wtorek, 18 maja, 2021

ochrona danych osobowych

Home Forum Sektory Samorządy ochrona danych osobowych

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Autor
    Wpisy
  • #16269
    silk
    Uczestnik

    Witam, mam pytanie na szybko: Czy dokonując kontroli dotacji przyznanej przez gminę organizacji pożytku publicznego (w drodze konkursu) na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej (konkretnie poradnictwo dla kobiet w ramach szeroko rozumianej polityki prorodzinnej), mam prawo żądać dokumentacji o nazwie karty pacjentów, w celu zliczenia faktycznej liczby pacjentów? Nurtuje mnie zapis art. 50 ustawy Ochrona Zdrowia Psychicznego. (Dz.U. Z 94, Nr 111, poz. 535 )

    #16271
    slaw
    Uczestnik

    przeprowadzałem w roku 2007 audyt w organizacji pozarządowej. Środki z dotacji były przekazywane między innymi dla lekarza psychiatry, który prowadzić miał zajęcia z uczestnikami. Chcąc to sprawdzić musiałem prosić o dokumentację. Zrobiłem notatkę z oględzin dokumentacji w obecności lekarza. Lekarz prowadził kartoteki, które ja sprawdzałem tylko czy są one założone dla uczestnika projektu. Nie wnikałem w treść zapisów bo i tak nie potrafiłbym sam wyciągnąć z nich jakichkolwiek wniosków (musiałbym powołać rzeczoznawcę) Były przepychanki ale ostatecznie udostępniono mi te dokumenty. Za treść wpisów w kartoteki odpowiada lekarz. Ja stwierdziłem, że prowadził on zajęcia w konkretne dni i z uczestnikami. Sam fakt, że powziąłem wiedzę, że konkretne osoby korzystają z takich porad zobowiązuje mnie do zachowania tajemnicy.
    Są to trudne i sporne sprawy ale trzeba szukać pewnego kompromisu, ponieważ organizacji pozarządowej powinno zależeć na tym aby audytor nie wykazał w sprawozdaniu, że nie był w stanie prawdzić danego procesu, bo nieudostępniono mu dokumentów – rzutowałoby to na przyznanie dotacji na kolejny rok.

    #16273
    krecik
    Uczestnik

    Witam!
    W twojej sytuacji złożyłabym pisemny wniosek o udostepnienie potrzebnej dokumentacji zgodnie z zapisem art. 29 ust. 1 i 3 ustawy o ochronie danych osobowych powołując się na art. 23 ust.1 pkt 2 , tejże ustawy. Przypuszczam, że zapis o możliwości dokonania kontroli wykorzystania przekazanej dotacji znalazł się w zawartej umowie z podmiotem. Tak więc wgląd w dokumentację medyczną w postaci kart pacjentów jest niezbędny do zrealizowania uprawnienia.
    Pozdrawiam!

    #16274
    silk
    Uczestnik

    dziękuję za podpowiedzi, pozdrawiam wszystkich śledzących forum. 😀

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (wszystkich: 4)
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.