocenę musi posiadać odpowiednie kompetencje (doświadczenie i kwalifikacje) w zakresie profesjonalnej praktyki audytu wew. oraz kompetencje (doświadczenie i kwalifikacje)w zakresie przeprowadzania zewnętrznej oceny audytu, oraz musi być niezależny od ocenianej organizacji.
    Doświadczenie i kwalifikacje w zakresie prof. praktyki to pewnie mamy bo ileś lat już pracujemy, niezależni też jesteśmy, ale jak podejść do doświadczenia i kwalifikacji w zakresie przeprowadzania zewnętrznej oceny audytu, skoro wcześniej tego nie robiliśmy.
    Jak planujecie przeprowadzić taką ocenę u siebie.
    Proszę o Wasze uwagi i opinie.
    Pozdrawiam. 😳 😳

    #20885
    pietryka
    Uczestnik

    Też to chciałem zrobić i rozmawiałem na ten temat z audytorami zatrudnionymi niedaleko mnie. A wszystko wynikło z nadmiaru ofert z biur biegłych rewidentów, którzy nie patrząc na warunek 100 mln zł, proponowali zrobienie planów audytu, audytu na zlecenie, ocen zewnętrznych i samoocen, konkursów piękności i teleturnieju dla audytorów. Koleżanki i koledzy „z sąsiedztwa” – audytorzy, czynni zawodowo, których znam od wielu lat nie byli „na nie”, ale… się wahali. w końcu po telefonie do ministerstwa dałem sobie na razie spokój. Temat przez jakiś czas był już na forum. Ministerstwo takie przeglądy robi „swoim” i wyniki prezentuje na swoich stronach. Z rozmowy z ministerstwem wynikało, że oni ten problem /ocena audytu w samorządach, w terenie/ chcą rozwiązać na tych comiesięcznych spotkaniach w ministerstwie. Nie bardzo wiadomo kto miałby to robić /te oceny/ i jakie mieć uprawnienia. Poza tym kto miałby orzekać czy te przeglądy są wypełnieniem wymogów standardu? A robienie sztuki dla sztuki – to objaw nadgorliwości. I jeszcze – nikt nie potrafił mi powiedzieć kiedy mija te wymagane 5 lat, szczególnie przy zmieniających się przepisach o audytorach. 😀

    #20887
    wojak
    Uczestnik

    [QUOTE BY= MK7] … w formie przeglądów partnerskich… [/QUOTE]
    wszystko będzie możliwe po uchwaleniu przez partnerów sejmowych ustawy o związkach partnerskich 😉
    Przedtem oczywiście zostanie przeprwadzony audyt przez panią minister P. (tę od czystych łap)
    :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
    Ludzie nie róbcie sobie jaj z audytu ❗
    Skłaniam się do opinii, że ten „standard” tyle znaczy, co „lub czasopisma” 💡

    #20888
    mama0454
    Uczestnik

    Przynajmniej jeden problem z głowy. I to właśnie jest ta miła dzisiejsza wiadomość.
    Czcigodny pietryka napisał : „I jeszcze nikt nie potrafił mi powiedzieć kiedy mija te wymagane 5 lat” – genialne ! 😆

    #20891
    irenaanna
    Uczestnik

    Okres 5 lat jest różnie rozumiany. Jedni uważają, że ocenia się audytora – liczą więc okres swojego zatrudnienia w danej jednostce. Inni sądzą, że ocenia się audyt – liczą więc czas od daty formalnego wprowadzenia audytu w danej jednostce, niezależnie od liczby audytorów, którzy się nim zajmowali. Moim zdaniem ocena dotyczy funkcjonowania audytu w danej jednostce a nie aktualnego audytora. Logiczne też jest liczenie okresu 5 lat od dnia formalnego wprowadzenia tego audytu. Ciekawe, jak jeszcze można skomplikować interpretację standardów?
    A jeśli zorganizujemy tzw. przegląd koleżeński – to audytor przeprowadzający ocenę nabędzie tzw. doświadczenia i następne oceny w jego wykonaniu będą już w pełni zgodne ze standardami i interpretacją MF!

    #20893
    pietryka
    Uczestnik

    Zgadzam się z Wojakiem /w części co to znaczy/. A jak można ten standard wyjaśnić nic nie wyjaśniając mamy przykład na stronach Min. Fin., gdzie wyjaśnieniwe ograniczyło się w zasadzie do reklamy audytorów ministerstwa, którzy taką ocenę przeprowadzają w „swoich” jednostkach.

    #20894
    Anonim
    Nieaktywny

    Witam,

    Ja też w swoim czasie zastanawiałam się nad tym jak to rozwiązać – w końcu standardów trzeba przestrzegać 😉 . I też pomyślałam o wzajemnych przeglądach partnerskich z inną jednostką (jakkolwiek by to nie brzmiało 🙂 ). Narazie jednak nie weszłam jeszcze w fazę realizacji zamierzeń… Widzę, że nie tylko ja mam ten problem.
    Po namyśle doszłam jednak do wniosku, że dam sobie spokój z tym tematem. Poczekam, aż szanowne MF coś konkretnego orzeknie 🙂 .

    Pozdrawiam

Oglądasz 7 wpisów - 1 z 7 (wszystkich: 7)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.